۲۲ تمرین قدرتی سطح ساده و متوسط برای تقویت دست و انگشتان بیمار سکته مغزی

22 تمرین قدرتی دست بیمار سکته مغزی

سکته مغزی یک مشکل رایج برای افراد به خصوص  بعد از ۶۵ سالگی است. کسانی که زنده می مانند ممکن است از کیفیت پایین زندگی به دلیل آثار آسیب عصبی رنج ببرند. سکته مغزی یک بیماری جدی پزشکی با عواقب وسیع است. بیماران سکته مغزی اغلب تحت تاثیر کاهش قدرت و اختلالات عملکردی قرار می گیرند. کاهش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی پیشرفت بزرگی است، اما هنوز راه طولانی در جهت بهبود زندگی بازماندگان سکته مغزی در پیش است. متاسفانه میزان بهبودی راکد و کیفیت پایین زندگی برای بازماندگان سکته مغزی بسیار رایج است. با برنامه های بهبودی مناسب که ورزش را برای توانبخشی در اولویت قرار می دهند، بازماندگان سکته مغزی می توانند مهارت های حرکتی اساسی را برای بازیابی کیفیت بالای زندگی “دوباره یاد بگیرند“. به لطف پدیده ای که به پلاستیسیته عصبی معروف است، حتی آسیب دائمی مغز نیز ناتوانی را اجتناب ناپذیر نمی کند. سکته مغزی باعث از بین رفتن عملکرد فیزیکی می شود زیرا به طور موقت یا دائمی به قسمت هایی از مغز که مسئول این عملکردها هستند آسیب می رساند. همین آسیب همچنین مسئول تغییرات رفتاری و شناختی است که از مشکلات حافظه و بینایی گرفته تا افسردگی و عصبانیت شدید را شامل می شود. هر یک از این تغییرات مربوط به ناحیه خاصی از مغز است که با استفاده از آنژیوگرافی مغز و عروق مغزی میزان آسیب بر اثر سکته مغزی مشاهده می شود.

به عنوان مثال، آسیب در نیمکره چپ مغز بیمار باعث ضعف و فلج در سمت راست بدن وی می شود. اگر سکته مغزی به سلول های مغزی در نیمکره راست آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد، ممکن است  بیمار برای درک نشانه های صورت یا کنترل رفتار خود دچار مشکل شود. با این حال، آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی لزوماً دائمی نیست؛ ورزش و تمرین برای درمان سکته مغزی بسیار تاثیرگذار است.

تاثیر ورزش در بهبودی بعد از سکته مغزی

فعالیت بدنی خطر سکته مغزی را بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می دهد، اما فقط خطر سکته مغزی را کاهش نمی دهد. ورزش همچنین شانس بیمار را برای بازیابی عملکرد پس از سکته مغزی افزایش می دهد. متأسفانه ، بازماندگان سکته مغزی همیشه متوجه نیستند که شانس بهبودی آنها بیشتر به تلاشهای توانبخشی آنها مربوط می شود تا میزان اولیه آسیب مغزی آنها. به یاد داشته باشید، بهبودی کامل تنها در صورتی امکان پذیر است که در ماه ها و سال های بعد اقدام مستقیم برای بازیابی عملکرد انجام شود. بیمار با پیروی از یک برنامه تمرینی تخصصی سکته مغزی که مناطق و عملکردهای خاصی را هدف قرار می دهد، می تواند هماهنگی، قدرت و دامنه حرکتی خود را در سراسر بدن بازیابی کند. پس از سکته مغزی، حداکثر نیروی ارادی کاهش می یابد ، سازماندهی مجدد سیستم عصبی مرکزی انجام می شود و تغییرات عضلات محیطی (به عنوان مثال ، ضعف عضلانی) رخ می دهد.

هر یک از تمرینات زیر به گونه ای طراحی شده است که بدن و مغز بیمار را به روش های خاصی آماده کند. حرکات توسط متخصصان مورد اعتماد توانبخشی توصیه می شود و در این مقاله بطور تخصصی عضلات دست و هماهنگی عصبی عضلانی مورد توجه است.

تمرین کشش دست بیمار سکته مغزی

 

چقدر طول می کشد تا پس از سکته مغزی قدرت خود را بازیابید؟

دستاورد و نتایج درمانها می توانند به سرعت یا به مرور زمان اتفاق بیفتند. سریع ترین بهبود معمولاً طی سه تا چهار ماه اول پس از سکته مغزی رخ می دهد ، اما برخی از بازماندگان انواع سکته مغزی در سال اول و دوم پس از سکته به بهبود خود ادامه می دهند.

بازیابی حرکت دست و شانه پس از سکته مغزی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر بیمار نمی تواند به راحتی اشیاء را بگیرد و رها کند ، بازوهای خود را به جلو حرکت دهد یا از بازوهای خود استفاده کند یا اگر تحرک کافی در بازوها نداشته ، تمرینات قدرتی راهی عالی برای معکوس کردن آتروفی عضلانی است که ممکن است در دوران نقاهت رخ داده باشد.

عضلات آسیب دیده در اثر سکته مغزی اغلب ضعیف می شوند ، عمدتا به دلیل عدم فعالیت. به همین دلیل است که توانبخشی بسیار مهم است. هنگامی که بیمار دامنه حرکتی بازو و مچ دست خود را به دست آورد ، آماده است تا با این تمرینات پیشرفته ، عضلات خود را تقویت کند. بهتر است چند جلسه ابتدایی بعد از سکته مغزی را بهمراه متخصص توانبخشی انجام دهید تا حرکت صحیح را بیاموزید.

تمرین قدرتی دست بعد از سکته مغزی

فعالیت های قدرتی – استقامتی عضلانی شامل تمرینات مقاومتی اندامها با استفاده از وزنه های آزاد ، فعالیتهای تحمل وزن یا تحمل وزن جزئی ، نوارهای کشسان ، سیم پیچ های فنری ، قرقره ، تمرینات دایره ای و تمرینات اکتیو و پویا است. تعداد دفعاتی که  یک تمرین را  بیمار می تواند تکرار کند بستگی به توانایی بیمار دارد. اغلب در ابتدا ، ۳ تکرار از هر تمرین کافی است. هدف قرار دادن افزایش به ۱۰ تکرار است.

به خاطر داشته باشید که هنگام خستگی ماهیچه ها بیمار باید استراحت کند تا از بروز آسیب جلوگیری شود.

۵ تمرین کششی سطح ساده برای تقویت دست بیمار سکته مغزی

باز کردن (اکستنشن) و خم کردن (فلکشن) مچ دست

بازوی خود را روی میز قرار دهید. مچ دست را از لبه میز آویزان کنید. کف دست رو به پایین باشد. مچ دست را به بالا و پایین حرکت دهید. وقتی یک سری با کف دست رو به پایین انجام دادید، همین تمرین را بصورتی انجام دهید که کف دست رو به بالا باشد. تکرار سه ست ۱۰ تایی برای کف دست رو به پایین و سه ست ۱۰ تایی با کف دست رو به بالا. برای هر دست تمرین را تکرار کنید.

تمرین خم کردن مچ دست به بالا و پایین

باز کردن و خم کردن انگشت شست

ابتدا کف دست را باز کنید و عدد ۵ را نشان دهید. سپس انگشت شست را به داخل خم کنید و عدد ۴ را نشان دهید. سه تا ست ۱۰ تایی این حرکت را برای هر کدام از دستها تکرار کنید.

تمرین خم کردن و باز کردن شست

چرخاندن کف دست به بالا و پایین

دست خود را روی میز قرار دهید بطوریکه کف دست رو به بالا باشد. با دست دیگر خود دستتان را بگیرید و بچرخانید. تنها با نوک انگشتان دست دیگر، کف دست را بچرخانید. یک بار کف دست رو به بالا باشد و در چرخش کف دست روی میز قرار گیرد. این تمرین به مغز شما کمک میکند دوباره اتصالات عصبی عضلانی برقرار شود. این تمرین را برای هر دست ۲۰ بار تکرار کنید.

تمرین پشت و رو کردن کف دست

خم کردن و باز کردن مچ دست

در حالیکه آرنج خود را روی میز تکیه داده اید مطابق شکل با دست دیگر کف دست خود را گرفته و به بالا خم کنید و ۵ ثانیه مکث کنید. سپس به پایین خم کنید و ۵ ثانیه مکث کنید. این تمرین را برای هر دست ۲۰ بار تکرار کنید.

تمرین خم کردن کف دست به بالا و پایین

خم کردن مچ دست به راست و چپ

کف دست خود را روی میز قرار دهید. با دست دیگر مچ دست را به سمت چپ خم کنید. ۵ ثانیه مکث کنید و حالا مچ دست را به راست خم کنید و ۵ ثانیه مکث کنید. این تمرین را برای هر دست ۲۰ بار تکرار کنید. یعنی ۱۰ بار به چپ و ۱۰ بار به راست.

تمرین خم کردن مچ دست به چپ و راست

  • توجه داشته باشید که تمام این تمرینات باید با تمرکز و به آهستگی انجام گیرد

در ادامه چند بازی عالی که برای تمرین انگشتان بیمار سکته مغزی و هماهنگی عصب و عضله مفید است را پیشنهاد می دهیم.

  1. جابجا کردن و چیدن سکه روی هم
  2. بستن دکمه های پیراهن
  3. بازی هایی که صفحه و مهره دارند مانند منچ، تخته نرد و شطرنج
  4. چیدن پازل
  5. پیانو یا کیبورد زدن (البته پیانوی مجازی با اپلیکیشن هم مفید است)

برای اینکه بازی ها جذاب تر شوند میتوانید تنوعش را بیشتر کنید یا جایزه تعیین کنید.

۳ تمرین سطح متوسط برای تقویت هماهنگی عصب و عضله دست بیمار سکته مغزی

تمرین گرفتن و رها کردن

مانند تصویر مدادی را روی میز قرار دهید و به آرامی دستان خود را به سمت مداد که در سمت دیگر میز است بکشید و مداد را با نوک انگشتان خود بگیرید و ۵ ثانیه مکث کنید و در حالیکه مداد در میان انگشتانتان قرار دارد دست خود را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید. حالا به سمت گوشه های میز دستتان را حرکت دهید. حالا مداد را به آرامی روی میز رها کنید. این تمرین را برای هر دست ۱۰ بار تکرار کنید و تمام عرض و طول میز را طی کنید بطوریکه مداد را خیلی نرم گرفته اید و فشار زیاد ندهید.

تمرین گرفتن و رها کردن مداد

چرخاندن فرفره ای مداد روی میز

مانند تصویر مدادی را روی میز قرار دهید. با نوک انگشتان سعی کنید مداد را مانند فرفره در محور مرکزی خود بچرخانید. سعی کنید مداد از میز نیفتد و همچنین از حرکت هم نایستد. برای یک الی ۳ دقیقه این تمرین را ادامه دهید. سعی کنید با دست غیر غالب خود هم تمرین را انجام دهید. سخت است میدانیم ولی شما یک قهرمانید و سعی خود را بکنید.

تمرین چرخاندن فرفره ای مداد

تمرین خم کردن نوبتی انگشتان دست

ابتدا با انگشت شست و اشاره خود یک حرف O انگلیسی بسازید و سپس آرام و با گفتن شماره دو، سه و چهار هریک از انگشتان را نوبتی به نوک شست برسانید. این تمرین را برای هر کدام از دستها ۵ بار تکرار کنید.

تمرین رساندن شست به نوک انگشتان

 ۹تمرین قدرتی سطح ساده برای تقویت دست بیمار سکته مغزی

تمرین قدرتی غلت دادن و نگهداشتن

دست خود را روی میز قرار دهید و بطری اب نیم لیتری یا وزنه نیم کیلویی استوانه شکلی را با دست دیگر روی کف دست خود قرار دهید و اجازه دهید انگشتان ریلکس باشند و کف دست وزن بطری را حس کند. ایرادی ندارد اگر کمی انگشتانتان به بالا خم شد این به خاطر کشیدگی عضلات کف دست است.

حالا به آرامی انگشتان خود را خم کنید و اجازه دهید بطری در کف دستتان بغلتد و سپس بطری را با انگشتانتان محکم بگیرید. سپس انگشتان را باز کنید و اجازه دهید غلت بخورد و برگردد سمت انگشتانتان. این تمرین را برای هر دست ۲۰ بار تکرار کنید.

تمرین غلت دادن بطری اب

تمرین قدرتی خم کردن مچ دست

این تمرین مانند حرکت قدرتی جلو بازو است ولی با این تفاوت که برای قوی کردن عضلات روی ساعد و خم کننده های مچ دست استفاده میشود. آرنج خود را روی میز تکیه دهید و با دست دیگر مچ دست خود را حمایت کنید. بطری آب را بگیرید و به بالا خم کنید. ۵ ثانیه مکث کنید و حالا آرام آرام به پایین باز کنید و مراقب باشید بطری از انگشتانتان رها نشود. این تمرین را برای هر دست ۳ تا ست ۵ تایی تکرار کنید. در صورتیکه حین اجرای تمرین احساس سوزش در مچ دست کردید، وزنه سبکتری را امتحان کنید و هم مچ دست خود را با دست دیگر محکم تر و از بالاتر دست نزدیک به کف دست بگیرید.

تمرین تقویت عضلات ساعد

تمرین قدرتی گرفتن و فشار دادن

توپ فیزیوتراپی را با کف دست محکم بگیرید و بین کف دست و انگشتان فشار دهید. این تمرین را بری هر یک از دستها سه تا ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

تمرین گرفتن و فشار دادن انگشتان

تمرین گرفتن با نوک انگشتان

توپ فیزیوتراپی را در حالیکه انگشتانتان بحالت کشیده است بین انگشتان و شست بگیرید و نگهدارید و فشار دهید. این تمرین را برای هر یک از دستها سه تا ست ۷ تایی تکرار کنید.

تمرین گرفتن توپ با نوک انگشتان

تمرین باز کردن شست

توپ را روی کف دست خود با نوک شست نگهدارید. سعی کنید بدون اینکه توپ بیفتد شست را باز کنید و توپ را به بالا و پایین هول دهید. این تمرین را برای هر دست ۱۵ بار تکرار کنید.

تمرین باز کردن شست

تمرین فشار دادن و هول دادن

توپ را روی میز قرار دهید و با کف دست به توپ فشار دهید و توپ را به جلو و عقب برانید. این تمرین را برای هر دست ۲۰ بار تکرار کنید.

تمرین فشار دادن توپ

تمرین خم کردن قدرتی انگشتان

توپ را در کف دست خود قرار دهید و بدون کمک گیری از شست، نوک انگشتان را محکم به توپ فشار دهید و باز کنید. این تمرین را برای هر دست ۵۰ ست ۷ تایی انجام دهید.

تمرین قدرتی عضات خم کننده انگشتان

تمرین چرخش شست

توپ را در کف دست قرار دهید و مطابق شکل با حرکت چرخشی شست بصورت کنترلی توپ را بچرخانید. این حرکت را یکبار در جهت عقربه های ساعت و یکبار در خلاف جهت عقربه های ساعت برای ۳ بار به مدت ۳۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین چرخشی شست

تمرین فشار جانبی انگشتان

توپ را مانند تصویر بین انگشتان نگه دارید و سعی کنید در حالیکه انگشتان کشیده هستند توپ را بین خود بفشارند و توپ نیز نیفتد. این تمرین را برای هر دو دست و تمام انگشتان بصورت ۳ دور تکرار کنید. هر دو انگشت را ۵ بار بهم فشار دهید.

تقویت عضلات جانبی انگشتان

برای مشاهده تمرینات بیشتر صفحه اینستاگرام دکتر حمیدرضا رخصت یزدی متخصص مغز و اعصاب را از دست ندهید.

برای درمان سکته مغزی می توانید به مطب جراح و متخصص مغز و اعصاب دکتر حمیدرضا رخصت یزدی مراجعه کنید.

تلفن تماس و رزرو نوبت ۰۲۱۶۶۹۲۸۳۴۰

واتساپ ۰۹۰۲۶۶۹۲۸۸۸

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۰ / ۵. ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *