درمان سردرد با دستگاه

سردرد یکی از شایع‌ترین شکایت‌های بیمار هاست که در بیشتر موارد عللی خوش‌خیم دارد و نیاز به درمان خاصی جز علامت درمانی ندارد، ولی در بعضی از موارد بسیار شدید و غیرقابل تحمل یا نشانه بیماری‌های خطرناک مانند تومور مغزی است. درمان سردرد بستگی به عامل ایجادکننده سردرد دارد، اما در اغلب موارد با مسکن سردرد رفع می‌شود.

90 درصد مردم حداقل یک بار دچار سردرد شده اند و یکی از شایع ترین عامل مراجعه به کلینیک می‌باشد. سردرد می‌تواند جزء 10 علت اول ناتوانی  (disability) باشد.

سردردها به دو دسته ی سردردهای اولیه و سردردهای ثانویه تقسیم می‌شوند.

سردردهای اولیه به علت هیچ بیماری ایجاد نمی‌شوند بلکه خود یک بیماری اولیه اند و معمولا ناتوانی های بسیار شدید ایجاد می‌کنند. اما پیش آگاهی خوبی دارند. سردرد های ثانویه به علت سایر بیماری ها ایجاد می‌شوند مثل سینوزیت، سرماخوردگی و...

درمان سردرد

  1. سردردهای اولیه:

1)میگرن: حملات تکرار شونده که بین 4_72 ساعت طول می‌کشد و در حالی که بیمار معاینه فیزیکی نرمال دارد و هیچ علت دیگری برای سردرد وجود نداشته باشد. میگرن معمولا همراه با علائم زیر است:

درد یکطرفه، درد ضربان دار، دردی که با حرکت تشدید می‌شود، شدت سردرد متوسط یا شدید، تهوع و استفراغ، فوتوفوبی(ترس و بیزاری از نور)، فونوفوبی(ترس و بیزاری از صدا)

سردرد

عاداتی بد که محرک میگرن هستند

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین می تواند زمانی که بسیار گرسنه هستید، رخ داده و موجب انبساط یا انقباض رگ های خونی شود که این شرایط می تواند محرک یک میگرن باشد.

اگر تا به حال میگرن را تجربه کرده اید از یک نکته آگاه هستید: بهتر است از آنها پرهیز شود. اما عادات روزانه شما می توانند در بروز علائم میگرن نقش داشته باشند.

 

در شرایطی که برخی محرک های شناخته شده برای میگرن وجود دارند، آگاهی از این که کدام یک بر شما اثرگذار هستند، اهمیت دارد زیرا محرک ها از فردی به فرد دیگر می توانند متفاوت باشند. در ادامه با برخی عادات شایع که می توانند موجب میگرن شوند، بیشتر آشنا می شویم.

احساس استرس

استرس یک عامل کلیدی بزرگ و اغلب به عنوان محرکی شایع برای میگرن شناخته می شود. ساعات کار طولانی یا انجام فعالیتی که موجب استرس در شما می شود، ممکن است محرک یا تشدید کننده یک سردرد باشند.

برای بسیاری از مبتلایان به میگرن، استرس به عنوان محرک شماره یک بروز این شرایط محسوب می شود.

داروهای ضد افسردگی و صحبت درمانی گاهی اوقات می توانند به کاهش استرس، و پیرو آن، تعداد سردردهایی که تجربه می کنید، کمک کنند، اما فراگیری چگونگی مدیریت استرس و واکنش بدن شما به آن گزینه ای کاربردی‌تر نسبت به تلاش برای خلاص شدن از آن محسوب می شود. شما می توانید فعالیت های تسکین دهنده استرس مانند مدیتیشن ذهن آگاه، یوگا، تصویرسازی ذهنی هدایت شده، و تکنیک های تن‌آرامی را امتحان کنید.

نادیده گرفتن رژیم غذایی

برخی مواد غذایی مانند مونوسدیم گلوتامات، طعم دهنده ای که بیشتر در سوپ ها و دیگر غذاهای پردازش شده یافت می شود، کافئین، شکلات، سویا، پنیرهای کهنه، گوشت های پردازش شده، و شیرین کننده های غیرمغذی مانند آسپارتام، می توانند محرک میگرن باشند.

شما باید مواد غذایی محرک مشکوک را از رژیم غذایی خود کنار گذاشته و شرایط را بررسی کنید که آیا تغییری در بروز میگرن ها حاصل می شود یا خیر. البته، کارشناسان نسبت به حذف بیش از حد مواد غذایی به طور همزمان هشدار داده اند. هدف شما باید شناسایی محرک های خاص باشد و به ناگاه نباید بسیاری از مواد غذایی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

نوشیدنی های الکلی، به طور ویژه شراب قرمز، نیز برای افراد بسیاری یک محرک برای میگرن محسوب می شود. البته این شرایط به میزان حساسیت هر فرد به الکل بستگی دارد.

جا انداختن وعده های غذایی و عدم مصرف مایعات کافی

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین می تواند زمانی که بسیار گرسنه هستید، رخ داده و موجب انبساط یا انقباض رگ های خونی شود که این شرایط می تواند محرک یک میگرن باشد. افزون بر این، گرسنگی به سطح استرس بدن اضافه می کند.

کم آبی بدن نیز می تواند موجب فشار خون پایین شود که محرکی برای میگرن است، از این رو، نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز اهمیت دارد. تامین آب مورد نیاز بدن می تواند به مبارزه با خستگی نیز کمک کند که حین یا پس از یک میگرن شایع است.

حضور در محیطی با نور زیاد، سر و صدای بلند، و روایح قوی

افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، ممکن است حساسیت خاصی به بو، صدا، و نور از قبیل دود، روایح شیمیایی در عطرها و لوسیون ها، و سیستم روشنایی پر نور اداره خود داشته باشند.

برخی افراد پس از ورود به یک فروشگاه بزرگ و در مواجهه با نور و غرفه های عطرفروشی نیاز به ترک محل را در خود احساس می کنند. اگر این قبیل شرایط محرک علائم میگرن هستند، بهترین گزینه پرهیز از آنها محسوب می شود.

وقت گذرانی بیش از حد در برابر نمایشگرها

نوری که از نمایشگر دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود می تواند افراد مبتلا به میگرن را آزار دهد. برای کار با این دستگاه ها، نور نمایشگر را کاهش دهید یا از فیلترهای نور آبی استفاده کنید.

اما این تنها نور نیست که مشکل آفرین محسوب می شود. گاهی اوقات وضع اندامی نامناسب افراد هنگام استفاده از این دستگاه ها نیز می تواند به بروز مشکل منجر شود. تا حد امکان نمایشگر را هم سطح با چشمان خود نگه داشته و از نگاه کردن به سمت پایین پرهیز کنید.

گاهی اوقات مشکلات گردن و شانه محرک اصلی سردرد افراد محسوب می شوند.

خواب نامنظم

خواب بیش از حد کم یا زیاد می تواند محرک میگرن باشد. افرادی که یک برنامه خواب منظم حتی در روزهای آخر هفته را دنبال می کنند، می توانند احتمال بروز میگرن ناشی از شرایط نامناسب خواب را کاهش دهند.

کیفیت خواب نیز اهمیت دارد. متاسفانه، اگر میگرن بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارد، این شرایط می تواند خطر میگرن های بیشتر را افزایش دهد.

یک گزینه برای بهبود کیفیت خواب عدم استفاده از نمایشگرها مانند تلویزیون یا گوشی هوشمند پیش از خواب است زیرا نور می تواند شما را بیدار نگه دارد.

دندان قروچه

اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ) و دندان قروچه می توانند موجب فک درد و محرک تنش یا سردردهای میگرنی باشد. گاهی اوقات، افراد اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای را در نتیجه استرس تجربه می کنند.

2) TAC (ترس جمینال اتونومیک سفالژیا) : گروهی از سردرد های اولیه می‌باشند که مشخصه ی آن ها حملات سردرد کوتاه شدید همراه با علائم اتونوم مثل اشک ریزش، قرمزی ملتحمه، گرفتگی و آبریزش بینی است که می‌تواند بیش از یک بار در روز رخ دهد.این بیماران حتما باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا از لحاظ تست های عملکردی هیپوفیزی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

3) سردرد کلاستر: سردرد غیرعروقی است. سن متوسط 25 سال است. 90 درصد در آقایان و در سن بالاتر از میگرن مشاهده می‌شود. بین حملات ممکن است بیمارچند ماه تا چند سال فارغ از درد باشد . ممکن است با احساس سوزش در سطح خارجی بینی یا احساس فشار در پشت چشم شروع شود.

4) بیماری ستون فقرات: آسیب یا بیماری های تخریبی در قسمت های فوقانی گردن می‌توانند موجب درد پس سری یا درد ارجاعی به حدقه شوند. در مهره های تحتانی گردن، بیماری دیسک یا اختلالات زوائه مفسلی باعث ارجاع درد به بازو یا شانه ی همان طرف می‌شود، اما انتشار به سر وجود ندارد.با این حال ممکن است اسپاسم عضلات گردنی نیز اتفاق بیفتد.

5) سینوزیت: سینوزیت حاد می‌تواند موجب درد و حساسیت بر روی ناحیه سینوس پیشانی یا فکی شود. درد سینوزیت هنگام خم شدن به جلو، سرفه یا عطسه تشدید می‌شود.

6) بیماری دندان: اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی-فکی است. با درد صورتی در حوالی گوش، محدودیت حرکت فک، حساسیت عضلات جونده و ثقه فک به هنگام حرکت، مشخص می‌گردد.

7)سردرد ناشی ازاستعمال مفرط دارو: استفاده مفرط از داروهایی که در درمان میگرن با سایر انواع یردرد مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌تواند به یک سندرم سردرد مزمن روزانه منجر شود. بیشتر بیماران زن هستند. سردرد مشخصا حداقل 15 روز در ماه برای 3 ماه وجود دارد.

8)سردرد Ten sim (تنشی): بیشتر در خانم ها دیده می‌شود و یک سردرد خفیف به متوسط است و علائم آن غیر طبیعی است. مثلا بیمار می‌گوید که موهایش دردناک است. سردرد تنشی.

  1. B) سردرد های ثانویه:

 درمان سردرد

1)SAH (خون ریزی)

این خون ریزی عموما ناشی از پارگی یک آتورسیم شریانی است. سردرد حاد و شدیدی می‌دهد. انفجاری و کلی است و قبلا تجربه شده است یعنی سردردی است که بیمار مشابه آن را نداشته است. معمولا همراه با افت سطح هشیاری است. سفتی گردن و استفراغ به همراه دارد. این بیماری بسیار کشنده و خطرناک است و حتما باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

2) سردرد تاشی از نزدیکی:

یک سردرد خوش خیم که بیشتر در آقایان ایجاد می‌شود. به 3 حالت ممکن است بیمار دچار سردرد شود:1)هیجانات جنسی (درد مبهم در سر و گردن) 2) ارگاسم(سردرد شدید و ناگهانی) 3)بعد از ارگاسم در فعالیت های شدید جنسی ( نوعی سردرد وضعیتی)

 

3) سردرد ناشی از موتورهای مغزی:

شروع سردرد جدید درمیانسالی همیشه باید شک به تومور را برانگیزد. یک نوع سردرد غیر معمول که اختمال تومور مغزی را مطرح می‌کند یا شروع ناگهانی دردی شدید مشخص می‌شود که در مدت چند ثانیه به حداکثر شدت می‌رسد، مت چند دقیقه تا چند یاعت باقی‌ می‌ماند و به طور ناگهانی برطرف می‌شود. اختلال در هوشیاری یا حملات زمین خوردن نیز ممکن است وجود داشته باشد.

4) بیماری های چشم(گلوکوم):

گلوکوم یا آب سیاه باعث سردرد یک طرفه شدید می‌شود که با قرمزی چشم، مردمک گشاد و ثابت همراه است.

5) فشارخون انسفالوپاتی:

فشارخون جزء فاکتورهای مستعد کننده سردر نمی‌باشد مگر در فشار یا ستولیک(عدد پایین تر در در فشار خون) بالای 120mmHg باشد.

در فشار بالاتر یا مساوی mmHg  بیمار دچار سردرد می‌شود. این سردرد می‌تواند با خونریزی ته چشم، آدم پاپی ، درگیری کلیوی، استفراغ و علائم موضعی و تشنج همراه باشد.

دستگاه سفالی با تحریک اعصاب محیطی (PNS) از طریق پوست امتیاز غیر تهاجمی بودن را دارد و بدین ترتیب حتی برای کسانی که از میگرن های دوره ای با شدت کمتر رنج می برند،مناسب می باشد.

در این مرکز دستگاه سفالی ارائه داده میشود.

 جهت ارتباط بیشتر و سفارش دستگاه میتوانید با 02166928340 تماس حاصل نماید.