• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

درمان خونریزی مغزی و لخته خون در سر

درمان خونریزی مغزی

خونریزی مغزی یکی از موارد شایع در تصادفات است که به دلیل وارد شدن جراحت به سر ایجاد می‌شود. در این مقاله درباره انواع خونریزی مغزی و روش‌های تشخیص و درمان لخته شدن خون در سر صحبت می‌کنیم.

درمان خونریزی مغزی
درمان خونریزی مغزی

خونریزی مغزی چیست؟

خونریزی مغزی به تجمع خون در درون جمجمه گفته می‌شود. معمولا پاره‌ شدن یک سرخرگ در درون مغز یا ضربه ناشی از تصادفات یا افتادن بیمار باعث خونریزی در مغز می‌شود و خون درون بافت مغز یا جمجمه جمع می‌شود.

اگرچه برخی از جراحاتی که به سر وارد می‌شود مانند مواردی که باعث کاهش هوشیاری می‌شود خفیف است، خون ریزی مغزی زندگی بیمار را تهدید می‌کند. خونریزی در مغز باید فورا درمان شود. گاهی انجام عمل جراحی برای خارج کردن خون از جمجمه ضرروی است و درمان آن به محل خونریزی و میزان آسیب بستگی دارد.

خونریزی مغزی
خونریزی مغزی
دکتر حمیدرضا رخصت یزدی

دنبال راهکار درمانی هستید؟

دکتر حمیدرضا رخصت‌یزدی به عنوان بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران، بهترین راهکار درمانی را به شما ارائه می‌دهد تا هر چه سریعتر سلامتی خود را به دست آورید.

برای دریافت نوبت ویزیت با تلفن 66928340(021) تماس بگیرید.

آیا خونریزی مغزی باعث مرگ میشود؟

خونریزی مغزی زندگی بیمار را تهدید می‌کند؛ بنابراین بیمار باید به نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) مراجعه کند یا فورا به بخش اورژانس منتقل شود. پزشک می‌تواند براساس علائم بیمار، آن بخش از مغز که دچار خونریزی شده است را تشخیص دهد.

درمان خونریزی در مغز به محل خونریزی، علت خونریزی و وسعت آن بستگی دارد. گاهی برای کاهش تورم و پیشگیری از خونریزی انجام عمل جراحی ضروری است.

همچنین پزشک برخی از داروهای خاص را تجویز می‌کند که شامل مسکن، کورتیکواستروئید، داروهای ادرارآور برای کاهش تورم و داروهای ضدتشنج برای کنترل تشنج است.

انواع خونریزی مغزی

انواع خونریزی های مغزی به سه دسته تقسیم می‌شود:

 1. خونریزی ساب دورال
 2. خونریزی اپیدورال
 3. خونریزی داخل مغز

خونریزی ساب دورال

خونریزی ساب دورال هنگامی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی، معمولا سیاهرگ‌ها، بین مغز و سه لایه غشای پوشاننده مغز پاره شوند. نشت خون باعث خونریزی و ایجاد فشار بر بافت مغز می‌شود. افزایش میزان خونریزی می‌تواند باعث کاهش تدریجی هوشیاری و مرگ بیمار شود.

خونریزی اپیدورال مغزی

خونریزی اپیدورال زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی، معمولا سرخرگ، بین سطح خارجی غشای پوشانند‌ه مغز و جمجمه پاره شود. سپس خون بین این دو لایه نشت می‌کند و توده‌ای را تشکیل می‌دهد که باعث فشار بر بافت مغز می‌شود.

خونریزی مغزی در اثر تصادف معمولا از نوع خونریزی اپی دورال است.

تعدادی از افرادی که دچار خونریزی اپیدورال می‌شوند، هوشیاری خود را از دست نمی‌دهند؛ اما اکثر افراد از لحظه ضربه دچار خواب آلودگی می‌شوند یا به کما می‌روند. درصورتی‌که درمان مناسبی برای خونریزی اپی دورال که بر سرخرگ تاثیر گذاشته ‌است صورت نگیرد، منجر به مرگ بیمار می‌شود.

خونریزی داخل مغز

خونریزی داخل مغز زمانی رخ می‌دهد که خون داخل بافت مغز جمع شود. برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث نشت خون به درون مغز شده و منجر به خونریزی داخلی مغز شوند.

ازجمله عوامل خونریزی در داخل مغز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت خونریزی مغزی چیست؟

شایع‌ترین دلیل خونریزی مغزی ضربه به سر است که معمولا به تصادف با موتور یا دوچرخه مربوط است. علاوه بر این افتادن از ارتفاع، آسیب‌های ناشی از ورزش و آسیب‌هایی ناشی از نزاع و دعوا است نیز منجر به خونری زی مغزی می‌شوند.

اگر بیمار مسن باشد به‌ویژه اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا داروهای ضد پلاکت خون استفاده کند، مانند آسیپرین؛ حتی ضربه‌ی خفیف به سر می‌تواند باعث خونریزی شود.

توجه به این نکته ضرروری است که افرادی که حتی زخم‌های باز، کبودی و سایر آسیب‌های قابل مشاهده نداشته‌ باشند نیز ممکن است دچار خونریزی در مغز شده باشند.

علائم خونریزی مغزی و لخته خون در سر

برخی از بیماران پس از ضربه به سر، علائم و نشانه های خونریزی مغزی را نشان می‌دهند. اما گاهی ممکن است این علائم پس از چند هفته یا زمانی طولانی‌تر بروز کنند.

پس از ضربه به سر ممکن‌ است حال عمومی بیمار خوب باشد. اما با گذشت زمان، فشار وارده بر مغز بیمار افزایش می‌یابد و باعث بروز همه علائم زیر یا برخی از آن‌ها می‌شود:

 • افزایش سردرد
 • استفراغ
 • خواب‌آلودگی و از دست دادن تدریجی هوشیاری
 • سرگیجه و چرخیدن اتاق دور سر
 • احساس گیجی
 • برابر نبودن اندازه‌ی مردمک‌ها
 • مشکل در صحبت کردن

با افزایش تجمع خون در مغز بیمار یا فضای بین مغز و جمجمه، سایر علائم و نشانه‌ها بروز می‌کنند. این علائم عبارتند از:

 • بی‌حالی
 • تشنج
 • از دست‌دادن هوشیاری

تشخیص خونریزی مغزی چگونه است؟

تشخیص خونریزی در مغز می‌تواند برای پزشک دشوار باشد؛ زیرا افرادی که دچار ضربه به سر می‌شوند معمولا خوب به‌نظر می‌رسند. با این‌حال، پزشکان فرض را بر این می‌گذارند که پس از ضربه به سر، خون ریزی مغزی رخ داده است و بر این اساس اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

تشخیص خونریزی مغزی
تشخیص خونریزی مغزی

اگر بیمار به‌تدریج هوشیاری خود را از دست‌دهد فرض بر این است که دچار خونریزی مغزی شده است مگر آن‌که خلافش ثابت شود. عکس‌برداری، بهترین روش برای تعیین محل و اندازه خونریزی است.

روشهای شتخیص خونریزی مغزی شامل موارد زیر است:

 • سی‌تی اسکن
 • ام آر آی
 • آنژیوگرافی

سی‌تی اسکن

در این روش از اشعه ایکس که به یک کامپیوتر متصل است برای عکس‌برداری دقیق از مغز بیمار استفاده می‌شود. بیمار روی یک میز متحرک دراز می‌کشد و به درون حفره‌ای که شبیه دونات است هدایت می‌شود. سی‌تی اسکن، متداول‌ترین روش برای تشخیص خونریزی داخل مغز است.

ام آر آی

تصویربرداری به کمک ام آر آی با استفاده از امواج رادیویی و امواج مغناطیسی انجام می‌شود. در هنگام تصویربرداری از مغز، بیمار روی یک میز متحرک دراز می‌کشد و به‌سمت یک محفظه سربسته هدایت می‌شود. معمولا بیش‌تر از سی تی اسکن برای تشخیص خونریزی مغزی استفاده می‌شود؛ زیرا تصویربرداری به کمک ام آر آی زمان‌بر است و دستگاه ام آر آی در همه اماکن وجود ندارد.

آنژیوگرافی

اگر پزشک درخصوص تجمع خون در یکی از رگ‌های مغز یا سایر مشکلات مربوط به رگ‌های خونی نگران باشد، انجام آنژیوگرافی برای ارائه اطلاعات مدنظر ضروری خواهد بود. در این روش از اشعه ایکس برای تصویربرداری از جریان خون در رگ‌های خونی مغز استفاده می‌شود.

نحوه درمان خونریزی مغزی و لخته شدن خون در سر

درصورتی‌که اندازه خونریزی کوچک باشد و هیچ‌گونه علامت و نشانه‌ای نداشته باشد، نیازی به برطرف کردن آن‌ها نیست. اما از آن‌جایی که طی چند روز یا چند هفته بعد از ضربه، علائم نمایان و یا بدتر می‌شوند، باید بیمار به ‌لحاظ تغییرات نورولوژیکی تحت‌نظر باشد و فشار داخلی مغز او سنجیده‌ شود و سی تی اسکن سر برای او تکرارشود.

در صورت درمان خونریزی مغزی با دارو اگر به بیمار داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، مانند وارفارین، داده شود، باید برای تغییر تاثیرات دارو و کاهش ریسک خونریزی بیش‌تر او را تحت نظر قرار داد. دادن پلاسمای تازه منجمد و ویتامین k به بیمار از گزینه‌هایی است که پزشک از آن بهره می‌گیرد.

جراحی خونریزی مغزی

گاهی برای درمان خونریزی مغزی انجام عمل جراحی ضروری است. عمل جراحی به نوع خونریزی بیمار بستگی دارد. گزینه‌های موجود برای جراحی بیمار به شرح زیر می‌باشند:

 • تخلیه مایعات
 • برداشتن جمجمه

تخلیه مایعات

اگر خون در یک نقطه متمرکز باشد و کمی لخته شده‌ باشد، پزشک با ایجاد یک حفره در جمجمه بیمار و با استفاده از ساکشن اقدام به تخلیه خون و مایعات می‌کند.

برداشتن جمجمه

درصورتی‌که اندازه خونریزی زیاد باشد، پزشک مجبور است برای تخلیه خون، قسمتی از جمجمه بیمار را باز کند.

روند بهبود خونریزی مغزی و درمان لخته خون در سر

دوران بهبود در خونریزی مغزی طولانی است و ممکن است بیمار به‌طور کامل بهبود نیابد. بیش‌ترین درمان برای بهبود این بیماران (پس از ضربه) سه ماه است و معمولا پس از آن روند بهبود بیمار کمتر می‌شود.

اگر پس از درمان، مشکلات نورولوژیکی بیمار ادامه ‌داشته باشد ممکن است درمان فیزیکی ضرورت یابد.

درمان لخته خون در سر بعد از تصادف
درمان لخته خون در سر بعد از تصادف

مراقبتهای بعد از خونریزی مغزی که بیمار باید برای کمک به بهبود سریع خود رعایت کند شامل موارد زیر است:

 • در طی ساعات شب خواب کافی داشته باشد و درطول روز هرگاه احساس خستگی کرد استراحت کند.
 • هرگاه احساس کرد که قوی‌تر شده‌ است فعالیت‌های خود را از سربگیرد.
 • تا زمانی که پزشک اجازه نداده ‌است در فعالیت‌های ورزشی شرکت نکند.
 • قبل از شروع فعالیت‌های ورزشی، دوچرخه‌سواری، رانندگی یا فعالیت‌های سنگین با پزشک مشورت کند. به علت آسیب دیدن سر، عکس‌العمل بیمار کند می‌شود.
 • قبل از مصرف دارو به پزشک با پزشک مشورت کنید.
 • مواردی که در به‌خاطر آوردن آن‌ها مشکل دارد را یادداشت کند.
 • قبل از تصمیم‌گیری‌های مهم با فردی که به او اعتماد دارد، مشورت کند.

پیشگیری از خونریزی مغزی

برای پیشگیری از خونریزی مغزی یا کاهش جراحت سر موارد زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از کلاه ایمنی
 • استفاده از کمربند ایمنی
 • از کودکان خود محافظت کنید

استفاده از کلا ایمنی

از کلاه ایمنی استفاده کنید و مطمئن شوید کودکان نیز کلاه ایمنی دارند. هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی، دوچرخه‌سواری، موتورسواری، اسکی، اسب‌سواری، اسکیت، اسکی روی یخ، اسکی روی برف یا هرگونه فعالیتی که باعث آسیب به سر می‌شود از کلاه ایمنی استفاد‌کنید.

استفاده از کمربند ایمنی

هنگام رانندگی کمربند ایمنی خود را ببندید و مطمئن شوید که کودکان نیز کمربند خود را بسته‌اند.

مراقب کودکان باشید

از صندلی‌های خودرو که برای کودکان طراحی‌شده‌اند استفاده‌کنید. برای پله‌ها، حفاظ نصب کنید. از پدهای مخصوص برای لبه میز استفاده ‌کنید تا در صورت برخورد سر کودک با لبه میز مشکل حادی ایجاد نشود.

مبلمان و وسایل سنگین را به دیوار بچسبانید تا از کج‌شدن آن‌ها و افتادن کودکان جلوگیری‌شود. به کودکان اجازه ندهید از اجسام سنگین و فاقد ایمنی بالا بروند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

4.1 / 5. 14

18 دیدگاه ها

 • Avatar

  هستی, 16 اسفند 1401 @ 12:48 پاسخ

  سلام خسته نباشید، من حدودا چهار سال پیش با علائم سردد شدید و بیحالی و رنگ پریدگی به بیمارستان مراجعه کردم، بعد از کلی آزمایش و عکس گفتن داخل مغزم لخته خون هست و بعد از تشخیص، شروع به درمان با وارفارین کردن. یک ماه بستری بودم بعد ترخیص شدم و ۲ سال تحت نظر دکتر مغز اعصاب بودم و الان ۲سال تحت نظر دکتر خون هستم و دچار غلظت خون شدم. هنوز با گذشت چهار سال، سردرد دارم و دچار رنگ پریدگی و بی حالا میشم مخصوصا تو هوای گرم به شدت حالم بد میشه و با کار کردن و فعالیت حالم بد میشه. من چکار باید بکنم یعنی تا آخر عمرم همین جوری میمونم یا درمان قطعی وجود داره؟؟

 • Avatar

  پدرام, 29 دی 1401 @ 00:24 پاسخ

  سلام خسته نباشید.
  من الان قریب به ۱۲ سال است که پیش دکتر میروم؛ چون طی یک حادثه دچار لخته خون در سر شدم و بعد مدت طولانی درمان تشنج، حالت گیجی و سردردهای شدید بر طرف شد، ولی خب در طول روز مثل هنگام مطالعه کتاب یا کار با موبایل یکم باعث خستگی و سردرد موقت میشه ولی با اندک استراحت برطرف میشه.
  ولی با این وجود دکتر همچنان می‌گوید که باید تحت نظر باشد. به نظرتون با این شرایط، آیا رفتن به دکتر نیاز هست؟!

 • Avatar

  حسن, 18 مهر 1401 @ 00:17 پاسخ

  سلام وقت بخیر.
  پسر عمه من تصادف کردن و همون شب با پای خود به بیمارستان رفتن. بعد ازمایشات دیدن که لخته خون داره تو مغزش همون شب عمل کردن. الان ۴ روزه.
  هوشیاریش پایین بود ولی نسبتا رفته رفته هوشیاریش بالاتر رفته و متوجه میشه وقتی حرف میزنی. سمت راست بدن اش کلا کار میکنه . ولی سمت چپ بدنش هیچ عکس العملی نداره.
  اقای دکتر لطفا جواب بدین چقد زمان میبره که طرف چپ اش هم کار کنه؟ زمانی که تا اون مدت باید کار کنه تا دچار فلجی دایمی نشه رو عرض میکنم
  لطفا لطفا حتما جواب بدین ممننون

 • Avatar

  حسین, 23 مرداد 1401 @ 11:17 پاسخ

  سلام
  برادرزاده ام دو سال و ده ماه سن دارد
  از ارتفاع سه متری سقوط کرده و بالای ابروی سمت راستش زمین خورده ولی نشکسته صورتش ورم کرده بود
  توی بیمارستان بعد از چند ساعت کم کم از بینیش خون اومد و ورم صورتش هشتاد درصد خوابید دور چشم سمت راستش کبود شده
  دکترا میگن نمیشه عملش کنیم چون که خون داخل مغزش پخش شده باید بره آی سی یو بستری بشه تا خون پخش شده خودش جذب بشه
  به نظر شما دکتر دوباره خوب میشه?

 • Avatar

  زهرا, 21 خرداد 1401 @ 19:19 پاسخ

  سلام، خسته نباشید
  برادر من دو ماه و نیم هست که تصادف کرد و هوشیاریش خیلی پایینه و به علت شکسته شدن جمجمه و فرو رفتن تکه‌هایی از جمجمه درون مغز دو بار عمل شد
  بعد از گذشت ۲۵ روز هوشیاریش به ۷ رسید ولی دوباره گفتن سکته کرده و این بار عمل نکردن و الان نزدیک سه ماهه که بهوش نیومده
  به نظرتون خوب میشه؟

 • Avatar

  زهرا, 21 خرداد 1401 @ 14:00 پاسخ

  سلام خسته نباشید
  برادر من دو ماه و نیم هست که تصادف کرد و هوشیاریش خیلی پایینه و به علت شکسته شدن جمجمه و فرو رفتن تکه هایی از جمجمه درون مغز دو بار عمل شد بعد از گذشت ۲۵ روز هوشیاریش به ۷ رسید ولی دوباره گفتن سکته کرده و این بار عمل نکردن و الان نزدیک سه ماهه که بهوش نیومده
  به نظرتون خوب میشه؟

  • Avatar

   دکتر حمیدرضا رخصت یزدی, 22 خرداد 1401 @ 20:20 پاسخ

   سلام
   بستگی به میزان آسیب به بافت مغز دارد

 • Avatar

  سعید, 16 خرداد 1401 @ 12:19 پاسخ

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  پسرم نه سالشه و یه کیست داخل سرش بوده که ترکیده و باعث ایجاد لخته در سرش شده الان سمت راست بدنش را نمی‌تونه حرکت بده
  لطفا بگید چکار کنم تا زودتر شروع به راه رفتن کنه

  • Avatar

   دکتر حمیدرضا رخصت یزدی, 16 خرداد 1401 @ 18:10 پاسخ

   سلام
   با جراح مغز و اعصاب مشورت کنید

 • Avatar

  زارعی, 7 اردیبهشت 1401 @ 09:44 پاسخ

  سلام جناب، روز بخیر
  پارسال دم عید مادرم برای خونه تکونی بالای چهار پایه رفته بود و از ارتفاع افتاد و ضربه به سرش خورد الان حدودا یکسال و چهار یا پنج ماه میگذره و مادرم دچار فراموشی جزئی شده.
  وقتی که اون اتفاق افتاد ما به بیمارستان مراجعه کردیم و اونها عکس‌برداری کردن و گفتن که چیزی نیست و مشکل خاصی نداره
  ولی الان مادرم خیلی چیزای ساده رو به یاد نمیاره و من خیلی نگرانشم
  ایا درمان داره؟ با عمل یا دارو درمان میشه؟

  • Avatar

   دکتر حمیدرضا رخصت یزدی, 8 اردیبهشت 1401 @ 19:01 پاسخ

   سلام
   حتما لازم هست که ایشان به طور دقیق معاینه بشن
   لطفا برای مشاوره غیرحضوری یا دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۶۶۹۲۸۳۴۰ یا ۰۹۰۲۶۶۹۲۸۸۸ تماس بگیرید.

 • Avatar

  وحید زین الدینی, 10 فروردین 1401 @ 20:28 پاسخ

  سلام آقای دکتر
  خواهرم بر اثر تصادف دکترا گفتن ضربه خورده به سرش دو تا لکه خون رو مغزش هست که با دارو رفع میشه ولی آقای دکتر تو ایام عید هستیم. دکتر نیست بیمارستان رفسنجان یه دکتر هست که تازه بخاطر ایام عید اومده و جواب درستی هم نمی‌ده
  نمی‌دونم چکار کنم
  خواهش میکنم کمکم کنید

 • Avatar

  موسوی, 8 فروردین 1401 @ 15:05 پاسخ

  سلام
  ضربه مغزی شده بودم و بعد عمل مسئله‌ای تو بیناییم بوجود اومده و پزشک ها میگن رگهای عصبی مغزم پاره شده و باید منتظر پیشرفت علم باشم تا به کمک سلولهای بنیادی بتونم درمان کنم.
  میخواستم نظر شمارو راجع به درمان و اینکه آیا راههای دیگه‌ای واسه درمان هست رو بدونم.

  • Avatar

   دکتر حمیدرضا رخصت یزدی, 8 فروردین 1401 @ 17:37 پاسخ

   سلام
   باید معاینه بشید تا بعد از بررسی دقیق بهترین پیشنهاد برای درمان به شما داده بشه
   لطفا برای مشاوره غیرحضوری یا دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۶۶۹۲۸۳۴۰ یا ۰۹۰۲۶۶۹۲۸۸۸ تماس بگیرید.

 • Avatar

  میثم, 28 خرداد 1398 @ 21:42 پاسخ

  سلام اقای دکتر کمکم کنید. همسرم. چند روز سردرد و حالت تهوع داشت. بردمش دکتر. بعد از عکس گفتن که لخته خونی توی سرشه گفتن باید عمل بشه تو روخدا بگین چقدر احتمال خطر و بهبود هست. راهنماییم کنین. چون. همسرم کل زندگیمه

 • Avatar

  شهرت قلم, 13 آبان 1397 @ 10:57 پاسخ

  سلام خسته نباشيد من داييم هفته گذشته تصادف كردن و توي سرشون يه لخته خون ايجاد شد بيمارستان اولي كه برده بودنشون گفتن بر طرف شده و به ما اجازه انتقالش به بيمارستان ديگه رو دادن براي عمل پا اما هنوز سر گيجه دارن و الان كه دوباره سي تي اسكن گرفتن به نظر بازم لخته در سرشون هست ميخواستم ببينم اين با دارو بر طرف ميشه؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *