• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟ آیا عوارض دارد؟

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

میگرن یک اختلال عصبی مزمن است که با سردردهای مکرر مشخص می‌شود و می‌تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. برای افرادی که از میگرن رنج می‌برند، یافتن بهترین روش درمان میگرن می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، در سال های اخیر، درمان میگرن با تزریق بوتاکس به عنوان یک گزینه درمانی بالقوه ظاهر شده است. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن موثر است یا خیر؟

درمان میگرن با بوتاکس
درمان میگرن با بوتاکس

تاثیر بوتاکس در درمان میگرن

در سال 2010، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از سم بوتولینوم یا همان بوتاکس را به عنوان یک راهکار درمانی برای میگرن مزمن تایید کرد. روش درمان میگرن با بوتاکس معمولا زمانی مورد استفاده قرا می‌گیرد که سایر گزینه‌های درمانی کارساز نبوده است.

در یک مطالعه بر روی افرادی که سردردهای میگرنی مزمن داشتند، تزریق بوتاکس باعث شد تعداد روزهایی که این افراد در طول ماه سردرد را تحمل می‌کردند، کاهش یابد.

در مطالعه‌ای دیگر، تقریبا نیمی از افرادی که دو نوبت تزریق بوتاکس انجام داده بودند، گزارش کردند که تعداد روزهایی که در هر ماه سردرد داشتند به نصف کاهش یافته است. تعداد این افراد پس از دریافت پنج دور درمان به حدود 70 درصد افزایش یافت.

تزریق بوتاکس باعث مسدود شدن مواد شیمیایی به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود که سیگنال‌های درد را از مغز حمل می‌کنند. بوتاکس مانند یک سد در مسیر حرکت آن‌ها قرار می‌گیرد و این مواد شیمیایی را قبل از رسیدن به انتهای عصبی اطراف سر و گردن، متوقف می‌کند.

درمان سردرد میگرنی با بوتاکس
درمان سردرد میگرنی با بوتاکس

بوتاکس میگرن چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است، سمی که توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. اگر این سم را طریق غذای فاسد بخورید می‌تواند باعث واکنش مرگباری به نام بوتولیسم شود زیرا سیگنال‌های اعصاب شما را مسدود می‌کند ماهیچه‌ها را فلج می‌کند.

پزشکان دریافتند که تزریق بوتاکس می‌تواند به صاف شدن چین و چروک کمک کند زیرا ماهیچه‌های صورت را شل می‌کند. همچنین این روش می‌تواند به درمان افرادی که به دلیل یک بیماری عصبی مانند فلج مغزی دچار تیک و اسپاسم هستند، کمک کند.

وقتی افرادی که سردردهای میگرنی داشتند از بوتاکس برای درمان چین و چروک های خود استفاده کردند، متوجه شدند که سردردشان بهتر است. بنابراین پزشکان شروع به مطالعه آن به عنوان یک روش درمان جدید میگرن کردند.

تزریق بوتاکس چگونه باعث رفع میگرن می‌شود؟

بوتاکس نوعی دارو به نام نوروتوکسین است و عملکرد اعصاب را متوقف می‌کند. اعصاب معمولا با استفاده از استیل کولین که یک انتقال دهنده عصبی است با سایر نواحی بدن ارتباط برقرار می‌کند. (انتقال دهنده‌های عصبی پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند.)

بوتاکس باعث متوقف شدن اعصاب از ترشح استیل کولین می‌شود. این بدان معنی است که اعصاب شما نمی‌توانند به ماهیچه‌ها بگویند که اسپاسم شوند (سفت شوند). هنگامی که برای کمک به جلوگیری از سردرد میگرنی از این روش استفاده می‌شود، بوتاکس سیگنال‌های عصبی را که باعث درد می‌شوند مسدود می‌کند.

در برخی موارد، افرادی که برای کمک به پیشگیری از سردرد تزریق بوتاکس دریافت می‌کنند، طی 2 تا 4 هفته بهبودی در وضعیت خود مشاهده می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است دو سری تزریق و 6 ماه کامل طول بکشد تا حداکثر اثر بوتاکس را احساس کنید.

روش درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

درمان سردرد میگرنی با بوتاکس معمولا توسط یک متخصص سردرد انجام می‌شود و شامل یک سری تزریق‌های کوچک در نقاط خاصی در سر، گردن و شانه‌ها است. درمان به طور معمول هر 12 هفته انجام می‌شود و ممکن است چندین بار تکرار شود تا تاثیر آن قابل مشاهده باشد. مطالعات نشان داده اند که تزریق بوتاکس می تواند در کاهش فراوانی و شدت میگرن در برخی افراد موثر باشد.

تزریق بوتاکس فقط باید توسط یک ارائه متخصص آموزش دیده در یک محیط پزشکی انجام شود. به طور کلی، در حالی که تزریق بوتاکس ممکن است گزینه درمانی مناسبی برای همه افراد مبتلا به میگرن نباشد، می‌تواند برای برخی از افرادی که با درمان‌های دیگر تسکین پیدا نکرده‌اند، گزینه موثری باشد.

آیا امکان درمان صددرصد میگرن با بوتاکس وجود دارد؟

در حالی که بوتاکس میتواند در پیشگیری از میگرن مزمن موثر باشد، مهم است که توجه داشته باشید که این روش باعث درمان قطعی میگرن نمی‌شود. تزریق بوتاکس ممکن است دفعات و شدت میگرن را کاهش دهد، اما در همه افراد نتایج یکسانی ندارد. علاوه بر این، اثرات تزریق بوتاکس ممکن است پس از چند ماه از بین برود، به این معنی که درمان باید به طور منظم تکرار شود.

بنابراین، در حالی که بوتاکس ممکن است ابزار مفیدی در درمان میگرن باشد، بعید است که بتواند صددرصد میگرن را به تنهایی درمان کند. سایر اشکال درمان مانند دارو، تغییر شیوه زندگی و درمان‌های جایگزین نیز ممکن است برای مدیریت موثر میگرن ضروری باشند.

درمان قطعی میگرن با بوتاکس
درمان قطعی میگرن با بوتاکس

تزریق بوتاکس برای میگرن چگونه انجام می‌شود؟

برای رفع میگرن با بوتاکس، دوز توصیه شده بوتاکس 155 واحد در 31 تزریق است. این تزریق‌ها در هفت ناحیه عضلانی خاص در سر و گردن انجام می‌شود. هر ناحیه عضلانی دارای تعدادی محل است که 0.1 میلی لیتر بوتاکس تزریق می‌شود. (از نظر واحد، 0.1 میلی لیتر حدود 5 واحد است.) در مجموع، 155 واحد در 31 محل منحصر به فرد در عضلات سر و گردن تزریق می‌شود.

این تزریق‌ها به تعداد مساوی در دو طرف سر انجام می‌شود، اما اگر درد میگرنی در یک نقطه خاص بیشتر است، ممکن است نیاز باشد در آن محل تزریق بیشتری انجام شود.

برای اثربخشی بهتر، لازم است هر 12 هفته یکبار چندین بار تزریق بوتاکس در اطراف سر و گردن انجام شود تا سردردهای میگرنی کاهش یابد یا از بروز مجدد آن‌ها پیشگیری شود. انتظار می‌رود حداقل 2 تا 3 هفته بعد از اولین تزریق، شاهد نتایج درمان باشید.

نقاط تزریق بوتاکس میگرن کجاست؟

محل‌های تزریق بوتاکس برای رفع میگرن شامل موارد زیر است:

  • بین شانه و گردن در سمت راست و چپ
  • در پشت گردن، در پایه جمجمه در هر دو سمت راست و چپ
  • پشت سر و پشت هر گوش
  • وسط پیشانی و بالای هر چشم
  • قسمت پایین پیشانی، درست بالای بینی
  • قسمت پایین پیشانی، نزدیک لبه داخلی هر ابرو
  • پشت هر شقیقه، بالای گوش

عوارض درمان میگرن با بوتاکس

مانند هر روش درمانی دیگری، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن خالی از خطرات و عوارض نیست.با این حال، عوارض بوتاکس میگرن بسیار نادر هستند.

برخی از عوارض رایج مرتبط با استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن شامل واکنش‌های محل تزریق مانند تورم، کبودی و قرمزی است. این علائم معمولا خفیف هستند و در عرض چند روز پس از تزریق برطرف می‌شوند. با این حال، در موارد نادر، بیماران ممکن است عوارض جانبی شدیدتری مانند مشکل در بلع، مشکلات تنفسی و دوبینی را تجربه کنند.

یکی دیگر از عوارض درمان بوتاکس برای میگرن، پتانسیل ایجاد آنتی بادی علیه این سم است. این آنتی بادی‌ها می‌توانند اثربخشی درمان را کاهش دهند و حتی ممکن است منجر به شکست درمان شوند.

اثرات طولانی مدت تزریق مکرر بوتاکس برای درمان میگرن هنوز به طور کامل شناخته نشده است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که تزریق مکرر ممکن است منجر به ضعف عضلانی شود و این امر ممکن است برای افرادی که از قبل شرایط ضعف عضلانی دارند مشکل ایجاد کند. بنابراین، بیماران باید همیشه قبل از انجام درمان بوتاکس برای رفع میگرن با یک متخصص میگرن و سردرد مشورت کنند تا در مورد خطرات و مزایای بالقوه درمان مطمئن شوند.

آیا امکان درمان میگرن با بوتاکس و انجام امور زیبایی به طور همزمان وجود دارد؟

برخی از افراد ممکن است برای درمان میگرن و دلایل زیبایی به طور همزمان تزریق بوتاکس را انتخاب کنند. با این حال، درک این نکته مهم است که این دو نوع درمان متفاوت هستند که به دوز، محل تزریق و دفعات تزریق متفاوتی نیاز دارند.

بسیار مهم است که با یک پزشک متخصص واجد شرایط که هم در درمان میگرن و هم در زمینه تزریق بوتاکس زیبایی تجربه دارد مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه درمانی ایمن و موثر است.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که تزریق بوتاکس به دلایل زیبایی تضمین کننده تسکین میگرن نیست و بالعکس. در حالی که ممکن است محل تزریق بوتاکس میگرن و بوتاکس زیبایی همپوشانی وجود داشته باشد، دوز و دفعات تزریق ممکن است به طور قابل توجه‌ای متفاوت باشد. بوتاکس تنها اعصاب خاصی را در گروه‌های عضلانی که به آنها تزریق می‌شود تسکین می‌دهد. بنابراین، تزریق بوتاکس برای میگرن بعید است که بر چین و چروک تاثیر بگذارد.

رفع میگرن با بوتاکس
رفع میگرن با بوتاکس

هزینه درمان میگرن با بوتاکس چقدر است؟

هزینه درمان میگرن با بوتاکس بسته به عوامل متعددی مانند تعداد تزریقات مورد نیاز، محل مرکز درمانی و تجربه پزشک متخصص که تزریقات را انجام می‌دهد متفاوت است. با این حال، بسیاری از طرح‌های بیمه هزینه بوتاکس برای درمان میگرن را پوشش می‌دهند، بنابراین بیماران باید با ارائه دهنده خدمات بیمه خود برای تعیین پوشش و هزینه های احتمالی مشورت کنند.

چه انتظاری از تزریق بوتاکس برای میگرن داشته باشم؟

خود تزریق بوتاکس تقریبا بدون درد است. ممکن است با هر تزریق یک سوزش بسیار کوچک یا احساس سوزش خفیف را تجربه کنید. هر جلسه بین 10 تا 15 دقیقه طول خواهد کشید. در طول جلسات، پزشک چندین دوز بوتاکس را به نقاط خاصی در سر و شانه‌های شما تزریق می‌کند. پس از درمان، اکثر بیماران می‌توانند بدون هیچ مشکلی روز خود را به طور معمول ادامه دهند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

5 / 5. 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *