• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

علت و علائم تورم عصب بینایی و روشهای درمان آن

علائم تورم عصب بینایی چشم

تورم عصب بینایی یا ادم پاپی یک بیماری جدی است که باعث متورم شدن اعصاب بینایی پشت چشم می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم تورم عصب بینایی بپردازیم و راهکارهای تشخیص و درمان آن را بیان کنیم.

تورم عصب بینایی چیست؟

عصب بینایی جایی است که اعصاب از مغز به چشم متصل می‌شوند. تورم عصب بینایی یا ادم پاپی ناشی از واکنش به ایجاد فشار در مغز یا اطراف آن است.

این علامت به عنوان یک عارضه پزشکی جدی درنظر گرفته می‌شود که نیاز به اقدامات درمانی فوری دارد. اما گاهی اوقات فشار و تورم اعصاب چشم را نمی‌تواند به عنوان یک مشکل خاص تلقی کرد. در این مورد، راه‌های دیگری برای کاهش تورم عصب چشم وجود دارد.

دکتر حمیدرضا رخصت یزدی

دنبال راهکار درمانی هستید؟

دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی به عنوان بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران، بهترین راهکار درمانی را به شما ارائه می‌دهد تا هر چه سریعتر سلامتی خود را به دست آورید.

برای دریافت نوبت ویزیت با تلفن 66928340(021) تماس بگیرید.

چه زمانی برای درمان التهاب عصب بینایی چشم باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بدون علت دچار تهوع و استفراغ شدید، لازم است به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک با یک وسیله مخصوص داخل چشم شما را مشاهده می‌کند.

این وسیله دستی یک نور روشن در چشم شما می‌تاباند. تغییرات در ظاهر عصب بینایی و عروق خونی که از طریق آن عبور می‌کنند به دقت و با استفاده از چشم‌بین بررسی می‌شوند. از این طریق پزشک متخصص می‌تواند منبع علائم شما را تشخیص دهد.

بنابراین، برای تشخیص و درمان ادم پاپی و جلوگیری از آسیب‌های بعدی به صفحه بینایی لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه شود.

التهاب عصب بینایی چشم
التهاب عصب بینایی چشم

نحوه ابتلا به ادم پاپیل چگونه است؟

ادم پاپیل نوعی تورم عصب بینایی است که به علت فشار داخل جمجمه در پشت چشم ایجاد می‌شود. مایع اطراف مغز به طور مداوم تولید می‌شود و دوباره جذب می‌شود. این اقدام باعث می‌شود تا فشار داخل جمجمه به اندازه کافی برای محافظت از مغز در صورت وارد شدن ضربه سبک به سر حفظ شود.

آناتومی عصب بینایی، آن را نشانگر حساس برای مشکلات داخل مغز می‌کند. این عصب یک طناب ضخیم است که پشت هر مردمک چشم و شبکیه آن در مغز متصل می‌شود.

در محدوده کوتاه بین مغز و چشم، عصب بینایی در داخل مایع مغزی نخاعی شناور است. این مایع از عصب در برابر حرکت ناگهانی محافظت می‌کند.

با این حال، حتی افزایش کمی در فشار این مایع، ناشی از تورم مغز، می‌تواند عصب بینایی را در فضای دور خود در حالت مسدود فشرده کند. هنگامی که این عصب در معرض فشار بالا قرار می‌گیرد یا زمانی که خودش التهاب را ایجاد می‌کند، می‌تواند در دیواره پشتی کره چشم متورم شود و باعث ایجاد عارضه ادم پاپیل شود.

تورم اعصاب بینایی ناشی از چه بیماری هایی است؟

عارضه‌های دیگری نیز می‌توانند ناشی از فشار داخل جمجمه‌ای باشند و علائمی مشابه با ادم پاپیل داشته باشند. بعضی از علل مهم افزایش فشار مایع مغزی نخاعی و ادم پاپیل، تومورهای مغزی و عفونت‌های مغزی مانند آبسه مغزی، مننژیت یا انسفالیت هستند.

بخش قابل توجهی از افرادی که مبتلا به تومورهای مغزی، شواهدی از عارضه ادم پاپی دارند. افزایش فشار ناشی از خونریزی یا فشار خون بسیار بالا نیز می‌تواند باعث بروز ادم‌پاپی شود.

عارضه دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش فشار در مایع مغزی نخاعی، بدون تورم مغز یا شکمچه‌های مغز شود. این عارضه پسودوتومور سربری یا فشار خون داخل جمجمه خوش خیم نامیده می‌شود، که ناشی از زمانی است که بدن مایع نخاعی خیلی زیاد ایجاد می‌کند.

این عارضه در زنانی که چاق هستند یا در سنین بارداری می‌باشند رایج‌تر است. به نظر می‌رسد که این عارضه در مواردی رخ می‌دهد که بدن با تغییرات هورمون مانند بارداری، شروع قرص‌های ضد بارداری، اولین دوره قاعدگی یا یائسگی سازگار می‌شود.

چه چیزی باعث تورم عصب بینایی می‌شود؟

متورم شدن عصب بینایی هنگامی رخ می‌دهد که نشت مایع مغزی نخاعی جایی رخ می‌دهد که عصب بینایی و رگ شبکه‌ای مرکزی بین مغز شما و عصب چشم‌تان حرکت می‌کند.

این ناحیه با عنوان فضای زیرعنکبوتیه‌ای شناخته می‌شود. هنگامی که فشار روی عصب و رگ‌ها وارد می‌شود، خون و مایع نمی‌توانند از چشم خارج شوند، و این باعث به وجود آمدن ادم پاپی می‌شود.

تورم اعصاب چشم می‌تواند ناشی از تعدادی از آسیب‌ها و عارضه‌ها باشد، از جمله:

گاهی اوقات فشار مغز بدون علت ظاهری ایجاد می‌شود. این با عنوان هایپرتنشن درون جمجمه‌ای ایدیومتیک شناخته می‌شود که در صورت چاقی بیشتر احتمال رخ دادن دارد.

علائم تورم عصب بینایی چیست؟

رایج‌ترین علائم اولیه متورم شدن عصب بینایی چشم، تغییرات مختصری در بینایی است. این تغییرات در ابتدا ممکن است با دوبینی و تاری دید، چشمک زدن چشم یا از بین رفتن دید در چند ثانیه همراه باشد.

اگر افزایش فشار مغز ادامه یابد، این تغییرات ممکن است چند دقیقه یا بیشتر طول بکشند. در برخی از موارد این مشکل ممکن است دائمی باشد. تورم مغزی که موجب ادم پاپیل می‌شود علائم دیگری را ایجاد می‌کند که آن را از دیگر عارضه‌های چشم متمایز می‌کند. این علائم عبارتند از:

 • احساس تهوع
 • استفراغ کردن
 • سر دردهای غیرطبیعی
 • شنیدن صدای زنگ یا صداهای دیگر در گوش (وزوز گوش)

نحوه تشخیص ادم پاپیل

پزشک ابتدا یک آزمایش فیزیکی کامل برای بررسی سلامت کلی شما و بررسی هرگونه علائم دیگر انجام خواهد داد. پزشک احتمالا میدان دید شما را با حرکت دستانش به عقب و جلوی چشمان شما برای دیدن اینکه نقاط کور شما کجا هستند، بررسی می‌کند.

پزشک همچنین ممکن است از یک ابزار به نام چشم بین برای دیدن هر یک از چشم‌های شما در عصب بینایی از طریق مردمک چشمتان، دریچه در جلوی چشم استفاده کند.

در صورتی که صفحه بینایی شما، که در انتهای عصب بینایی است، به طور غیرطبیعی تار به نظر آید، پزشک شما ممکن است تشخیص دهد که شما مبتلا به ادم‌پاپیل هستید. در صورت مبتلا بودن به این عارضه، همچنین ممکن است پزشک لکه‌های خون در چشم شما ببیند.

اگر پزشک بر این باور است که عارضه مغزی باعث متورم شدن عصب چشم شده است، آزمایشات اضافی انجام خواهد داد. پزشک ممکن است انجام آزمایش ام آر آی یا سی تی اسکن سر را برای بررسی تومورها یا دیگر ناهنجاری‌ها در مغز و جمجمه تجویز کند.

پزشک شما ممکن است از نمونه بافتی (بیوپسی) تومور برای آزمایش سلول‌های سرطانی یا تخلیه مقداری از CSF برای تست آن برای هر گونه اختلال استفاده کند.

مدت زمان درمان تورم عصب بینایی

پس از تشخیص و درمان عارضه ادم‌پاپی و هرگونه افزایش فشار مایع نخاعی که به حالت عادی بازگردانده می‌شود، تورم صفحه بینایی به تدریج طی شش تا هشت هفته از بین می‌رود. هنگامی که افزایش فشار مانند پسودوتومور سربری یا تومور مغزی کاذب، علائم نیاز به درمان طولانی‌تر برای از بین رفتن دارند.

پیشگیری از بیماری متوم شدن اعصاب چشم

از بسیاری از علل تورم عصب بینایی نمی‌توان پیشگیری کرد. دستورات پزشک خود را برای کنترل فشار خون بالا دنبال کنید و هرگز مصرف دوز دارو فشار خون را فراموش نکنید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دهد. با ورزش و حفظ رژیم غذایی کم چرب، از لحاظ جسمی تندرست بمانید و از چاقی اجتناب کنید.

شما ممکن است چند ماه تا چند سال ادم‌پاپیل خفیف مزمن داشته باشید و هنوز به طور قابل توجه بینایی‌تان را از دست ندهید. با این حال، زمانی که شما شروع به از دست دادن بینایی می‌کنید، می‌تواند در عرض چند روز یا چند هفته دائمی شود و نیاز به درمان فوری دارد.

درمان تورم عصب بینایی چگونه است؟

پزشک ممکن است یک پونکسیون کمری که اسپینال تپ نیز نامیده می‌شود را برای تخلیه مایع اضافی از مغز شما و کاهش تورم انجام دهد. پزشک شما همچنین ممکن است استازولامید (Diamox) را برای حفظ فشار سیستم عصبی در سطح طبیعی تجویز کند.

در صورتی که اضافه وزن یا چاقی علت پاپیلاری است، پزشک ممکن است برنامه کاهش وزن و همچنین پیشاب آور را توصیه کند که ممکن است باعث کاهش فشار داخل سر شما شوند.

پزشک شما ممکن است داروهایی برای کاهش تورم تجویز کند. کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون (دلتاسون)، توبرامایسین یا دگزامتازون (Ozurdex) و کورتیزول (Cortef) می‌توانند همه برای جلوگیری از تورم در مغز شما استفاده شوند.

این داروها ممکن است تزریق شده یا ماهیانه مصرف شوند. اگر فشار خون بالا باعث ایجاد پاپیلاری شود، پزشک ممکن است داروها را جهت کنترل فشار خون شما تجویز کند.

درمان تورم عصب بینایی
درمان تورم عصب بینایی

داروهای رایج برای فشار خون بالا عبارتند از:

 • پیشاب‌آورها مانند بومتانید (Bumex) و کلرتیازید (Diuril)
 • مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا مانند آتنولول (Tenormin) و اسمولول (Brevibloc)
 • بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین مانند کاپتوپریل و moexipril

اگر تومور مغزی دارید، پزشک ممکن است عمل جراحی برای حذف بخشی از تومور یا کل آن، به ویژه اگر تومور سرطانی باشد را انجام دهد. پرتو یا شیمی درمانی همچنین ممکن است به کوچک‌تر شدن تومور و کاهش تومور کمک کند.

اگر یک عفونت باعث ایجاد ادم‌پاپیل شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌ها را تجویز کند. داروهای عفونت براساس نوع باکتری که باعث ایجاد عفونت شده است، متفاوت هستند.

اگر آبسه دارید، ممکن است پزشک شما ترکیبی از آنتی بیوتیک‌ها و تخلیه را برای درمان عفونت احتمالی و همچنین حذف چرک عفونتی یا مایع آلوده از مغز شما استفاده کند.

اگر تنها دچار آسیب جدی به سر شده‌اید، پزشک شما سعی خواهد کرد که فشار و تورم را در سر کاهش دهد. این عمل ممکن است شامل تخلیه CSF از سر شما و از بین بردن یک قطعه کوچک از جمجمه به منظور از بین بردن فشار باشد.

عوارض ادم پاپی چیست؟

در صورتی که فشار مداوم مدت زمان طولانی درمان نشود، پاپیلاری می‌تواند باعث ایجاد نابینایی شود، حتی اگر یک عارضه زمینه‌ای وجود نداشته باشد. سایر عوارض ناشی از ادم‌پاپیل مربوط به عارضه‌هایی هستند که می‌توانند باعث شوند به وجود آمدن موارد زیر شوند:

 • آسیب مغزی
 • سکته مغزی
 • تشنج
 • سر دردهای دائمی
 • مرگ

نتیجه گیری درباره علائم تورم اعصاب بینایی

ادم‌پاپیل معمولا خودش یک مشکل خاص نیست. به طور معمول می‌توان با تخلیه مایع اضافی CSF که باعث تورم می‌شود، درمان شود. سپس علائم پس از چند هفته ناپدید می‌شوند. تورم یا آسیب به مغز شما می‌تواند جدی و تهدید کننده زندگی باشد. اگر ادم‌پاپیل توسط یک عارضه‌ی زمینه‌ای ایجاد شود، برای جلوگیری از عوارض طولانی مدت، بلافاصله درمان می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

3.7 / 5. 15

5 دیدگاه ها

 • Avatar

  سعید, 17 بهمن 1401 @ 16:21 پاسخ

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید
  بنده تقریبا 10 سال پیش بر اثر تصادف شدید با موتور چشم چپم دچار التهاب رگ عصبی شده و تقریبا همه چیز رو بصورت سایه می‌بینم و تقریبا بیناییم چشم چپم رو از دست دادم. آیا درمانی برای این مورد در ایران یا دنیا وجود دارد؟ اگر داشته باشد ممنون می‌شم راهنماییم بکنین

 • Avatar

  فرح نادری, 14 آبان 1398 @ 10:14 پاسخ

  سلام پسر من ۱۴ سالشه وبا گردن درد شدید ودوبینی در بیمارستان بستری شد ومایه نخاع کشیده شد ودکترش دستورداده پری متری وادم پاپی انجام بشه با کشیدن مایه نخاع دوبینی و انحراف چشم روز به روز بهتر شده در ضمن mriسالم میباشد لطفا بفرمائید جهت پری متری و ادم پاپی کجا مراجعه کنیم از لطفتون سپاسگزارم

 • Avatar

  حسین ابراهیمی, 14 مهر 1398 @ 20:45 پاسخ

  سلام جناب دکتر
  داداش بنده،تومور مغزی بدخیم(GBM)در ناحیه بطن چپ مغز داشتن که ۸ ماه پیش جراحی و بعد از اتمام جراحی ۳۰ جلسه رادیوتراپی شدن
  الان بعد از ۸ ماه ناگهان بیناییش دچار مشکل شده
  و خیلی کم شده که قادر به تشخیص اشیاء نیست
  به متخصص شبکیه مراجعه کردیم
  بعد از بررسی گفت مشکلی از چشم نیست و ممکن هست به دلیل فشار های داخل مغز به عصب ببنایی و ناشی از خود تومور باشد
  لطفا ی راهنمائی بفرمائید.
  چیکار باید بکنیم؟؟

 • Avatar

  سارا, 24 آذر 1397 @ 16:56 پاسخ

  سلام دکترمن۱۴سالمه وپیوندمغزاستخوان شدم بعضی هامیگویندبه دلیل فشارداروبروی مغزهست که چشم هام ادم پاپی پیداکرده امامن چون پیوندمغزاستخوان شدم تقریبادوماهی میشه که کم خونی شدیددارم حتی دوبارپکسل هم زدم میتونه علتش ادم پاپی کم خونی باشه

 • Avatar

  رضا منفرد09127949136, 14 مهر 1397 @ 07:33 پاسخ

  سلام پسر من 12 سال دارد و اين بيماري دچاراست يه دفه اب نخاع رو گرفتن خوب شد ولي دوباره بعد از 4 ماه دچار تاري ديد شد از ترس اين كه اب نخاعش را نگيرن به ما نگفت كه چشمانش تار مبيند ايا به غير از گرفتن ال پي وبستري شدن در بيمارستان راه ديگري مثلا خوردن دارو خاص هست يا خير ممنون ميشم كمكم كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *