• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

درمان سردرد میگرنی با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس

همه ما درباره بوتاکس شنیده‌ایم که مسئول نسل‌ها، پیشانی صاف در هالیوود است. اما بوتاکس برای بسیاری از افرادی که از بیماری‌های مزمن پزشکی رنج می‌برند نیز تسکین بخش است. در سال ۲۰۱۰، بوتاکس برای درمان میگرن مزمن تایید شد و بسیاری از بیماران نتایج موفقیت‌آمیزی گزارش کرده‌اند.

در این مقاله مواردی که قبل از استفاده از بوتاکس باید بدانید و دکتر مغز و اعصاب باید رعایت کند را بررسی می‌کنیم.

چه نوع سردردی به بوتاکس بهتر پاسخ می دهد؟

درمان میگرن مزمن با استفاده از بوتاکس مورد تایید FDA است. میگرن مزمن به معنی سردرد در ۱۵ روز یا بیشتر در ماه است. دکتر اندرو بلومنفلد، مدیر مرکز سردرد کالیفرنیای جنوبی می‌گوید: «هرچه سردردها بیشتر باشد، بوتاکس بهتر عمل می‌کند».

زیبایی و درمان میگرن با تزریق بوتاکس

افرادی که دچار میگرن هستند و می‌خواهند که برای زیبایی بیشتر از تزریق بوتاکس استفاده نمایند، می‌توانند با تزریق بوتاکس هم سردرد میگرنی خود را کنترل و درمان نمایند و هم به اهداف زیبایی خود برسند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است، یک نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری که باعث بوتولیسم می‌شود. هنگامی که سم بوتولینوم بوتاکس تصفیه می‌شود و در دوزهای کوچک در نواحی خاص تزریق می‌شود، به طور موقت انقباضات عضلانی را برای تقریبا ۳ ماه کاهش می‌دهد.

بوتاکس چگونه کار میکند؟

بوتاکس در اطراف رشته‌های درد که باعث سردرد می‌شوند، تزریق می‌شود. بوتاکس وارد انتهای عصبی اطراف محل تزریق می‌شود و از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می‌کند. این اقدام از فعال شدن شبکه‌های درد در مغز جلوگیری می‌کند.

بوتاکس از سردردهای میگرنی قبل از شروع جلوگیری می‌کند، اما اثربخشی آن به زمان نیاز دارد. دکتر اندرو بلومنفلد می گوید: «من برای به حداکثر رساندن تاثیرات به درمان دوم و سوم نگاه می‌کنم.» بیماران تاثیرپذیری درمان را با افزایش تعداد چرخه‌های درمانی متوجه می‌شوند.

از زمان شروع تزریق ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد تا درمان اثر کند و باعث کاهش دفعات و تعداد سردردها شود و حداقل اثر آن به مدت ۴ ماه پایداری دارد. البته در این بین بیمارانی هستند که تزریق بوتاکس تا ۱ سال هم اثر درمانی برای کنترل میگرن داشته باشد.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

FDA استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن را در بزرگسالان ۱۸ ساله یا بالاتر تایید می‌کند. اگر بوتاکس برای کودکان یا نوجوانان استفاده شود، به عنوان یک درمان “Off-label” در نظر گرفته می‌شود.

چگونه دکتر خوب برای بوتاکس میگرن پیدا کنیم؟

دکتر لورا بنکس، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی Natividad، پیشنهاد می کند که از پزشکان بپرسید که در کجا یاد گرفته‌اند که بوتاکس انجام بدهند و چند بار آن را تزریق کرده‌اند. او می گوید: «شما باید به دنبال تجربه زیاد باشید.» دکتر اندرو بلومنفلد پیشنهاد می‌کند که از پزشکان بپرسید که چه تعداد آمپول تزریق خواهند کرد و کجا تزریق خواهند کرد.

درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

زمانی که اولین درمان بوتاکس خود را دریافت کردید، انتظار داشته باشید که قرار ملاقات حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد. پزشک از یک سوزن بسیار کوچک سر سوزن سرنگ انسولین استفاده می‌کند که احساس سوزن سوزن می‌کنید. او مقدار کمی بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست تزریق می‌کند. هر درمان معمولا شامل ۳۱ تزریق در هفت ناحیه کلیدی سر و گردن است.

شایع‌ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس، درد گردن است و توصیه می‌کنیم از کیسه یخ برای کاهش ناراحتی استفاده کنید.

ممکن است تا ۲ هفته طول بکشد تا حداکثر نتیجه بوتاکس را مشاهده کنید. در عین حال، می‌توانید داروهای معمولی خود را بدون خطر تداخل دارویی ادامه دهید.

درمان میگرن با بوتاکس
درمان میگرن با بوتاکس

آیا بوتاکس میگرن مزمن را درمان میکند؟

در تلاش برای یافتن تسکین میگرن مزمن، ممکن است تقریبا هر چیزی را امتحان کنید. از این گذشته، حملات میگرن می‌توانند دردناک و ناتوان‌کننده باشند و می‌توانند کیفیت زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

اگر هر ماه ۱۵ روز یا بیشتر علائم میگرن را تجربه می‌کنید، میگرن مزمن دارید. داروهای میگرن برای رفع علائم حاد یا جلوگیری از بروز حملات وجود دارد.

یک روش درمانی، درمان‌های پیشگیرانه بوتاکس است، یک داروی تزریقی که از پروتئین خالص شده‌ای به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است. هنگامی که به بدن شما تزریق می‌شود، سیگنال‌های شیمیایی خاصی را از اعصاب شما مسدود می‌کند و باعث فلج موقت عضلات شما می‌شود.

اگرچه بوتاکس به عنوان یک کاهش دهنده چین و چروک محبوبیت پیدا کرده است، اما محققان پتانسیل بوتاکس را برای درمان در شرایط پزشکی نیز تشخیص دادند. امروزه از آن برای درمان مشکلاتی مانند اسپاسم مکرر گردن، پرش چشم و مثانه بیش‌فعال استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از میگرن مزمن استفاده می‌شود.

بوتاکس برای کمک به جلوگیری از حملات میگرنی مورد تایید FDA است

در سال ۲۰۱۰، سازمان غذا و دارو (FDA) منبع مورد اعتماد، استفاده از onabotulinumtoxinA را به عنوان روشی برای درمان میگرن مزمن تایید کرد. اگر گزینه‌های درمانی دیگر برای شما کارساز نبوده است، زمان آن رسیده است که درمان میگرن با بوتاکس را با پزشک خود در میان بگذارید.

بوتاکس چگونه برای درمان میگرن استفاده می‌شود؟

درمان بوتاکس می‌تواند به کاهش علائم حملات میگرن کمک کند، از جمله این علائم عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور، صدا و بو

بوتاکس در نواحی درگیر سردرد و دردهای میگرنی تزریق می‌شود. پایانه‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می‌کند.

پس از تزریق بوتاکس، ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز یا بیشتر طول بکشد تا شما تسکین پیدا کنید. در برخی موارد، ممکن است پس از اولین سری از تزریق‌ها، هیچ تسکینی از علائم خود نداشته باشید. درمان‌های اضافی ممکن است موثرتر باشند.

بررسی مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان داد که بوتاکس برای درمان میگرن مزمن قابل استفاده، موثر، ایمن و به خوبی در طی یک دوره ۳ ساله قابل تحمل است. این مطالعه کاهش قابل توجهی را در میانگین روزهای سردرد ماهانه نشان داد.

بررسی مقالات سال ۲۰۱۹ همچنین نشان داد که تزریق بوتاکس در کمک به پیشگیری از میگرن مزمن پس از ۳ ماه درمان موثر است.

درمان سردرد میگرنی با بوتاکس
درمان سردرد میگرنی با بوتاکس

محل تزریق بوتاکس برای میگرن

درمان برای پیشگیری از میگرن مزمن معمولا شامل ۳۱ تزریق با ۵ واحد در هر تزریق است. محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن احتمالا شامل موارد زیر است:

  • پل بالای بینی و خط اخم
  • پیشانی
  • شقیقه‌ها
  • پشت سر
  • گردن
  • قسمت بالایی پشت و سر شامه‌ها

عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای دردهای میگرنی

عوارض جانبی درمان بوتاکس معمولا نادر است. شایع‌ترین عوارض تزریق بوتاکس شامل گردن درد و سفتی در محل تزریق است.

ممکن است پس از آن دچار سردرد شوید. همچنین ممکن است ضعف عضلانی موقت در گردن و بالای شانه‌های خود تجربه کنید. این مشکل می‌تواند نگه داشتن سر را سخت کند. هنگامی که این عوارض جانبی رخ می‌دهند، معمولا طی چند روز خود به خود برطرف می‌شوند.

برای کاهش خطر عوارض جانبی و عوارض جدی تزریق بوتاکس، همیشه مطمئن شوید که بوتاکس توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی آموزش دیده تجویز و اجرا می‌شود. به دنبال بهترین متخصص مغز و اعصاب و با تجربه‌ترین پزشک در استفاده از بوتاکس برای میگرن مزمن باشید.

از تزریق بوتاکس چه انتظاری باید داشت؟

خود تزریق بوتاکس تقریبا بدون درد است. ممکن است با هر تزریق یک سوزش بسیار کوچک یا احساس سوزش خفیف را تجربه کنید.

هر جلسه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. در طول جلسات، پزشک چندین دوز بوتاکس را به نقاط خاصی در سر و شانه‌های شما تزریق می‌کند.

پس از درمان، اکثر بیماران می توانند بدون هیچ مشکلی روز خود را به طور معمول ادامه دهند.

هر چند وقت یک بار برای پیشگیری از میگرن بوتاکس دریافت کنیم؟

اگر تحت درمان‌های بوتاکس برای میگرن قرار می‌گیرید، پزشک معمولا هر ۳ ماه یک بار آنها را تجویز می‌کند. تزریق بوتاکس به طور مکرر به خوبی مطالعه نشده است، بنابراین خطرات آن در حال حاضر ناشناخته است.

پس از درمان، برخی از افراد ممکن است بهبود قابل توجه‌ای داشته باشند و بتوانند بدون عود درمان را قطع کنند. بسته به پاسخ شما به بوتاکس، پزشک شما مدت زمانی را برای برنامه درمانی شما توصیه می‌کند.

اگر به میگرن مزمن مبتلا هستید، بوتاکس یکی از گزینه‌های درمانی مناسب است که در دسترس شماست. ممکن است پزشک شما تزریق بوتاکس برای میگرن را زمانی توصیه کند که سایر روش‌های درمانی ناموفق باشند.  همچنین اگر داروهای میگرن را به خوبی تحمل نمی‌کنید، ممکن است بوتاکس را پیشنهاد کنند.

اگر سایر درمان های پیشگیرانه، علائم میگرن مزمن شما را کاهش نداده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که در مورد بوتاکس با پزشک خود صحبت کنید. این فرآیند سریع و کم خطر است و ممکن است بلیط شما برای روزهای بدون علائم بیشتر باشد.

سایر راههای کنترل و درمان سردرد میگرنی

در کلیپ زیر برخی از راهکارهای کنترل سردرد میگرنی به صورت خلاصه توسط دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی بیان شده است.

برای درمان میگرن به چه دکتری مراجعه کنیم؟

متخصصین مغز و اعصاب، پزشکانی هستند که به طور تخصصی بر روی درمان انواع سردرد و میگرن فعالیت می‌کنند. این پزشکان با معاینه بیمار و بررسی علائم او، بهترین راهکار درمانی را ارائه می‌نمایند.

برای این که بتوانید کلینیک مناسبی را انتخاب نمایید، مقاله بهترین کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب در تهران را مطالعه کنید. ویژگی‌های مهم و امکاناتی که کلینیک مغز و اعصاب خوب باید داشته باشد را در این مقاله به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

بهترین دکتر برای درمان میگرن چه کسی است؟

بهترین دکتر میگرن و سردرد در تهران کسی است که با دقت به حرف‌های بیمار گوش دهد و پس از معاینه دقیق و بررسی علائم بیمار، علت اصلی سردرد میگرنی را بیابد و بهترین روش درمانی را ارائه دهد.

تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب چگونه است؟

تزریق بوتاکس توسط متخصص مغز و اعصاب با توجه به هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و پس از معاینه بالینی، ناحیه تزریق و میزان دوز آن مشخص می‌شود.

دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی متخصص سردرد میگرنی

برای مشاوره درمانی توسط متخصص درمان سردرد میگرنی و دریافت نوبت ویزیت دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی (عضو انجمن مغز و اعصاب ایران و انجمن سردرد اتحادیه اروپا) با ما در ارتباط باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۵ / ۵. ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.