• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس چگونه است؟

درمان افسردگی با rTMS

هنگامی که درمان افسردگی با دارو موثر نباشد، پزشکان ممکن است گزینه‌های درمانی دیگری مانند تحریک مغناطیسی مغز یا دستگاه rtms را تجویز کنند. درمان افسردگی با rTMS شامل استفاده از پالس‌های مغناطیسی برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از مغز است که با افسردگی در ارتباط هستند.

افسردگی چیست؟

اختلال افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که بر احساس، طرز تفکر و نحوه عمل شما تاثیر منفی می‌گذارد. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی می‌شود که زمانی از آن انجام دادن لذت می‌بردید. این مسئله می‌تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود در شما شود.

مقاله مرتبط: راههای درمان افسردگی شدید و مزمن

معمولا افراد مختلف، افسردگی را به اشکال گوناگونی تجربه می‌کنند. اختلال افسردگی ممکن است در کار روزانه شما اختلال ایجاد کند و در نتیجه باعث از دست رفتن زمان و کاهش بهره‌وری شود. علاوه بر این، افسردگی می‌تواند بر روابط شما با دوستان و خانواده‌تان تاثیر منفی بگذارد و در نهایت باعث انزای بیشتر شما گردد. افسردگی همچنین ممکن است باعث تشدید سایر بیماری‌های مزمنی شود که فرد به آن‌ها مبتلا است.

برخی از بیماری‌هایی که افسردگی می‌تواند آن‌ها را بدتر کند شامل موارد زیر است:

 • آرتروز
 • آسم
 • بیماری قلب و عروقی
 • سرطان
 • دیابت
 • چاقی

درک این نکته ضروری است که احساس ناراحتی، گاهی بخشی عادی از زندگی هر شخصی به شمار می‌رود. برای هر کسی ممکن است حوادث غم انگیز و ناراحت کننده‌ای اتفاق بیفتد که باعث ایجاد علائم افسردگی در او شود.

اما اگر فردی احساس افسردگی و ناامیدی را به صورت منظم تجربه کند، احتمالا از اختلال افسردگی رنج می‌برد و لازم است برای درمان آن اقدام کند. علائم افسردگی اگر بدون درمان مناسب باقی بمانند، تشدید خواهند شد و مشکلات بیشتری برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

علائم افسردگی را بشناسید

علائم افسردگی می‎تواند از خفیف تا شدید طبقه‌بندی شوند. مهمترین علائم و نشانه های افسردگی در زنان و مردان شامل موارد زیر است:

 • احساس غم و اندوه همراه با تغییر خلق و خوی
 • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت‌هایی که قبلا از آن لذت می‌بردید
 • تغییر ناگهانی در اشتها که می‌تواند باعث افزایش و کاهش وزن شود
 • مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد
 • از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی
 • ناتوانی در انجام فعالیت‌های ساده بدنی مانند نشستن، قدم زدن و دست زدن یا کند شدن حرکات یا گفتار (این تغییرات باید آنقدر شدید باشد که توسط دیگران قابل مشاهده باشد).
 • احساس بی‌ارزشی یا گناه
 • مشکل در تفکر، تمرکز و تصمیم‌گیری
 • افکار مرگ یا خودکشی
درمان افسردگی با آر تی ام اس
درمان افسردگی با آر تی ام اس

علائم افسردگی باید حداقل دو هفته طول بکشد و نشان‌دهنده تغییر در سطح عملکرد قبلی فرد باشد. همچنین شرایط پزشکی (به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می‌تواند علائمی مشابه با علائم افسردگی داشته باشند. بنابراین مهم است قبل از تشخیص افسردگی، آزمایشات لازم برای بررسی این موارد انجام شود.

کاربرد روش TMS/rTMS در درمان انواع افسردگی

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک روش غیر تهاجمی است که از میدان‌های مغناطیسی برای تحریک سلول‌های عصبی در مغز برای بهبود علائم افسردگی استفاده می‌کند. TMS معمولا زمانی استفاده می‌شود که سایر درمان‌های افسردگی موثر نبوده باشند. اگر درمان افسردگی به روش تحریک مغناطیسی مغز شامل ارسال پالس های مغناطیسی تکراری باشد، به آن تحریک مغناطیسی مکرر مغز یا rTMS گفته می‌شود.

در طول جلسه rTMS یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر بیمار در نزدیکی پیشانی او قرار می‌گیرد. سپس امواج الکترومغناطیس به گونه‌ای ارسال می‌شود که سلول‌های عصبی در ناحیه‌ای از مغز که در کنترل خلق و خو و افسردگی هستند را تحریک کند. درواقع این امواج به قسمت‌هایی از مغز ارسال می‌شود که به دلیل اختلال افسردگی، فعالیتشان کاهش یافته است.

چرا rTMS بهترین روش درمان افسردگی است؟

اگر از اختلال افسردگی رنج می‌برید، مراجعه به یک مشاور یا مصرف داروهای ضد افسردگی اولین درمان‌هایی هستند که پزشک برای درمان افسردی تجویز می‌کند. داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که به مغز کمک می‌کنند تا خلق و خوی را کنترل کند. همچنین یک روانشناس می‌تواند به شما روش‌های جدیدی از تفکر و رفتار را بیاموزد که در کاهش علائم افسردگی مفید هستند.

اگرچه این روش های درمانی ممکن است در بسیاری از افراد مفید باشند، اما هستند افرادی که با وجود مصرف داروهای ضد افسردگی و مراجعه به مشاور شرایطشان بهبود پیدا نمی‌کند. این نوع افسردگی تحت عنوان «افسردگی مقاوم به درمان» شناخته می‌شود.

درمان افسردگی با دستگاه rTMS
درمان افسردگی با دستگاه rTMS

بهترین روش درمان افسردگی مقاوم به درمان، استفاده از دستگاه تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر یا rTMS است. در مطالعات انجام شده روی افرادی که افسردگی مقاوم به درمان داشتند، 50 تا 60 درصد rTMS را یک روش موفق برای درمان افسردگی معرفی کرده‌اند. از میان این افراد، حدود 30 درصد از این افراد بهبودی کامل داشتند و پس از دریافت درمان rTMS هیچ یک از علائم افسردگی را تجربه نکردند.

البته لازم به ذکر است که مانند اکثر درمان های افسردگی، اثرات rTMS دائمی نیست. به طور متوسط ممکن است علائم افسردگی پس از حدود یک سال دوباره برگردند. پس از بازگشت علائم پزشک شما تصمیم می‌گیرد که آیا لازم است مجددا درمان rTMS دریافت کنید یا خیر.

آیا همه افراد می‌توانند از rTMS برای درمان افسردگی استفاده کنند؟

برخی از افراد نمی توانند rTMS داشته باشند زیرا ممکن است فلزی در سرشان وجود داشته باشد که امکان جداسازی آن ممکن نباشد. البته افرادی که داری بریس‌ها و پرشدگی دندان‌ها هستند، مشکلی برای استفاده از دستگاه rTMS ندارند.

بر اساس دستورالعمل rTMS اگر یکی از موارد زیر را دارید، نباید rTMS داشته باشید:

 • گیره یا سیم پیچ آنوریسم
 • استنت در گردن یا مغز شما
 • محرک های عمقی مغز
 • الکترودها
 • ترکش گلوله در سر یا گردن شما
 • خالکوبی پوست سر یا صورت با جوهر متالیک

درمان با روش تحریک مغناطیسی مغز (rtms) به مهارت و تجربه بالا نیاز دارد. بنابراین در انتخاب مرکز rtms دقت کنید تا بهترین نتیجه درمانی را دریافت کنید.

تحریک مغناطیسی مغز برای درمان افسردگی چقدر زمان می‌برد؟

هر جلسه درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس معمولا 20 تا 50 دقیقه طول می‌کشد. درمان بهتر است به صورت روزانه و پنج روز در هفته انجام شود تا بهترین نتیجه را داشته باشد. برای تکمیل درمان احتمالا لازم است حدود چهار تا شش هفته به یک مرکز آر تی ام اس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید. توصیه می‌شود درمان خود را تا زمانی که پزشک متخصص برای شما تجویز کرده است ادامه دهید.

هزینه هر جلسه آر تی ام اس

هزینه هر جلسه استفاده از روش درمانی تحریک مغناطیسی مغز با توجه به شرایط بیمار، نوع و شدت بیماری متفات است. پس از معاینه بالینی هزینه درمان با دستگاه rtms مشخص می‌شود.

کلینیک دکتر رخصت‌یزدی، بهترین مرکز rtms در تهران

کلینیک داخلی مغز و اعصاب دکتر حمیدرضا رخصت یزدی به عنوان بهترین مرکز rtms در تهران است که با استفاده از متخصصین با تجربه، از روش درمانی تحریک مغناطیسی مغز برای درمان بیمارانی که دچار افسردگی شدید هستند استفاده می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

5 / 5. 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *