• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

پرخوری عصبی چیست؟ دستگاه rTMS، جدیدترین روش کاهش اشتها

درمان پرخوری با آر تی ام اس

پرخوری و دریافت کالری بیش از نیاز روزانه از جمله عاداتی است که ترک کردن آن بسیار دشوار است. این رفتار در برخی از افراد می‌تواند نشان‌دهنده اختلال پرخوری باشد که با گذشت زمان منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمنی مانند دیابت و بیماری قلبی شود. صرف‌نظر از اینکه آیا شما به اختلال پرخوری مبتلا هستید یا خیر، شکستن چرخه پرخوری می‌تواند چالش برانگیز باشد.

یکی از روش‌های که اخیرا برای درمان پرخوری مورد استفاده قرار گرفته و نتایج خوبی نیز به همرا داشته است، تحریک مغناطیسی مغز rtms است. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان پرخوری با آر تی ام اس بپردازیم و جدیدترین مطالعاتی که در این حوزه انجام شده است را مورد بررسی قرار دهیم.

علائم پرخوری چیست؟

پرخوری یک مشکل رایج در میان مردم جهان است. پرخوری می‌تواند منجر به مشکلات متعددی از جمله چاقی شود. همچنین بسیاری از علائم گوارشی، از جمله درد شکم، به ویژه در قسمت فوقانی دستگاه گوارش می‌تواند یکی از علائم پرخوری زیاد باشد.

اگرچه ممکن است افراد اینگونه تصور کنند که این علائم باعث می‌شود فرد از پرخوری دست بکشد، اما متاسفانه در این افراد ماده‌ای تحت عنوان دوپامین ترشح می‌شود که یک ماده شیمیایی لذت بخش طبیعی است که باعث می‌شود فرد به پرخوری بیشتر تحریک شود. این فرآیند در نهایت باعث سازگاری مغز با پرخوری خواهد شد. بنابراین حتی اگر پرخوری باعث درد و ناراحتی نیز شود، باز هم فرد به خوردن غذا ادامه می‌دهد.

درمان پرخوری عصبی با rTMS چگونه است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که می‌توان با تحریک مغناطیسی مغز، پرخوری را کنترل کرد و باعث کاهش میل افراطی برخی از افراد به خوردن غذا شد. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر یا rTMS یک تکنیک غیرتهاجمی است که پزشکان را قادر می‌سازد تا به طور انتخابی مناطقی از قشر مغز را تحریک کند.

درمان پرخوری عصبی با rTMS
درمان پرخوری عصبی با rTMS

این روش شامل قرار دادن یک سیم پیچ بر روی پوست سر است که وظیفه تولید امواج الکترو مغناطیسی را بر عهده دارد. در حال حاضر روش آر تی ام اس برای درمان افسردگی توسط سازمان غذا و دارویی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است اما تحقیقات مختلف نشان داده است که می‌توان از تحریک مغناطیسی مغز برای درمان سایر اختلالات مانند استرس و اضطراب شدید، انزال زودرس و پرخوری عصبی نیز استفاده کرد.

در یک کارآزمایی بالینی با هدف تعیین اثربخشی روش rTMS در درمان پرخوری عصبی، محققان ناحیه‌ای از مغز تحت عنوان قشر پشتی جانبی پیش‌پیشانی مغز را با استفاده از امواج مغناطیسی تحریک کردند. این قشر از مغز انسان میل افراد به غذا را کنترل می‌کند که محرک مهمی برای پرخوری محسوب می‌شود.
نتایج این بررسی نشان داد که میل به خوردن غذا در افرادی که تحت درمان آر تی ام اس قرار گرفتند، پس از یک جلسه درمان کاهش چشمگیری داشته است.

مزایای درمان پرخوری با آر تی ام اس

درمان پرخوری با دستگاه آر تی ام اس دارای مزایای فراوانی نسبت به دارو درمانی و سایر روش‌های درمانی است. برخی از مهمترین مزایای درمان پرخوری با rTMS عبارتند از:

 • تحریک مغناطیسی مغز یک روش موثر در درمان قطعی پرخوری عصبی به شمار می‌رود. با استفاده از این روش فرد میل افراطی خود به خودن انواع غذاها را از دست می‌دهد.
 • rTMS یک روش غیر تهاجمی است. در این روش تنها از امواج الکترومغناطیسی برای تحریک نورون‌های مغز مورد استفاده می‌شود و هیچ برشی در سر ایجاد نمی‌شود.
 • بیش از دو دهه است که روش TMS در ایالات متحده و اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. از این رو تحقیقات کافی درباره میزان اثربخشی این روش انجام شده است.
 • روش آر تی ام اس در درمان پرخوری عوارض ناچیزی دارد. هرگونه عوارض جانبی مرتبط با TMS خفیف در نظر گرفته می‌شود که بیشتر به مزایای تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال نسبت داده می‌شود.
 • در این روش نیازی به بی حسی نیست. بیماران هنگام انجام درمان کاملا هوشیار هستند.
 • در این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و پس از درمان می‌توانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند. شما حتی می‌توانید خودتان بعد از جلسات درمانی رانندگی کنید.
 • این روش درمانی در ایران در دسترس است. شما می‌توانید این درمان را در بهترین مرکز rTMS تهران دریافت کنید.

چه کسانی نمی‌توانند درمان پرخوری با دستگاه rTMS را دریافت کنند؟

در حالی که rTMS عوارض جانبی محدودی دارد، هنوز هم افرادی هستند که نباید آن را دریافت کنند. قبل از استفاده از درمان، پزشک باید یک معاینه کامل انجام دهد و یک سابقه پزشکی از خود ارائه دهید.

افرادی که نباید rTMS دریافت کنند عبارتند از:

 • اگر گیره یا سیم پیچ آنوریسم دارید
 • وجود ترکش گلوله یا ترکش در نزدیکی سر
 • ضربان سازهای قلبی یا دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت (ICD)
 • تاتوهای صورت دارای جوهر مغناطیسی یا جوهر حساس به آهنربا
 • محرک‌های کاشته شده
 • کاشت فلزی در گوش یا چشم
 • استنت در گردن یا مغز

کلینیک دکتر رخصت‌یزدی، بهترین مرکز آر تی ام اس در تهران

کلینیک مغز و اعصاب دکتر حمیدرضا رخصت یزدی یکی از بهترین مراکز تحریک مغناطیسی مغز یا rtms در تهران است که از روش درمانی آر تی ام اس برای کاهش اشتها و درمان پرخوری عصبی استفاده می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۰ / ۵. ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.