• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

علت و علائم سوت کشیدن سر و نحوه درمان وزوز گوش

درمان سوت کشیدن گوش

سوت کشیدن گوش نشانه چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟ آیا وزوز گوش خطر دارد و باید سریعا درمان شود؟ در این مقاله اختلال زنگ گوش را مورد بررسی قرار می‌دهیم و به این سوالات پاسخ خواهیم داد که علت سوت کشیدن سر چیست.

آنچه می‌خوانید

علت وزوز گوش یا سوت کشیدن سر چیست؟

وزوز گوش که به آن زنگ گوش و یا سوت کشیدن گوش نیز می‌گویند، یک صدای بدون منشا خارجی است که در گوش ایجاد می‌شود. فردی که دچار سوت کشیدن سر می‌شود معمولا صداهایی مانند خش‌خش، وزوز، جیرجیر یا سوت یا صداهای دیگر در گوش خود می‌شنود.

این صداها ممکن است با وقفه یا به صورت مداوم باشند و میزان بلندی آن در افراد مختلف متفاوت است. معمولا در مواقعی که اطراف فرد ساکت است یا زمانی که فرد می‌خواهد بخوابد، وزوز گوش آزاردهنده خواهد بود. در موارد نادری صدای وزوز گوش با تپش قلب هماهنگ است.

این صدا بیش از همه زمانی آزاردهنده است که اطراف شخص ساکت است و یا شخص تلاش دارد که شب هنگام بخوابد. معمولا بسیاری از افراد سوت کشیدن گوش را بعد از قرارگیری در معرض صداهای بسیار بلند تجربه کرده‌اند.

آیا وزوز گوش خطرناک است؟

وزوز گوش بیماری نیست بلکه علامت بیماری زمینه‌ای مانند از دست دادن شنوایی به خاطر کهولت سن، آسیب گوش یا اختلال سیستم گردش محسوب می‌شود. به همین دلیل درمان وزوز گوش به صورت منفرد برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و وابسته به بیماری‌های زمینه‌ای اوست.

به منظور پیدا کردن علت سوت کشیدن گوش در فرد، پزشک در ابتدا گوش‌های شخص را معاینه می‌کند تا ببیند آیا زنگ گوش ناشی از یک مشکل ابتدایی در گوش است یا خیر. برای مثال ممکن است صدا دادن گوش به‌خاطر عفونت گوش یا تجمع جرم گوش باشد. در این موارد، درمان سوت کشیدن گوش به‌راحتی با رفع مشکل در گوش حاصل خواهد شد.

علاوه بر این ممکن است پزشک از شما تست شنوایی بگیرد تا مشخص شود آیا فرد شنوایی کامل دارید یا خیر.

سوت کشیدن گوش
سوت کشیدن گوش

در صورتی که سوت گوش ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، لازم است در ابتدا این بیماری تشخیص داده شود و اقدامات لازم جهت درمان آن انجام شود. مثلا اگر سوت ممتد گوش ناشی از شنیدن صداهای بسیار بلند باشد و بعد از درمان‌های اولیه بهبود پیدا نکند، پزشک می‌تواند روش‌های درمانی مختلفی برای درمان زنگ زدن گوش پیشنهاد دهد.

لازم به ذکر است که در برخی از موارد سوت کشیدن گوش بدون هیچ درمانی و به طور خود به خودی بهبود پیدا می‌کند. البته صرف نظر از علت وزوز گوش ممکن است در برخی موارد خاص مشکل به طور کامل درمان نشود و لازم باشد فرد به یک پزشک متخصص مراجعه کند.

انواع وزوز گوش

هر کدام از انواع وزوز گوش دارای علائم مختلفی بوده و صدای متفاوتی ایجاد می‌کنند. بر این اساس انواع سوت گوش عبارت است از:

 • وزوز گوش ذهنی
 • وزوز با صدای تق‌تق یا ضربی (تپنده)
 • وزوز واقعی و بیرونی

وزوز گوش ذهنی

وزوز گوش ذهنی شایع ترین نوع سوت کشیدن گوش به شمار می‌رود. در این حالت بیمار صدایی در سر خود می‌شنود.

وزوز با صدای تق‌تق یا ضربی (تپنده)

در این حالت صدای زنگ گوش شبیه صدی ضربه یا صدای تپش است که در مواردی با صدای تپش قلب هماهنگ می‌شود.

وزوز واقعی و بیرونی

این مورد چندان شایع نیست. در این حالت ممکن است پزشک نیز در صورت دقت کردن، صدایی از گوش بیمار بشنود.

علت وزوز گوش چیست؟

همانطور که بیان شد، وزوز گوش یک بیماری نیست بلکه یکی از علائمی است که نشان‌دهنده وجود مشکل و بیماری دیگری در مغز یا شنوایی می‌باشد.

از جمله دلایل سوت کشیدن گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن شنوایی
 • آسیب‌ دیدگی گوش
 • قرارگیری در معرض صداهای بسیار بلند
 • عوارض دارویی
 • بیماری منیر گوش
 • نوروم آکوستیک
 • کمبود ویتامین
علت وزوز کردن گوش
علت وزوز کردن گوش

سوت کشیدن گوش و از دست دادن شنوایی

احتمالا شایع ترین دلیل وزوز گوش از دست دادن بخشی از شنوایی است. با بالا رفتن سن یا بر اثر وارد شدن آسیبی به گوش (بر اثر صدا، دارو، مواد شیمیایی و ..) ممکن است بخشی از گوش که موجب شنوایی ما می‌شود (حلزون گوش) آسیب ببیند.

طبق نتایج تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، احتمالا حلزون گوش دیگر نمی‌تواند سیگنال‌های عادی و نرمال را به مغز بفرستد و درنتیجه مغز دچار سردرگمی در تجزیه این سیگنال‌ها شده و خودش سیگنال‌هایی را تولید می‌کند تا آن را جایگزین کند.

این سیگنال‌ها به‌صورت صدای سوت در گوش شنیده می‌شوند. هرچیزی مانند عفونت یا جرم گوش که موجب کاهش شنوایی شود، صدای سوت گوش را نیز شدت می‌بخشد.

سوت کشیدن گوش به دلیل آسیب گوش

در صورتی که وزوز گوش ناشی از آسیب‌دیدگی گوش باشد، معمولا صدا در هر دو گوش شنیده می‌شود چرا که معمولا هر دو گوش در معرض صداهای بلند، دارو یا دیگر شرایط محیطی قرار می‌گیرند.

وزوز گوش ناشی از قرارگیری در معرض صدای بلند

قرارگیری در معرض صداهای بلند یکی از علل بسیار شایع اختلال زنگ گوش است که معمولا به شنوایی فرد نیز صدمه می‌زند.

متاسفانه بسیاری از افراد اصلا در مورد اثرات مضر صداهای بسیار بلند که ناشی از آتش‌بازی، موسیقی بلند و موارد مانند آن است، آگاه نیستند و اطلاعی در این باره ندارند.

وزوز گوش ناشی از عوارض دارویی

مصرف بیش‌ازحد داروهایی مانند آسپرین، آنتی‌بیوتیک آمینوگلیکوزیدو کدئین می‌تواند موجب وزوز گوش شود. به طور کلی سوت گوش از عوارض جانبی بیش از ۲۰۰ نوع داروی مختلف است.

سوت کشیدن گوش به دلیل بیماری منیر گوش

علت وزوز گوش و سرگیجه ممکن است به دلیل بیماری منیر گوش باشد. علائم این بیماری عبارتند از سرگیجه، وزوز گوش، احساس پُربودن و گرفتگی گوش و از دست دادن شنوایی برای چند ساعت.

این بیماری بر اثر مشکلی در خود گوش ایجاد می‌شود و سوت کشیدن گوش صرفا از علائم این بیماری است.

وزوز در گوش در اثر نوروم آکوستیک

این مورد یکی از علل وزوز گوش به شمار می‌رود که معمولا نادر است. نوروم آکوستیک منجر به سوت کشیدن گوش و تومور مغزی می‌شود.

نوروم آکوستیک نوعی تومور مغزی است که بر روی عصب‌های شنوایی رشد می‌کند و می‌تواند موجب سوت کشیدن گوش و سردرد شود.

تفاوت وزوز گوش ناشی از این بیماری با سایر انواع سوت کشیدن گوش در این است که این بیماری معمولا موجب بروز علائم تنها در یک گوش می‌شود (مثلا وزوز گوش چپ یا راست) در حالی که علل دیگر وزوز گوش که موجب ناشنوایی نیز می‌شوند، در هر دو گوش علائم ایجاد می‌کنند.

علت وزوز گوش پالسی و تپنده

این مشکل معمولا مربوط به جریان خون در رگ‌های سالم یا ناسالم اطراف گوش است.

علت وزوز گوش تپشی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • بارداری
 • کم‌خونی
 • پرکاری تیروئید
 • تشکیل تومور مغزی که رگ‌های اطراف گوش را درگیر کند
 • افزایش فشار مغز که در این حالت فشار مایع اطراف مغز در جمجمه زیاد می‌شود

کمبود چه ویتامینی باعث وزوز گوش میشود؟

تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین‌های B12 و D می‌تواند باعث وزوز گوش شوند.

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که به تولید گلبول‌های قرمز خون و پشتیبانی از عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند. کمبود این ماده مغذی می‌تواند باعث از بین رفتن غلاف محافظ اطراف اعصاب شود. این مسئله می‌تواند منجر به اختلال در ارتباطات عصبی شود که ممکن است به علائمی مانند وز وز گوش منجر شود.

ویتامین D یک ماده مغذی حیاتی است که به جذب کلسیم برای قوی نگه داشتن استخوان‌ها کمک می‌کند. کمبود این ویتامین همچنین ممکن است باعث ایجاد وزوز یا سوت گوش شود. کمبود ویتامین D می‌تواند به ارتباطات عصبی آسیب برساند و بر نحوه پردازش کلسیم توسط بدن تاثیر بگذارد که هر دوی اینها می‌تواند عملکرد گوش را مختل کند و منجر به علائمی مانند وزوز گوش شود.

تشخیص وزوز گوش چگونه است؟

ارزیابی‌های اولیه برای تشخیص علت سوت کشیدن گوش در فرد، شامل گرفتن سوابق پزشکی، انجام معاینات فیزیکی و معاینه کامل سر و گردن و از جمله تمامی عصب‌های این ناحیه می‌شود. همچنین لازم است تست شنوایی سنجی کامل انجام شود.

بسته به نوع وزوز گوش و صدایی که در گوش شنیده می‌شود، ممکن است نوعی شنوایی سنجی مخصوص با نام ABR (پاسخ‌دهی شنوایی ساقه مغز) یا اسکن‌های مغزی مانند سی تی اسکن یا ام آر آی انجام شوند.

در برخی از موارد، ممکن است لازم باشد که فشار خون بیمار اندازه‌گیری شود و یا آزمایش خون برای بررسی عملکرد غده تیروئید تجویز شود. در موارد بسیار نادری، ممکن است تستی برای بررسی فشار مایع مغزی نخاعی در جمجمه و کانال نخاعی انجام شود.

راههای تشخیص وزوز گوش
راههای تشخیص وزوز گوش

درمان وزوز گوش یا سوت کشیدن سر

برای درمان وزوز گوش یا سوت کشیدن سر می‌توان روش‌های مختلفی پیشنهاد داد. برخی از روش های درمان سوت کشیدن گوش عبارت است از:

 • نوروفیدبک تراپی
 • دستگاه rtms
 • دارو درمانی
 • دستگاه پوشش‌دهنده صدا
 • بازآموزی صدای گوش (TRT)
 • خارج کردن جرم گوش
 • جراحی
 • درمان مشکلات دندانی
 • درمان خانگی وزوز گوش

درمان وزوز گوش با rtms (آر تی ام اس)

rtms یک روش درمان غیر دارویی و غیر تهاجمی، بدون درد با اثربخشی سریع جهت تحریک مغز است که می‌توان برای بهبود علائم و درمان طیف وسیعی از بیماری‌های مغز و اعصاب مورد استفاده قرار گیرد.

تحریک مغناطیسی مغز برای درمان اختلالاتی همچون افسردگی شدید تا متوسط، اختلال دو قطبی در فاز افسردگی ، سردردهای میگرنی و اضطراب فراگیر شامل ارسال پالس‌های مغناطیسی تکراری است که با نام تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه ای (rTMS) شناخته می‌شود.

در مقاله آر تی ام اس چیست به صورت کامل در مورد این روش درمانی توضیح داده‌ایم.

برای این که بتوانید پزشکی مناسبی را انتخاب نمایید، مقاله بهترین دکتر مغز و اعصاب ایران را مطالعه کنید. ویژگی‌های مهم و امکاناتی که پزشک مغز و اعصاب خوب باید داشته باشد را در این مقاله به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

درمان دارویی سوت کشیدن گوش

تاکنون داروهای بسیاری برای درمان صدای گوش مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در برخی موارد، مصرف دوز پایین داروهای ضد اضطراب مانند والیوم یا داروهای ضدافسردگی می‌تواند در کاهش وزوز و سوت کشیدن گوش موثر باشد.

استفاده از استروئید موضعی در گوش میانی همراه با مصرف داروی ضد اضطراب به نام آلپرازولام نیز در برخی بیماران موثر بوده است.

درمان زنگ گوش با استفاده دستگاه پوشش دهنده صدا

برای درمان سوت گوش در برخی از بیماران، از دستگاه‌های پوشش‌دهنده صدا استفاده می‌شود که مشابه با سمعک هستند و داخل گوش قرار می‌گیرند.

این دستگاه‌ها صدایی تولید می‌کنند که از صدای نویزی که بیمار در گوش خود می‌شنود، مطلوب‌تر است. دستگاهی که اخیرا تولید شده است، یک دستگاه دو منظوره است که به طور همزمان، سمعک و پوشش‌دهنده صدا است.

درمان زنگ زدن گوش
درمان زنگ زدن گوش

درمان مشکل وزوز گوش از طریق بازآموزی صدای گوش (TRT)

بازآموزی صدای گوش به توانایی طبیعی مغز برای وفق دادن خود به یک سیگنال بستگی دارد. مغز باید این سیگنال را در سطح ناخودآگاه فیلتر کند تا در سطح ادراک آگاهانه قرار نگیرد.

سازگاری مغز با این سیگنال به هیچ تلاش آگاهانه‌ای نیاز ندارد. مغز افراد معمولا با بسیاری از صداها سازگاری پیدا می‌کند مانند صدای تهویه هوا، فن کامپیوتر و باران ملایم.

چیزی که در تمامی این صداها مشترک است این است که این صداها برای فرد اهمیتی ندارند و بنابراین به عنوان صدای بلند شناسایی نمی‌شوند.

این فرم از درمان وزوز گوش بین ۱۲ تا ۲۴ ماه طول می‌کشد؛ اما بر اساس تجربیات به دست آمده، بسیار موفقیت‌آمیز است.

خارج کردن جرم گوش

اگر علت وزوز گوش تجمع جرم زیاد در گوش باشد، پزشک با استفاده از ساکشن یا پاشیدن آب در گوش و با استفاده از کورت، جرم‌ها را از درون گوش بیرون می‌کشد.

در صورتی که بیمار دچار عفونت گوش شده باشد، قطره درمان وزوز گوش حاوی هیدروکورتیزون برای او تجویز می‌شود تا خارش گوش او کم شود و همچنین برای رفع عفونت، داروی آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود.

درمان سوت کشیدن گوش با استفاده از جراحی

در موارد نادری ممکن است برای درمان صدا دادن گوش نیاز به جراحی باشد. این در صورتی است که علت وزوز و سوت کشیدن گوش در فرد کیست یا تومور یا رسوبات کلسیمی استخوان گوش باشد.

درمان مشکلات دندانی فرد دارای مشکل وزوز گوش

برخی از متخصصین معتقدند که مشکلات مفصل فکی نیز می‌تواند موجب وزوز گوش شود. مفصل فک جایی است که استخوان فک به استخوان سر متصل می‌شود و این مفصل درست در جلوی گوش قرار دارد.

این متخصصین معتقدند که درمان مشکل فکی توسط متخصص دندانپزشک می‌تواند مشکل سوت کشیدن را برطرف کند، چرا که عضلات و عصب‌های فک ارتباط بسیار نزدیکی با گوش دارند.

درمان خانگی سوت کشیدن گوش

یکی از روش‌هایی که برای التیام وزوز گوش پیشنهاد می‌شود، جویدن آدامس است. هنگامی که آدامس می جوید، به عضلات دهلیز کمک می کند تا سوت کشیدن سر ظاهر نشود.

علاوه بر این، در طول جویدن، غدد بزاق بیشتر ترشح می شود، که می‌تواند در درمان برخی از انواع وزوز گوش موثر باشد.

لازم به ذکر است که درمان وزوز گوش با استفاده از آدامس یک درمان ساده خانگی است و نباید جایگزین روش‌های درمانی دیگر و یا مراجعه به پزشک شود. سوت کشیدن گوش آزاردهنده گوش باید حتما توسط پزشک متخصص بررسی شود.

پیشگیری از بیماری

یکی از راه‌های پیشگیری از پیشرفت سوت کشیدن گوش و کم شدن شنوایی، اجتناب از قرارگیری در معرض صداهای بسیار بلند است.

برای پیشگیری از آسیب شنوایی پیشنهاد می‌شود که:

 • در محیط‌های پر سر و صدا از محافظ گوش استفاده کنید.
 • موسیقی خود را با صدای متوسط گوش کنید.

بهبود سلامتی بدن نمی‌تواند تاثیری در درمان وزوز گوش داشته باشد، اما سلامت کلی فرد قطعا شدت وزوز و سوت کشیدن گوش را کمتر می‌کند و موجب می‌شود فرد احساس فیزیکی و روحی بهتری داشته باشد.

ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی سالم، داشتن عادات خواب صحیح، سیگار نکشیدن، انجام فعالیت‌ها و تفریحات سالم و کنترل استرس همگی به داشتن سلامتی بیشتر کمک می‌کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

3.6 / 5. 21

12 دیدگاه ها

 • Avatar

  mostafa, 7 فروردین 1402 @ 21:34 پاسخ

  سلام آقای دکتر
  ایا صدای گوش ربطی به فکر و خیال زیاد داره؟ چون هر وقت ذهنم مشغوله صدای سوت توی گوش ومغزم میپیچه
  سپاسگذارم

 • Avatar

  امید, 6 فروردین 1402 @ 01:13 پاسخ

  سلام به همه دوستان و کسانی که ممکنه بعد دچار چنین مشکلی شده باشن و وارد این صفحه بشن
  چند سال قبل دچار مشکلات روانی شدید و سوت کشیدن سر شدم و دکتر فقط قرص روانگردان دو قطبی دادن و قرص خواب اما مشکل من حادتر از این حرفها شده بود
  دچار قولنج در پشت و بدنم شده بودم پاهایم دچار لرزش و سرم دچار سردی و بخشی گرم و معده ترش میکرد و نمی‌تونستم غذا بخورم و همه این مرض در چند روز شروع شد و با مطالعه از کتب طب سنتی اولین کار حجامت کردم از دو ساق پا نحوه تغذیه تغییر دادم و شبها بخاطر فشار روانی مجبور بودم قرص خواب بخورم
  صبح ها ارده میخوردم با شیره انگور هر روز ….پشت گوشها زالو انداختم و داروهای گیاهی با طبع گرم خوردم هر شب سرم رو با روغن زیتون و سیاه دانه ماساژ دادم و با نوره موهای بدنم رو مدام میزدم
  در طب سنتی این علائم از سردی سر و بدن بود که سودا نام دارد و مشکلات روانی بدی هم داشتم که فکر کردن به اون واسم سخت هست
  ماساژ بدین بدنتون با روغن سیاه دانه و ورزش کنید و بدوید تا عرق کنید بعد ۴ ماه سوت کشیدن سرم قطع شد و همه چیز به حالت عادی برگشت
  و از همه مهمتر اینکه جوش نزنید برای اتفاقات زندگی بدترین چیز جوش زدن و درگیری ذهنیه بهترین چیز آرامش ذهنه مدیتیشن کنید از طب سوزنی استفاده کنید از گیاه افتیمون و افسنطین با هم دم کنید اگه حالت روانی خوبی ندارید برای جنون مفیده چون یه دکتر بهم گفت داری جنون میگیری و این باعث ترس چند برابری من شد
  روغن بنفشه تو بینی بریزید و گلاب صورت و سر ماژاژ بدین و و راهکارهای رفع سودا از بدن اگه میشناسید
  امید وارم همگی سلامت و شاد باشید

 • Avatar

  امین, 29 بهمن 1401 @ 10:14 پاسخ

  سلام اقای دکتر ۴ ماهی میشه گوشام سوت میکشن بعضی وقتا گوشام درد میگرن و ی فشار بسیار زیاد بهشون میاد که کیپ میشن. رفتم شنوایی سنجی گفته گوش چپت عصبش ضعیف شده. آیا راه درمانی وجود دارد بجز استفاده از سمعک

 • Avatar

  حمید, 7 بهمن 1401 @ 01:45 پاسخ

  سلام. دائم در معرض صدا هستم. MRI انجام دادم هیج زائده‌ای تو سرم شکر خدا ندارم. در معرض مواد شیمیایی هم قرار داشتم. در معرض انفجار و یا صدای بلند هم بودم. افت شنوایی داشتم که حالا دیگه دو گوشمو مثل هم شده! مغزم صوت میکشه و گاها حتی تو خونه با همسرم که تموم دنیامه بد رفتاری می کنم. یعنی زود از کوره در میرم. صبرم خیلی کم شده و تاقتم بریده. مشکل دیگه‌ای هم که دارم و بدتر و غیرقابل تحمل‌تر میشه برام، کمردرد به علت دیسک و تنگی جزئی کانال نخاعی هست. یواش یواش دارم افسرده میشم چون هیچ چیز برام خوش نمیاد. لطفا راهنماییم کنید …

 • Avatar

  اکبر, 21 دی 1401 @ 15:27 پاسخ

  سلام آقای دکتر
  چند ساله شاید ۶ سال سرم مدام و پی در پی سوت میکشه که اعصابمو خراب کرده یعنی رو مخه
  دکتر جان راهنمایی کنید

 • Avatar

  شهرام عسگری, 30 آذر 1401 @ 19:44 پاسخ

  سلام آقای دکتر
  اگه میشه این متن رابخونید و جواب من را بدید با تشکر
  من به مدت ۱۰ سالی میشه قلیون می کشم یه ۴۰ روزی هست که ترک کردم آیا سوت کشیدن سرم ارتباطی با ترک قلیون داره؟
  رفتم شنوایی سنجی بهم گفت شما هیچ مشکلی ندارید نه جرم داره و نه عفونت داره
  ولی این موضوع را میخوام بگم که من به مدت تقریبا یکسال با هنذفری شب‌ها اهنگ با صدای بلند گوش میکردم. آیا ارتباطی با سوت کشیدن گوش داره؟
  دکتر که رفتم برام ممورال و بتاهستین نوشت من ده روز مصرف کردم کمی از سر گیجه‌هام کمتر شد ولی بعد دیگه تاثیری نداشت
  خواهشمندم جواب بنده را کامنت کنید، با تشکر

 • Avatar

  سلین, 7 مهر 1401 @ 01:22 پاسخ

  سلام آقای دکتر
  من تقریبا یه ماه پیش گوشم سوت میکشید مداوم نیست فقط دوسری سوت کشیده بعد پشت گردنم و گوش سمت راستم درد می‌کنه و از گوشم به فک دندانم میزنه باید چیکار کنم؟

 • Avatar

  ایلیا, 18 مرداد 1401 @ 15:19 پاسخ

  سلام دکتر
  من از ۳ یا ۴ روز پیش تو دسته عزاداری یهو سیستم صدای بده جیغ از خودش بیرون داد و صدا خیلی زیاد بود
  بعد از اون شب گوشم سوت کشید و بعدشم تاسوعا و عاشورا هی انگار تاز‌ه‌تر میشد انگار همون صدا رفرش میشد
  الانم که یکروز از عاشورا میگذره تقریبا هنوز گوشام داره سوت میکشه و میشه گفت که آزاردهندس صدای سوتی که تو سرمه چیکار کنم که خوب بشه؟
  حتما باید برم دکتر نمیشه نرم میترسم🤦😕

 • Avatar

  shiraqa, 17 خرداد 1401 @ 22:48 پاسخ

  سلام اقای دکتر
  بنده دوسال میشه که گوش چپ ام نسبت برخورد آر پی جی به نزدیک سرم پرده گوشم آسیب دیده و صدای سوت اش هم خیلی اذیت میکنه مرتب و داییمی است…
  آیا احتمال تداوی دارد ینی من آرزو دارم این صدا گم بشه…
  خواهش میکنم راهنمایی کنید، ممنونم

  • Avatar

   دکتر حمیدرضا رخصت یزدی, 23 خرداد 1401 @ 14:09 پاسخ

   سلام
   با متخصص گوش و حلق و بینی و یا شنوایی سنج مشورت کنید.

 • Avatar

  سيد رسول كاظمي, 12 مرداد 1397 @ 11:23 پاسخ

  دكتر سلام :
  گوش راست من تقريباً دوماه ميشود كه دچار مشكل شده وبطور ممتد وز وز ميكند چندين بار به دكتر گوش مراجعه كرده ام متأسفانه هيچ سودي نداشته است !
  ناگفته نماند كه چهار سال است دچار تنگي عروق قلبي نيز هستم و روزانه يك عدد آسپرين و كلوپيدگريل ٧٥ مصرف ميكنم واما دكتر ميگويد نميتواند تقصير آسپرين باشد زيرا دوز آسپرين مصرفي من كم هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *