• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

علت زود انزالی در مردان چیست و چه علائمی دارد؟

علت انزال زودرس در مردان

زود انزالی یک اختلال شایع در مردان است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در روابط جنسی با همسرتان شود. در این مقاله قصد داریم دلایل زود انزالی در مردان و همچنین علائم و نشانه هایی که بیانگر انزال زودرس هستند را بیان کنید. داشتن آگاهی درباره این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین روش درمان انزال زودرس را پیدا کنید.

زود انزالی چیست؟

زود انزالی یا انزال زودرس شایع‌ترین نوع اختلال عملکرد جنسی در مردان به شمار می‌رود. اختلال عملکرد جنسی به مشکلاتی اطلاق می‌شود که زوجین را از لذت کامل در فعالیت جنسی باز دارد.

انزال زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که انزال در طول رابطه جنسی زودتر از آنچه که مرد یا همسر او انتظار دارد اتفاق می‌افتد و باعث ناراحتی یک یا هر دو طرف می‌شود. برخی از مردان به محض شروع پیش‌نوازی و برخی دیگر پس از دخول، خیلی سریع دچار انزال می‌شوند. در هر دو صورت، زود انزالی می‌تواند باعث ناراحتی و ایجاد تنش بین مرد و همسرش شود.

گاهی اوقات از دست دادن کنترل بر انزال، یک امر طبیعی است. انزال زودرس تنها در صورتی مشکل‌ساز است که به صورت مکرر اتفاق بیفتد. اکثر مردان گاهی اوقات ممکن است زود انزالی را تجربه کنند. به عنوان مثال، معمولا برای مردی که اولین بار رابطه جنسی را تجربه می‌کند یا برای مدت طولانی انزال نداشته است، سریع انزال شدن طبیعی است. عدم کنترل ارضا به صورت گاه به گاه به این معنی نیست که مرد مشکل جنسی دارد.

بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار انزال زودرس می‌شوند. طبق گفته انجمن اورولوژی آمریکا، از هر ۳ مرد ۱۸ تا ۵۹ ساله، ۱ نفر از اختلال انزال زودرس رنج می‌برد. لازم به ذکر است که اختلال زود انزالی اختلال و نعوظ یکسان نیست. اختلال نعوظ به عدم توانایی مرد در حفظ نعوظ آلت تناسلی گفته می‌شود که امکان تجربه جنسی رضایت‌بخش را فراهم می‌کند. با این حال ممکن است فرد زود انزالی و اختلال نعوظ را همزمان تجربه کند.

انزال زودرس یک بیماری قابل درمان است. داروها، مشاوره و تکنیک‌هایی که انزال را به تاخیر می‌اندازند می‌توانند به بهبود رابطه جنسی شما و همسرتان کمک کند.

انواع انزال زودرس در مردان

به طور انواع زود انزالی در مردان دو نوع است:

 1. انزال زودرس اولیه
 2. انزال زودرس ثانویه

انزال زودرس اولیه

در صورتی که فرد همیشه مشکل زود انزالی داشته باشد، مبتلا به اختلال زود انزالی اولیه است. دلایل انزال زودرس اولیه اغلب روانی هستند، مانند داشتن یک تجربه جنسی آسیب‌زا در سنین پایین.

انزال زودرس ثانویه

انزال زودرس ثانویه یا زودانزالی اکتسابی درصورتی است که فرد قبلا این مشکل را نداشته است و اخیرا دچار این مشکل شده است. انزال زودرس ثانویه هم می‌تواند ناشی از عوامل روانی و هم عوامل فیزیکی باشد. دلایل فیزیکی زود انزالی ثانویه می‌تواند شامل اعتیاد به مواد مخدر و التهاب غده پروستات (پروستاتیت) باشد.

علت زود انزالی در مردان متاهل چیست؟

گاهی اوقات زود انزالی یک مشکل مادام‌العمر است که با اولین رابطه جنسی مرد شروع می‌شود. این مشکل ممکن است به دلیل عدم تعادل شیمیایی در مغز باشد که باعث ایجاد آستانه پایین برای انزال می‌شود. همچنین انزال زودرس می‌تواند به دلیل عوامل روان‌شناختی مانند اضطراب باشد.

انزال زودرس اکتسابی می‌تواند پس از یک دوره انزال طبیعی ایجاد شود. این نوع زود انزالی معمولا به دلیل مشکلات دیگری مانند استرس و اضطراب شدید، اختلال نعوظ یا مشکلات در رابطه ایجاد شود. الکل و داروهای مخدر نیز می‌توانند باعث تشدید انزال زودرس شوند.

علت زود انزالی در مردان
علت زود انزالی در مردان

برخی از مردان ممکن است مشکلات جسمی مرتبط با انزال زودرس داشته باشند، مانند ناتوانی جنسی یا فشار خون بالا. برخی داروها نیز می‌توانند دلیل ارضای سریع در مردان باشند.

دلایل اصلی زود انزالی را می‌توان به سه بخش دلایل فیزیکی، روانی و پزشکی تقسیم‌بندی کرد.

دلایل فیزیکی انزال زودرس

مشکلات فیزیکی که باعث زود انزالی در مردان می‌شوند عبارتند از:

 • اختلال نعوظ
 • آلت تناسلی که به تحریک بسیار حساس است.
 • یک مشکل هورمونی در سطح اکسی‌توسین که در عملکرد جنسی مردان نقش دارد. سایر سطوح هورمونی که در عملکرد جنسی نقش دارند عبارتند از هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، پرولاکتین و هورمون محرک تیروئید (TSH).
 • سطوح پایین سروتونین یا دوپامین، مواد شیمیایی در مغز که در میل و تحریک جنسی نقش دارند.

دلایل روانی زود انزالی

علل روانی انزال زودرس شامل موارد زیر است:

دلایل روانی زود انزالی
دلایل روانی زود انزالی

دلایل پزشکی زود انزالی

زود انزالی ممکن است ناشی از برخی بیماری‌ها یا مصرف برخی داروهای خاص باشد. همچنین انزال زودرس می‌تواند نشانه‌ای باشد که یک بیماری زمینه ای نیاز به درمان دارد.

دلایل پزشکی انزال زودرس عبارتند از:

 • دیابت
 • اسکلروز چندگانه
 • بیماری پروستات
 • مشکلات تیروئید
 • مصرف مواد مخدر غیرقانونی
 • مصرف بیش از حد الکل

عوارض زود انزالی چیست؟

انزال زودرس می تواند مشکلاتی را در زندگی شخصی شما ایجاد کند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • استرس شدید و مشکلات در رابطه
 • مشکلات باروری

استرس و مشکلات رابطه

یکی از مهمترین مشکلات انزال زودرس عدم رضایت همسر از رابطه جنسی است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات عصبی و استرس شدید برای شما شود.

مشکلات باروری

انزال زودرس گاهی اوقات می‌تواند مانع باردار شدن همسر شما شود. اگر انزال در واژن رخ ندهد، اسپرم‌ها برای بارور کردن به تخمک نمی‌رسند و امکان بارداری وجود ندارد.

چه زمانی برای تشخیص و درمان زود انزالی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر انزال زودرس باعث ایجاد مشکلات زیر برای شما شده است لازم است برای درمان زود انزالی به یک پزشک متخصص یا مشاور مسائل جنسی (سکس تراپ) مراجعه کنید:

 • زود انزالی باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه شما با همسرتان شده است
 • انزال زودرس باعث استرس و اضطراب شدید در شما شده است
 • اگر به دلیل زود انزالی دچار افسردگی شده‌اید
 • اگر دچار ترس از برقراری رابطه جنسی با دیگران هستید

زمانی که برای درمان انزال زودرس به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، لازم است اطلاعات زیر را به او ارائه دهید:

 • از چه زمانی روابط جنسی را شروع کرده‌اید؟
 • از چه زمانی زود انزالی به یک نگرانی جدی برای شما تبدیل شده است؟
 • چند وقت یک بار دچار انزال زودرس می‌شوید؟
 • آیا در هر رابطه جنسی دچار زود انزالی می‌شوید؟
 • معمولا چقدر پس از شروع مقاربت انزال می‌شوید؟
 • آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید که ممکن است بر عملکرد جنسی شما تاثیر بگذارد؟

آیا زود انزال شدن می‌تواند نشانه یک مشکل پزشکی جدی باشد؟

زود انزال شدن در مردان به خودی خود مشکل جدی نیست و می‌توان آن را با روش‌های مختلف به صورت قطعی درمان کرد. با این حال، مشکلات و بیماری‌های دیگری وجود دارند که ممکن است یکی از علائم آن‌ها انزال زودرس باشد. این موارد عبارتند از:

 • اختلال نعوظ
 • سندرم درد مزمن لگن (درد و گرفتگی طولانی مدت در ناحیه)
 • اختلالات تیروئید
 • مصرف تفریحی مواد مخدر

تفاوت بین اختلال نعوظ و انزال زودرس چیست؟

افرادی که مبتلا به اختلال نعوظ هستند نمی‌توانند آلت تناسلی خود را به مدت طولانی در حالت نعوظ حفظ کنند. اما اگر مشکلی در حفظ نعوظ ندارید اما زودتر از زمانی که خود یا همسرتان تمایل دارید به ارگاسم می‌رسید، دچار اختلال انزال زودرس هستید.

با این حال، اختلال نعوظ می‌تواند منجر به ایجاد انزال زودرس شود. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که مرد می‌داند توانایی او برای حفظ نعوظ ضعیف است، بنابراین عادت دارد بلافاصله پس از نعوظ قبل از از دست دادن نعوظ انزال کند.

بنابراین پزشک شما ممکن است درباره اختلال نعوظ از شما سوالاتی بپرسد و در صورت تشخیص این اختلال، احتمالا از شما می‌خواهد در ابتدا این اختلال را درمان کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۵ / ۵. ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.