درمان دیسک کمر و اسپاسم عضلانی با لیزر

143

لیزر‌درمانی پرتوان کلاس چهار در سطح سلولی به تسریع فرایند بهبود بافت نرم بدن کمک می‌کند، این امر از طریق فرایندی که تحریک زیستی نوری نام دارد انجام می‌شود. هنگامی که انرژی فوتون برنفوذ عمیقی در بافت نرم سلولی تمرکز می‌کند سطح آدنوزین ‌تری فسفات را افزایش می‌دهد . آدنوزین تری فوسفات ماده ای است که وظیفه تولید انرژی مورد نیاز برای سلول را بر عهده دارد.لیزکلاس چهار دارای  یک حالت پالسی منحصر به فرد است که انرژی لیزر را به بافت‌های عمیق‌تر می‌رساند اما باعث گرم شدن غیر‌عادی بافت نمی‌شود.

فرکانس‌های آن به صورت مداوم و متغیر به بافت ارسال می‌شوند و باعث کنترل درد و فرایند بهبود می‌شوند. انرژی پر قدرت لیزر باعث کوتاه شدن دوره ی درمان می‌شوند. استفاده از این روش با نتایج دائمی و ایمن همراه است.

لیزر پر توان
لیزر‌درمانی پرتوان

کاربرد لیزر پرتوان در درمان درد های اسکلتی عضلانی بعنوان یک روش غیر تهاجمی و امن

در لیزر درمانی از انرژی غیر تهاجمی لیزر برای تولید پاسخ شیمیایی نوری در بافت آسیب دیده و معیوب استفاده می‌شود. لیزر درمانی می‌تواند باعث کاهش درد، کاهش التهاب، تسریع فرایند بهبود و افزایش دامنه حرکات بدن شود. همانگونه که متخصصین توانبخشی اشاره می‌کنند، هدف اصلی از درمان با لیزر رفع درد و درمان بیماری برای افزایش دامنه حرکات بدن و توانایی راه رفتن و تکان دادن اعضا است. لیزر درمانی روشی که در آن از دارو استفاده نمی‌شود و بدون‌ نیاز به عمل جراحی به بهبود بیمار کمک می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان دیسک کمر و اسپاسم عضلانی آن توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب و یا رزرو نوبت با شماره 0216692340 تماس حاصل فرمایید.

تفاوت لیزر پرتوان و لیزر سرد


عملکرد همه لیزر‌ها شبیه هم نیست، دستگاه‌های لیزر درمانی کم توان جز دستگاه‌های کلاس سه یا لیزر سرد هستند که دامنه‌ی قدرت آنها بین 5تا500میلی وات است. لیزر کلاس چهار یک دستگاه لیزر پرتوان است که دامنه انرژی آن برابر با600میلی‌وات است و می‌توان انرژی آن را از100میلی‌وات تا1200میلی‌وات تنظیم کرد، این امر باعث شده است که بتوان از قوانین مختلف درمانی بهره گرفت. این میزان انرژی و نفوذ در سیستم لیزر کلاس چهار در لیزر سرد ایجاد نمی‌شود.

تفاوت لیزر پرتوان و لیزر سرد

چگونه لیزر  می‌تواند به تسکین کمر درد  و درمان اسپاسم عضله کمر و پا و فتق دیسک کمک کند ؟


چگونه لیزر درمانی می‌تواند به تسکین کمر درد ناشی از اسپاسم و فتق دیسک کمک کند ؟
درمان با لیزردرمانی

لیزر درمانی کلاس چهار در عضلات آسیب دیده بر رباط‌ها، دیسک بین مهره ای، کپسول‌های مفاصل سطح خاجی تاثیر به سزایی دارد. می‌توان برای بهبود دیسک آسیب دیده ستون فقرات از لیزر درمانی کلاس چهار استفاده کرد. تکنیسین‌های آموزش دیده بر دیسک‌هایی آسیب دیده ستون فقرات تمرکز می‌کنند که به درمان نیاز دارند. این روش درمانی با مجموعه ای از آثار ارزشمند همراه است که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • افزیش عملکرد سلولی
 • بهبود جریان خون
 • کاهش التهاب
 • بهبود انتقال مواد مغذی در غشای سلول
 • افزایش گردش خون
 • انتقال آب اکسیژن و مواد مغذی به موضع آسیب دیده
 • کاهش تورم ،اسپاسم عضلانی ،خشکی و درد

بیمارانی که از لیزر درمانی پرتوان در کنار سایر روش‌های درمانی رفع فشار از روی ستون فقرات استفاده می‌کنند به طور قابل توجهی از میزان درد گردن و کمر آنها کاسته می‌شود و بهبود می‌یابد. می‌توان انرژی لیزر را مطابق با نیازهای بیمار تقسیم کرد .

مزایای لیزر درمانی پرتوان


لیزر درمانی  پر‌توان بامزایای متعددی همراه است که در بخش زیر به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم :

 • کوتاه کردن زمان بهبود، سه تا پنج برابر سریع تر از سایر روش‌های درمانی
 • کاهش درد
 • بهبود گردش خون
 • کاهش التهاب
 • تاثیر گذاری این روش در کاهش درد فوراً احساس می‌شود.

لیزر درمانی کلاس چهار برای بیماری‌های مزمن و حاد از قبیل درد ناشی از جراحی بسیار موثر است. هر جلسه حدود 15یا کمتر طول می‌کشد.

آیا لیزر درمانی در کاهش درد ستون فقرات (کمر و گردن) سود‌مند است ؟


تاثیرات لیزر درمانی
کاهش درد ستون فقرات

آسیب دیدگی دیسک علت اصلی درد کمر و گردن است . دیسک های نخاعی عمدتا از بافت نرم (کلاژن ) ساخته شده اند و عملکرد‌های متعددی دارند. دیسک به فضای بین مهره‌های ستون فقرات کمک می‌کند امکان حرکت کردن بدن را فراهم می‌کند و ضرباتی که در طول فعالیت‌های روز‌مره ایجاد می‌شود را جذب می‌کند .

اما در صورتی که دیسک تحت فشار قرار بگیرد ، پاره شود ، یا دچار لغزش شود باعث ایجاد درد بی حسی ،سوزن سوزن شدن و سایر علائم و نشانه های مرتبط خواهد شد. لیزر درمانی کلاس چهار،انرژی پرقدرت لیزر به بافت‌های عمیق می‌رساند و باعث بهبود دیسک می‌شود. می‌توان انرژی لیزر را بر دیسک مورد نظر که به درمان نیاز دارد ‌متمرکز کرد. می‌توان برای حصول بیشترین میزان تاثیر گذاری انرژی لیزر را مطابق با نیاز های بیمار تنظیم کرد.

از لیزر درمانی برای بهبود چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟


آثار درمانی لیزر کلاس چهار فقط به دیسک‌های ستون فقرات محدود نیست. تحقیقات متعددی در خصوص آثار این روش سودمند انجام شده است. در بیش از 100تحقیق علمی، تاثیر گذاری لیزر درمانی در برخی از بیماری‌های بالینی تائید شده است. در جدول زیر به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

درد کمر درد گردن
درد شانه درد زانو
درد آرنج درد و تورم تاندون آشیل
سندروم تونل کارپال نقاط ماشه ای میوفاسیال
نرمی کشکک چسبندگی آرنگ کف پا
آرتریت روماتوئید استئوآرتریت
زونا آسیب دیدگی ناشی از ضربه
درد عصب سه قلو فیبرو میالژی
نوروپاتی دیابتی زخم سیاهرگ
زخم پای دیابتی سوختگی
ادم عمقی / تورم آسیب‌های ناشی از ورزش
آسیب‌های ناشی از کار یا تصادفات خودرویی

فتق دیسک چیست؟


فتق دیسک کمر

فتق دیسک زمانی ایجاد می‌شود که رشته‌های خارجی دیسک بین مهره ای آسیب ببیند و مواد نرم درون هسته از فضای طبیعی خود خارج شوند . اگر پارگی این رشته‌ها در نزدیکی کانال نخاع رخ دهد مواد درون دیسک خارج شده و وارد کانال نخاع می‌شوند . در اطراف کانال نخاعی فضای بسیار کمی وجود دارد بنابراین اگر فتق دیسک در قسمت میانی کمر رخ می‌دهد می‌تواند یک وضعیت بسیار حاد را به وجود بیاورد. در موارد حاد فشاری که بر کانال نخاعی وارد می‌شود می‌تواند باعث فلج شدن کمر شود.

اسپاسم عضلات ناحیه ی لومبر چیست؟


همیشه امکان آسیب دیدگی و التهاب رباط و عضلات کمر وجود دارد. برخی از حرکات ناگهانی بازی تنیس یا فوتبال می‌توانند مشکلات متعددی را به وجود بیاورند بنابراین باید کاملا احتیاط کرد تا از پارگی دیسک در پی سقوط از ارتفاع، چرخش ناگهانی کمر یا انقباض ناگهانی عضلات اجتناب شود. درد ناگهانی در پی آسیب‌دیدگی و پارگی دیسک ایجاد می‌شود اما ممکن است چند روز تا چند روز یا چند ساعت طول بکشد تا درد شروع شود. برخی از حرکات باعث تشدید درد می‌شوند. آسیب دیدگی عضله و اسپاسم عضلانی در بدتر شدن این عارضه نقش دارند.اسپاسم عضلانی ممکن است بدون آسیب دبدگی عضله و در پی التهاب ساختار‌های عمیق بدن از قبیل پارگی رباط، عفونت، یا التهاب مزمن دیسک یا فتق دیسک رخ دهد. نحوه راه رفتن، حالت بدن و سایر تست‌ها به پزشک کمک می‌کند بتواند برای درمان اسپاسم عضله کمر و پا ناشی از برخی بیماری‌ها را تشخیص دهد.

سوالات متداول


برخی از سوالات متداول در این زمینه به این شرح است :

سوالات متداول دیسک کمر

این مساله به ماهیت بیماری بستگی دارد. در برخی از بیماری‌های حاد در 4 تا 6 جلسه درمان ضروری است بیماری‌هایی که حاد هستند به6 تا 12 جلسه درمان نیاز دارند. بیماری‌هایی مانند آرتریت شدید به مراقبت‌های درمانی و دوره ای برای کنترل درد نیاز دارند.
در بیماری‌های مزمن باید فرد به صورت روزانه تحت درمان قرار بگیرد، به ویژه اگر بیماری با درد همراه باشد. برخی از مشکلات حاد طی مدت دو تا سه هفته درمان، یک بار در هفته یا یک هفته در میان، بهبود می‌یابند.
پاسخ این سوال مثبت است. معمولا از لیزر درمانی در کنار سایر روش‌ها مانند فیزیوتراپی، درمان دستی، ماساژدرمانی، حرکت دادن بافت نرم الکتروتراپی و حتی پس از عمل جراحی استفاده می‌شود. سایر روش‌های درمانی به عنوان مکمل لیزر درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و باعث افزایش کارآمدی درمان می‌شوند.
معمولا بیمار پس‌ از اولین جلسه‌ی درمانی می‌تواند بهبود بیماری خود را (به ویژه کاهش درد) احساس کند. در برخی از موارد بیمار تا چند جلسه نیز احساس بهبود نمی‌یابد که این مساله به معنای عدم بهبودی بیمار نیست. معمولا نتایج مورد نظر پس از سه تا چهار ماه به دست می‌آیند.
به طور کلی بر اساس وسعت موضع تحت درمان به هر جلسه حدود 4تا8 دقیقه طول می‌کشد.
بیش از بیست سال است که در سراسر جهان از لیزر درمانی استفاده می‌شود و عوارض جانبی بسیار ناچیزی در خصوص استفاده از آن گزارش شده است. در برخی موارد ممکن است درد با آسیب دیدگی‌های قدیمی به مدت چند روز تشدید شوند زیرا فرایند بهبود پس از درمان تسریع می‌شود.
بیمار در طول درمان احساس غیر عادی نخواهد داشت. معمولا گرمای خفیف و ملائم احساس خواهد شد. لیزر‌درمانی یک روش آرامش‌بخش است و برخی از افراد در طول درمان می‌خوابند. از سوی دیگر در برخی موارد درد حدود 24 ساعت پس از اتمام جلسه درمانی شروع می‌شود یا افزایش می‌یابد زیرا نور لیزر فرایند درمان و بهبودی را آغاز می‌کند. فرایند بهبود با التهاب شروع می‌شود. این نوع درد معمولا زمانی افزایش می‌یابد که اعصاب بسیار حساس باشند و بیماری در مرحله حاد قرار داشته باشد. به طور کلی درد ظرف مدت چند روز بهبود می‌یابد اما در برخی موارد نادر تسکین نخواهد یافت.
پاسخ این سوال مثبت است . تحقیقات متعددی در خصوص تاثیر گذاری مثبت لیزر درمانی انجام شده است در میان این تحقیقات بیش از صد مورد به طور قاطع نشان داده اند که لیزر درمانی به طور قابل توجهی باعث بهبود اختلالات بالینی می‌شود. در لیزر‌درمانی از دارو یا عمل جراحی استفاده نمی‌شود و عوارض جانبی یا خطرات بسیار کمی دارد. لیزر درمانی یک روش سریع و مقرون به صرفه است. مطالعات انجام شده نشان داده است که میزان اثر گذاری این روش بیشتر از سایر انواع فیزیوتراپی و ورزش درمانی است.
ممکن است بیمار پس از اولین جلسه درمان بهبود حال خود را احساس کند. معمولا پس از 2 تا 4 جلسه نتایج حاصل از درمان ایجاد خواهد شد. درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما تاثیر‌گذاری درمانی آن حتی پس از ترک مطب پزشک ادامه می‌یابد. پزشکان آنقدر به اثر‌گذاری لیزر ایمان دارند که ادعا می‌کنند فقط طی مدت چهار جلسه درد بهبود می‌یابد .
پاسخ این سوال مثبت است. هنگامی از سایر روش‌ها در کنار لیزر‌درمانی استفاده می‌شود اثر گذاری آن بیشتر خواهد بود. به این ترتیب ورزش درمانی، درمان دستی، ماساژ درمانی، و حرکت دادن بدن پس از عمل جراحی می‌تواند تاثیر لیزر درمانی را بیشتر کند. معمولا لیزر درمانی کلاس چهار با ورزش درمانی و تکنیک‌های مخصوص ماساژ بافت‌های عمقی به تسکین سریع درد کمک خواهد کرد.
سردرد می تواند نشات گرفته از طیف گسترده ای از محرک های هورمونی، اختلالات ژنتیکی و محیطی ، عوامل عاطفی وعصبی باشد. درد می تواند خفیف و یا مزمن باشد، و حتی تا چند روز طول بکشد. درمان های اخیر می توانند نتایجی موثری را برای تسکین سردردهای میگرنی داشته باشند. بیش از 4 میلیون نفر از میگرن های مزمن روزمره رنج می برند. لیزر درمانی می تواند یکی از موثرترین روش های درمانی برای تسکین درد این دسته از بیماران باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که لیزر درمانی، برای درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)، سردردهای سینوسی، سردرد خوشه ای، سردردهای تنشی و میگرن بسیار اثر بخش است. این کار با افزایش گردش خون موضعی، افزایش سطح سروتونین در خون ، آزاد کردن اندوژن (سیستم کاهش دهنده درد بدن )، و تغییر سطح کولین استراز (آنزیم های مورد نیاز برای عملکرد صحیح سیستم عصبی) می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان دیسک کمر و اسپاسم عضلانی آن توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب و یا رزرو نوبت با شماره 0216692340 تماس حاصل فرمایید.