• مطب بلوار کشاورز، جنب آزمایشگاه نور، پلاک ۹۵، ط ۳ و مطب نیاوران خیابان عمار، پلاک 29/1
مشاوره آنلاین 09026692888

آسیب های شایع ستون فقرات

آسیب های شایع

آسیب مهره ها

هنگام سلامت استخوان‌های ستون فقرات محکم و متراکم هستند. مانند همه استخوان‌ها،‌مهره‌ها قدرت خود را به طور عمده از دو ماده معدنی مهم- کلسیم و فسفات می‌گیرند. هنگامی کمبود این مواد معدنی در بدن و جود داشته باشد، یا به علت سبک زندگی بی‌تحرک (فعالیت‌های تحمیل‌کننده وزن در واقع به حفظ استحکام استخوان کمک می‌کنند) یا بیماری مانند پوکی استخوان وجود دارد، استخوان ساختار و استحکامش را از دست می‌دهد. مهره‌ها به جز در مواردی که استخوان‌ها به این ترتیب ضعیف شده‌ باشند یا به علت حادثه یا سقوط آسیب دیده باشند، به آسانی نمی‌شکنند یا دچار فرسودگی نمی‌شوند.

آسیب های شایع

بخش‌های مختلف ستون فقرات که از گردن تا لگن امتداد پیدا می‌کنند، با یکدیگر کار می‌کنند تا حمایت و پایداری لازم برای تحمل بیشتر وزن بخش فوقانی بدن را فراهم کنند. هر یکی از مهره‌ها دارای منفذی است که تونلی را برای طناب نخاعی تشکیل می‌دهد،‌ بنابراین طناب نخاعی را در مسیرش از پایین تا مغز حمایت می‌کند.

اما ستون فقرات تنها یک لوله محافظتی نیست. ستون فقرات در عین حالیکه محافظت و حمایت از نخاع را فراهم می‌کند،‌ طراحی‌اش به صورتی است که به شما امکان می‌دهید، خم شوید،‌ بچرخید، و همچنین بخش بالایی تنه تان را به هر طرفی بچرخانید. این خود استخوان‌ها نیستند که خم می‌شوند یا می‌چرخند: انعطاف‌پذیری ستون فقرات ناشی از ساختارهایی است که بین استخوان‌ها قرار دارند، که شامل رویه‌های مفصلی و دیسک‌های بین‌مهره‌ای است.

برای تشخیص و درمان صحیح درد ستون فقرات و جلوگیری از آسیب‌های بعدی مهره ها لازم است در اسرع وقت به متخصص مراجعه شود. برای دریافت مشاوره و همچنین درمان نوروپاتی دیابتی یا مراجعه حضوری با شماره‌ما تماس حاصل فرمایید.

آسیب های شایع ستون فقرات

 • گرفتگی ماهیچه و التهاب
 • پیچ خوردگی ها و کشیدگی هی ناگهانی حاد
 • برآمدگی دیسک
 • فتق دیسک
 • خشکی مفاصل
 • آرتروز

۱- گرفتگی ماهیچه و التهاب


آسیب های شایع التهاب ماهیچه

از علائم اصلی التهاب عضلات ، ضعف در عضلات بدن است. ضعف عضلات ممکن است واضح باشد و یا فقط با آزمایش معلوم شود. همچنین عضله ممکن است درد داشته باشد یا نه.

پزشکان ممکن است یک معاینه فیزیکی، تست های آزمایشگاهی، آزمایش های تصویری و بیوپسی عضله برای تشخیص التهاب عضلات استفاده کنند.گزینه های دیگر شامل داروها، درمان فیزیکی، ورزش، گرما درمانی است.

آسیب های شایع

هنگامی که در عضلات شما آسیب و دردی به وجود می آید. بدن با بی حرکت نمودن منطقه ای که دردناک شده آن را از آسیب بیشتر حفظ میکند.

آسیب شناسی

عضله ای که دردناک و حساس شده است گردش خون کمتری دارد و ملتهب می گردد.

درمان

چرخه معیوب یاد شده می تواند با اقداماتی مثل کاربرد سرما، گرما، ماساژ و تحریکات الکتریکی و… متوقف گردد.

به هرحال درمان این مشکل مراجعه به پزشک است که معمولا پزشکان متخصص پس از تشخیض ضایعه، بیمار را برای آموزش و اصلاح روش کار و استراحت به متخصصین فیزیوتراپی ارجاع می دهند.

۲- پیچ خوردگی ها و کشیدگی های ناگهانی عضلات و رباط ها


کشیدگی و پیچ خوردگی عضله

در صورتی که یک عضله بدن بیش از حد کشیده شود بعضی از الیاف ماهیچه صدمه می بینند. گاهی نیز یک یا چند رباط (نوارهای الیافی که استخوان ها را در مفصل به هم وصل می کنند) در یکی از مفاصل بیش از حد کشیده یا پاره می شود. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگری دچار کشیدگی رباط ها می شود که معمولا در اثر افتادن یا پیچ خوردن پا روی لبه بیرونی آن رخ می دهد.

علل گرفتگی عضلات:

 •  کار کشیدن بیش از حد از عضلات .
 •  انجام دادن تمرینات بدنی شدید و خستگی عضلات.
 •  کم آبی بدن.
 •  قرار گرفتن عضلات در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی.

آسیب های شایع

 •  انجام ندادن حرکات کششی و گرم نکردن بدن پیش از اقدام به فعالیتهای بدنی.
 •  بهم خوردن تعادل مایعات، هورمونها و الکترولیتهای بدن.
 •  تهی شدن عضلات از عناصر منیزیم، کلسیم و پتاسیم که برای انقباض مناسب عضلات ضروری میباشند.
 •  مصرف برخی از داروها مانند مدر ها.
 •  مصرف مشروبات الکلی .
 •  نارسایی کلیه ها، کم کاری تیروئید، حاملگی و اختلالات عصبی.

آسیب شناسی

بیشتر کشیدگی ها و پیچ خوردگی های شدید موجب پارگی و خونریزی رشته های عضلات و رباط ها می شود. معمولا میزان درد آنقدر شدید است که بیمار ناگزیر است اندام آسیب دیده را بی حرکت نگه دارد و همین اقدام موجب می شود که بهبودی سریخ تر رخ دهد.

آسیب های شایع

درمان

 •  انجام حرکات کششی عضلات در گیر.
 •  استفاده از کمپرس سرد و یا گرم .
 •  نوشیدن آب کافی.
 •  ماساژ دادن موضع به طور صحیح.

اگر کشیدگی خفیف باشد با چند روز استراحت و دوری از فعالیت های تشدید کننده درد، بهبودی به سرعت حاصل میشود. اما چنلانچه ضایعه شدیدتر باشد زمان بیشتری برای التیام و درمان لازم است. در چنین شرایطی بیمار نیاز دارد انعطاف پذیری و قدرت اولیه خود را به دست آورد. بنابراین مشاوره با پزشک و فیزیوتراپیست ضرورت دارد.

۳- برآمدگی یا بیرون زدگی دیسک


دیسک‌های بین مهره‌ای، بافت‌های مسطح و دایره‌ای شکلی هستند که در بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و باعث جذب فشار‌های وارد شده به ستون فقرات می‌شوند. زمانی که این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان یک عامل جذب‌کننده‌ی فشار و ضربه عمل می‌کنند و همچنین به منعطف بودن ستون فقرات کمک می‌کنند. اما در صورتی که دیسک‌ها آسیب ببینند، ممکن است دچار برآمدگی شوند یا پوسته‌ی بیرونی آن‌ها پاره شود که به این حالت بیرون‌زدگی و پارگی دیسک گفته می‌شود. بیرون‌زدگی دیسک ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود، اما در اغلب موارد در ناحیه گردنی (سرویکال) و در ناحیه کمری (لومبار) بروز می‌کند.

مراحل ‌بیرون‌زدگی دیسک گردن

آسیب شناسی

کشش بیش از حد الیاف و رباط ها. بیرون‌زدگی دیسک معمولا بر اثر فرسایش دیسک است که جزئی از روند طبیعی بالا رفتن سن بیمار است. با بالا رفتن سن، بافت دیسک‌ها مقداری از مایعات خودشان را از دست می‌دهند و خشک می‌شوند. این مایعات برای منعطف ماندن بافت دیسک ضروری هستند. بیرون زدگی دیسک گردن یا کمر همچنین می‌تواند بر اثر آسیب‌های وارده به ستون فقرات ایجاد شود. ضربات وارد شده به ستون فقرات باعث ایجاد ترک‌های بسیار ریز در لایه‌ی خارجی دیسک (به نام کپسول یا آنولوس) می‌شود.

درمان

قوی کردن عضلات و انجام تمرین های انعطاف پذیری به درمان فرد کمک می کند. در ابتدا با به کارگیری روش‌های غیرجراحی درمان می‌شود، مانند اصلاح فعالیت‌ها، دارودرمانی برای کاهش درد و التهاب، فیزیوتراپی و احتمالا تجویز داروهای قوی‌تر مانند تزریق استروئید. علائم ناشی از پارگی دیسک گردن، معمولا به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند.

آسیب های شایع

اما در صورتی که بیرون‌زدگی دیسک موجب ایجاد فشار شدید به طناب نخاعی شده و مشکلات شدیدی را به وجود آورده است که با درمان دیسک گردن به روش‌های غیرجراحی برطرف نمی‌شوند، در این صورت احتمالا عمل دیسکتومی‌قدامی‌دیسک گردنی و یا جراحی فیوژن مهره‌های گردنی به عنوان روش‌های درمانی مد نظر قرار می‌گیرند تا دیسک مورد نظر از گردن خارج شود و ستون فقرات دوباره تثبیت شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

جهت ارتباط بیشتر میتوانید به  تماس باما مراجعه نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۱ / ۵. ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *