• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

اثربخشی داروی جدید لاکوزاماید در درمان تشنج

لاکوزاماید

داروی لاکوزاماید در ۲ سال با عناوین زیر تاییدیه FDA دریافت کرده است:

  • در سال ۲۰۰۹ به عنوان ادجوانت تراپی
  • در سال ۲۰۱۴ به عنوان مونوتراپی در صرع پارشیال

کاربامازپینیک گزینه مناسب برای افرادی است که برای اولین بار تشخیص صرع برای آن‌ها داده شده است. از این رو برای استفاده از داروهای نسل جدیدتر در این موارد، مقایسه داروها با کاربامازپین صورت می گیرد.

بررسی مقالات مختلف درباره اثربخشی داروی لاکوزاماید

در ادامه 3 مقاله با موضوع اثربخشی داروی لاکوزاماید را بررسی میکنیم.

مقاله اول از میشل بولاک

در این مقاله که در سال 2017 توسط میشل بولاک و همکارانش چاپ شده است، به بررسی اثر بخشی، ایمنی و تحمل پذیری لاکوزاماید به صورت مونوتراپی در بیمارانی که صرع آنها به تازگی تشخیص داده شده است در مقایسه با کاربامازپین (controlled-release) پرداخته شده است.

در بررسی دوره ۶ ماهه بیماران مشخص شد که دو دارو از نظر اثر بخشی تفاوت معنا داری با یکدیگر ندارند. اما در گروه دریافت کننده لاکوزاماید به علت تداخلات کمتر این دارو با سایر داروها و عوارض جانبی کمتر، تحمل‌پذیری بیماران در گروه دریافت کننده لاکوزاماید نسبت به کاربامازپین بهتر می‌باشد.

در نهایت می‌توان لاکوزاماید را به عنوان درمان خط اول مونوتراپی در بیمارانی که به تازگی دچار صرع شده اند، مخصوصا بیماران مسن (به علت تداخلات دارویی کمتر) انتخاب نمود. چرا که اثر بخشی مشابه با کاربامازپین داشته و عوارض جانبی کمتری نسبت به آن دارد.

منبع: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

مقاله دوم از الینور بن مناخیم

در این مقاله که توسط الینور بن مناخیم و همکارانش در سال 2019 چاپ شده است، به بررسی اثر بخشی، ایمنی لاکوزاماید به صورت مونوتراپی در بیمارانی که صرع آنها به تازگی تشخیص داده شده است در مقایسه با کاربامازپین (controlled-release) به صورت long-term پرداخته شده است.

در این مطالعه اثر بخشی و ایمنی دارو تا ۲ سال مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت بیمارانی که لاکوزاماید دریافت نموده‌اند، به علت عوارض جانبی کمتر، تحمل‌پذیری بهتری نسبت به کاربامازپین نشان داده‌اند.

در واقع اثر بخشی مناسب و ایمنی لاکوزاماید هنگامی که به عنوان خط اول به صورت مونوتراپی در بیماران تجویز می‌شود در این مطالعه مورد تایید قرار می‌گیرد.

منبع: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

قرص لاکوزامید
قرص لاکوزامید

مقاله سوم از بتینا اشمیتز

از بیماری‌های همراه شایع در بیماران دچار صرع، اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب می باشد. به علت اینکه این موارد از عوارض داروهای ضد صرع نیز می باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله که توسط بتینا اشمیتز و همکارانش در 2020 چاپ شده است، به بررسی اثر بخشی و تحمل پذیری لاکوزاماید به صورت مونوتراپی در بیمارانی که صرع آنها به تازگی تشخیص داده شده است و دچار اختلالات روانی نیز می باشند در مقایسه با کاربامازپین (controlled-release) بررسی شده است.

تعداد بیمارانی که درمان را به پایان رسانده‌اند و دارو را به علت عوارض قطع نکرده‌اند در گروه لاکوزاماید بیشتر است.

این مطالعه لاکوزاماید به صورت مونوتراپی را به عنوان درمان خط اول در این گروه از بیماران، اثر بخش و قابل‌تحمل از لحاظ عوارض جانبی می‌داند.

منبع: sciencedirect.com

نتیجه‌گیری

و در نهایت در این متا آنالیز نتایج مطالعات فوق تایید و لاکوزاماید از لحاظ اثر بخشی مشابه کاربامازپین گزارش شده و از لحاظ عوارض جانبی کمتر از کاربامازپین بوده و برای بیماران قابل تحمل‌تر می‌باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

3.4 / 5. 7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *