• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

معرفی بیماری آرنج تنیس بازان و ورزش برای درمان تنیس البو

تنیس البو

تنیس البو ناهنجاری دردناک و مزمنی است که در ناحیه آرنج مشاهده می‌شود. این بیماری در شرایطی که فرد مجبور به انجام فعالیت بدنی تکراری است، دیده شده است. به‌ دلیل اینکه اغلب تنیس بازان مبتلا به التهاب آرنج می‌وند، لذا نام این ناهنجاری را تنیس البو گذاشته‌اند. این اختلال در بسیاری از موارد با استراحت درمان می‌شود. در ادامه درباره علت و حرکات اصلاحی درمان تنیس البو بیشتر می‌خوانیم.

بیماری تنیس البو چیست؟

تنیس البو که به اپی کندیلیت جانبی (LE) هم معروف است، شرایط دردناک، ناتوان‌کننده و مزمنی است که موجب درد در ناحیه آرنج می‌گردد. با وجود این که، این بیماری اغلب به بازی تنیس ارتباط دارد، اما یک شرایط نسبتا شایعی است که در افرادی نظیر نجارها، نوازندگان‌ موسیقی و برنامه‌نویسان کامپیوتر که به دلیل نوع فعالیت شغلی خود مجبور به انجام فعالیت بدنی تکراری هستند، مشاهده می‌­شود.

تنیس البو موجب درد و التهاب در تاندون­‌هایی می‌شود که ساعد را به آرنج متصل می‌کنند. مرکز درد در این عارضه برجستگی استخوانی در داخل آرنج است، اما درد ممکن است به ساعد دست نیز پخش شود. این بیماری اغلب با استراحت قابل درمان است.

تفاوت تنیس البو و گلف البو

بیماری آرنج تنیس بازان یک ناهنجاری است، که معمولا به ­دلیل استفاده بیش از حد از عضلات ساعد رخ می­‌دهد. عضلات ساعد در حقیقت به قدرت گرفتن اشیاء در دست، چرخاندن دست و خم کردن مچ دست کمک می‌­کنند. انجام تکراری حرکاتی نظیر خم کردن مچ دست، در دست گرفتن و یا تاب دادن دست موجب کشیدگی و یا پارگی خفیف در تاندون­‌ها می‌­شود.

با وجود این که بیماری‌های تنیس البو و گلف البو هر دو ناشی از التهاب تاندون آرنج هستند، اما گلف البو به نسبت تنیس البو شناخته شده نمی‌­باشد. تفاوت در این است که آسیب تاندون­‌های خارج از آرنج موجب بروز بیماری تنیس البو می‌­شود اما گلف البو ناشی از آسیب تاندون‌های داخل آرنج است. لازم به ذکر است که بیماری گلف البو به نسبت تنیس البو کمتر رایج می‌­باشد.

علت تنیس البو چیست؟

بیماری تنیس البو ناشی از انجام فعالیت‌­های فیزیکی تکراری است و تنها به افرادی که تنیس و ورزش­‌های راکتی بازی می­‌کنند محدود نمی‌­شود. افرادی همچون نجارها و لوله‌­کش‌­ها ممکن است به التهاب عضلات بازکننده (اکستنسور) مبتلا شوند.

این شرایط ممکن است خیلی سریع بعد از انجام حرکت خاص رخ داده و حاد شود. تکنیک نادرست و ضعیف و یا قرار گرفتن در موقعیت نامناسب می­ تواند موجب اعمال فشار موقت بر روی عضلات بازکننده و درنهایت پارگی خفیف در تاندون ها و درد فوری شود.

در موارد مزمن این شرایط، در یک دوره طولانی (روزها و هفته‌­ها)، بعد از تمرین­‌های ورزشی سنگین و شدید رخ می‌­دهد اما برخی مواقع نیز ممکن است بدون انجام تمرینات ورزشی سنگین مشاهده شود. به­ عنوان مثال، ممکن است فردی که به تازگی تنیس را به ­صورت رقابتی بازی می­‌کند و یا به تازگی تمرینات منظم را شروع کرده و هنوز وارد تمرینات شدید نشده دچار چنین عارضه­‌ی دردناکی شود.

علائم تنیس البو

اگر درد و یا احساس سوزش در ناحیه آرنج دارید و یا نمی‌­توانید چیزی را در دست بگیرید ممکن است به بیماری تنیس البو مبتلا شده باشید. این علائم بیماری تنیس البو ممکن است در ابتدا خفیف باشند، اما درصورت ادامه فعالیت­‌ها و عدم تغییر در نحوه انجام آن­ها ممکن است به ­مرور زمان افزایش یابند. در صورت شک داشتن به بیماری، همیشه توصیه می­‌شود جهت ارزیابی شرایط به یک متخصص مراجعه نمایید.

علاوه بر ورزش­‌های مناسب تنیس البو، اقدامات دیگری هم وجود دارد که به تسکین علائم این ناهنجاری کمک می‌کند. درحقیقت، توصیه می­‌شود قبل از انجام حرکات ورزشی جهت کاهش تورم به فکر اقدامات خاص باشید.

سایر درمان‌ها برای تسکین درد تنیس البو شامل موارد زیر است:

  • مسکن‌ها
  • تزریق کورتون
  • لیزر پرتوان

ورزش برای درمان تنیس البو

حتی اگر هرگز تنیس و یا گلف بازی نکرده باشید اما ممکن است به آسیب­‌های شانه دچار شوید. تنیس البو و گلف البو ناهنجاری­‌هایی هستند که ناشی از استفاده بیش از حد از دست و مچ دست در طی انجام فعالیت­‌های تکراری می‌باشند. تفاوت بین این دو شرایط به ناحیه التهاب آرنج بستگی دارد.

تنیس البو و گلف البو هر دو نوعی اپی کندیلیت هستند. اپی کندیلیت به التهاب تاندون‌هایی که به آرنج متصل می شوند گفته می‌­شود. با انجام تمرینات ساده ورزشی می­‌توان درد تنیس البو و گلف البو را تا حد زیادی کاهش داد. این تمرینات باید با مشورت پزشک یا متخصص انجام شود.

تمرینات تنیس البو شامل موارد زیر است:

  • ورزش فشردن مشت
  • حرکت مچ دست
  • اکستنشن مچ دست
  • خم­ کردن ساعد
  • اکستنشن انگشت

ورزش فشردن مشت

فشردن مشت دست یکی از رایج­‌ترین ورزش‌­های تنیس البو است. این ورزش را با توپ تنیس می­‌توان انجام‌داد، اما درصورت نداشتن توپ تنیس می‌­توان یک جفت جوراب را درهم پیچیده و به شکل توپ در آورد وبه جای توپ استفاده کرد.

توپ را در مشت خود گرفته و به مدت ۵ تا ۶ ثانیه فشار دهید. سپس استراحت کرده و تا شماره ۱۰ شمرده و دوباره تکرار کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کرده و سپس در صورت نیاز با دست دیگر انجام دهید.

ورزش فشردن مشت برای درمان تنیس البو
ورزش فشردن مشت برای درمان تنیس البو

حرکت مچ دست

برای انجام این ورزش، روی صندلی نشسته و دستان خود را روی میز قرار دهید، به‌طوری‌که مچ دستان شما از لبه میز آویزان باشد. در حالی که دستان شما به ­صورت عمودی است مچ دست را ۲۰ بار بالا و پایین حرکت داده و سپس با دست دیگر تکرار کنید.

حرکت اصلاحی مچ دست برای تنیس البو
حرکت اصلاحی مچ دست برای تنیس البو

اکستنشن مچ دست

برای انجام این ورزش برای درمان تنیس البو باید در موقعیت حرکت قبلی باشید. یعنی روی صندلی نشسته و دستان خود را روی میز قرار دهید و مچ دست را لبه میز آویزان کنید. درحالی‌که کف دست رو به بالا است یک وزنه سبک (نیم تا ۱ کیلو) مانند دمبل یا بطری کوچک آب معدنی را در دست خود نگهدارید.

حالا درحالی­‌که دستتان روی میز است، وزنه را با کمک مچ دست آرام بلند کنید. این تمرین را ۲۰ بار تکرار و سپس با دست دیگر انجام دهید.

بعد از اتمام حرکت، این‌­بار تمرین را درحالی‌که کف دست رو به پایین است انجام دهید. این تمرین مخصوص عضلات فلکسور و اکستنسور مچ دست است. این عضلات نسبتا کوچک به آرنج متصل هستند و برای خم کردن بالا و پایین مچ دست بکار می‌روند. استفاده بیش از حد از این عضلات موجب درد و التهاب عضلات می‌­گردد.

اکستنشن مچ دست
اکستنشن مچ دست

خم­ کردن ساعد

در این ورزش برای درمان تنیس البو همانند حرکت قبلی، باید یک وزنه سبک را در دست نگه داشته و مچ دست را بچرخانید به­‌طوری‌که کف دست در جهت بالا و پایین حرکت کند. این ورزش شامل خم کردن ساعد است. این حرکت را ۲۰ بار انجام داده و سپس با دست دیگر تکرار کنید.

در حین انجام این ورزش، آرنج و بازو نباید حرکت کند. قسمت اعظم این حرکت توسط عضله سوپیناتور که ساعد را به آرنج متصل می­‌کنند انجام می­‌شود. حرکت این عضله خاص می تواند منجربه علائم تنیس البو شود.

حرکت خم کردن ساعد تنیس البو
حرکت خم کردن ساعد تنیس البو

اکستنشن انگشت

به محض کاهش چشمگیر درد، می­‌توان برخی تمرینات تقویت تنیس البو را انجام داد. تمرینات مقاومتی که در این قسمت معرفی می­‌کنیم موجب تقویت نواحی آسیب دیده می‌­شود، اما درصورت افزایش درد در طول و یا بعد از ورزش، بهتر است از ادامه حرکات خودداری کرد.

انگشتان دست خود را به سمت بالا نگهدارید. سپس یک کش لاستیکی را به دور انگشتان خود حلقه کنید. انگشتان خود را به شکل فنجان باز کنید و کش لاستیکی را بکشید. این حرکت را ۲۰ بار تکرار کنید..

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

5 / 5. 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *