• مطب بلوار کشاورز: بین کارگر و جمالزاده، پلاک 95، طبقه 3
دریافت نوبت 09026692888

انزال زودرس چیست؟ معرفی بهترین روش درمان زود انزالی در مردان

درمان زود انزالی در مردان

انزال زودرس نوعی اختلال عملکرد جنسی است که می تواند بر کیفیت زندگی جنسی شما تاثیر منفی بگذارد. خبر خوب این است که درمان قطعی انزال زودرس امکان‌پذیر است. اگر شما از اختلال زود انزالی رنج می‌برید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم بهترین و جدیدترین روش های تشخیص و درمان زود انزالی را مورد بررسی قرار دهیم.

زود انزالی چیست؟

بر اساس مطالعه‌ای که روی ۵۰۰ زوج انجام شده است، میانگین زمان انزال در مردان حدود ۵ دقیقه و نیم پس از شروع رابطه جنسی است. دستورالعمل‌های بین المللی انزال زودرس را به وضعیتی اطلاق می‌کنند که مرد در عرض کمتر از یک دقیقه پس از شروع رابطه جنسی انزال شود.

با این حال، این شما و همسرتان هستید که تعیین می‌کنید آیا زمان انزال برایتان رضایت بخش است یا خیر. اگر زمان انزال باعث ناراحتی مداوم یکی از زوجین شود، لازم است به دنبال راهی برای درمان زود انزالی باشید.

فرآیند انزال در مردان چگونه اتفاق می‌افتد؟

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می‌شود. هنگامی که مردان از نظر جنسی تحریک می‌شوند، سیگنال‌هایی به نخاع و مغز آن‌ها ارسال می‌شود. وقتی مردان به سطح معینی از تحریک جنسی می‌رسند، سیگنال‌هایی از مغز به اندام‌های تناسلی ارسال می‌شود. این امر باعث می‌شود که مایع منی از طریق آلت تناسلی خارج شود و عمل انزال صورت بپذیرد.

به طور کلی انزال در مردان شامل دو مرحله است:

 1. انتشار
 2. دفع

مرحله انتشار

مرحله انتشار زمانی است که اسپرم از بیضه‌ها به سمت پروستات حرکت می‌کند و با مایع منی مخلوط می‌شود. وازا دفرنتیا لوله‌هایی هستند که به حرکت اسپرم از بیضه‌ها از طریق پروستات به سمت قاعده آلت تناسلی کمک می‌کنند.

مرحله خروج آب منی

خروج مایع منی زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های آلت تناسلی منقبض می‌شوند. این اتفاق باعث خروج مایع منی از آلت تناسلی می‌شود. در بیشتر موارد، نعوظ پس از این مرحله از بین می‌رود.

روش های درمان قطعی زود انزالی در مردان

درمان انزال زودرس بسته به علت و نوع زود انزالی ممکن است متفاوت باشد. یافتن بهترین درمان زود انزالی یا ترکیبی از درمان‌هایی که برای شما موثر هستند، ممکن است زمان ببرد. از میان روش های درمان انزال زودرس، ترکیب درمان رفتاری و دارو درمانی می‌تواند بهترین درمان زود انزالی باشد.

راه های درمان زود انزالی شامل موارد زیر است:

 • تکنیک‌های رفتاری
 • دارو درمانی
 • مشاوره
بهترین روش درمان زود انزالی
بهترین روش درمان زود انزالی

تکنیک‌های رفتاری برای درمان زود انزالی

در برخی موارد، درمان انزال زودرس می‌تواند شامل یک سری اقدامات ساده باشد. مهم‌ترین روش های درمان زود ارضایی با استفاده از تکنیک‌های رفتاری شامل موارد زیر است:

 • انجام تمرینات عضلات کف لگن
 • تکنیک مکث و فشار
 • تکنیک توقف و شروع
 • استفاده از کاندوم

انجام تمرینات عضلات کف لگن

ضعف عضلات کف لگن ممکن است تاخیر در انزال را دشوارتر کند. تمرینات کف لگن که به آن‌ها تمرینات کگل گفته می‌شود، می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند.

برهی از نکاتی که در هنگام انجام تمرینات کگل برای زود انزالی باید رعایت کنید عبارتند از:

 • عضلات مناسب را پیدا کنید
 • انجام تمرین سفت کردن عضلات
 • بر روی بدنتان تمرکز کنید
 • انجام تمرینات به صورت مستمر
عضلات مناسب را پیدا کنید

برای پیدا کردن عضلات کف لگن خود، ادرار را در وسط جریان خود متوقف کنید. با استفاده از این تکنیک می‌توانید عضلات کف لگن خود را شناسایی کنید. هنگامی که عضلات کف لگن خود را شناسایی کردید، می‌توانید آنها را تقویت کنید.

انجام تمرین سفت کردن عضلات

عضلات کف لگن خود را سفت کنید، سه ثانیه نگه دارید و سپس سه ثانیه استراحت کنید. این عمل را چند بار پشت سر هم امتحان کنید. در ابتدا انجام این تمرینات در حالت درازکش برای شما راحت‌تر است. وقتی عضلات شما قوی‌تر شدند، تمرینات کگل را در حالت نشسته، ایستاده یا در حال راه رفتن انجام دهید.

بر روی تمرینات تمرکز کنید

برای دریافت بهترین نتیجه از تمرینات کگل، فقط روی سفت کردن عضلات کف لگن تمرکز کنید. مراقب باشید که عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید. از حبس کردن نفس در سینه خودداری کنید. در عوض، در طول تمرینات آزادانه نفس بکشید.

انجام تمرینات به صورت مستمر

این تمرینات را سه بار در روز تکرار کنید. سعی کنید حداقل سه ست ۱۰ تایی در روز انجام دهید.

تکنیک مکث و فشار برای درمان زود انزالی

درمانگر ممکن است به شما و همسرتان پیشنهاد دهد از تکنیک مکث و فشار برای درمان زود انزالی استفاده کنید. این تکنیک شامل سه مرحله زیر است:

 • فعالیت جنسی از جمله تحریک آلت تناسلی را شروع کنید تا زمانی که تقریبا برای ارضا آماده باشید.
 • سپس شما یا همسرتان می‌توانید انتهای آلت تناسلی خود را فشار دهید. فشار دادن را برای چند ثانیه ادامه دهید تا میل به انزال برطرف شود.
 • در صورت نیاز فرآیند فشار دادن را تکرار کنید.

در طول هر بار رابطه جنسی ممکن است لازم باشد چندین بار این فرآیند را تکرار کنید. پس از مدتی تمرین، تاخیر در انزال ممکن است برای شما عادی شود و دیگر نیازی به استفاده از این تکنیک نباشد.

تکنیک توقف و شروع

اگر تکنیک مکث و فشار باعث درد یا ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید تکنیک توقف و شروع را امتحان کنید. این روش شامل توقف تحریک جنسی درست قبل از انزال است. با استفاده از این تکنیک، شما در طول رابطه جنسی آلت تناسلی خود را تا نزدیکی نقطه ارضا تحریک می‌کنید و سپس تحریک را برای حدود ۳۰ ثانیه متوقف می‌کنید. احتمالا لازم است این تکنیک را سه یا چهار با در هر رابطه جنسی انجام دهید. پس از مدتی کنترل شما بر روی انزال بیشتر خواهد شد.

استفاده از کاندوم

کاندوم می‌تواند حساسیت آلت تناسلی را کمتر کند، که درنتیجه باعث به جلوگیری از زود ارضا شدن کمک کند. همچنین نوع خاصی از کاندوم تحت عنوان کاندوم تاخیری در داروخانه‌ها قابل تهیه است که می‌تواند باعث تاخیر در انزال شود. این کاندوم‌ها حاوی مواد بی‌حس‌کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین برای به تاخیر انداختن انزال هستند.

کاندوم‌هایی که از لاتکس ضخیم‌تری ساخته شده‌اند هم می‌توانند برای جلوگیری از زود ارضایی مفید باشند. ضخامت بیشتر این نوع کاندوم‌ها باعث کاهش تحریک‌پذیری آلت تناسلی شده و می‌تواند باعث تاخیر در انزال شود.

دارو درمانی زود انزالی

چندین نوع داروی مختلف برای درمان زود انزالی قابل استفاده است. داروهای درمان زود انزالی عبارتند از:

 • بی‌حس‌کننده‌های موضعی
 • داروهای خوراکی
 • داروهایی که ممکن است در آینده استفاده شوند
دارو برای درمان انزال زودرس
دارو برای درمان انزال زودرس

بی‌حس‌کننده‌های موضعی

گاهی اوقات برای درمان انزال زودرس از کرم‌ها، ژل‌ها و اسپری‌هایی که حاوی یک عامل بی حس کننده هستند استفاده می‌شود. از جمله این مواد بی حسی می‌توان به بنزوکائین، لیدوکائین یا پریلوکائین اشاره کرد. این مواد باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی روی آلت تناسلی قرار بگیرند تا باعث کاهش حس شوند و در تاخیر در انزال کمک کنند. این داروها را معمولا بدون نسخه می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد.

اگرچه داروهای بی حس کننده موضعی موثر و به خوبی قابل تحمل هستند، اما می‌توانند مشکلاتی نیز ایجاد کنند. داروهای بی حسی می‌تواند باعث کاهش حس جنسی و لذت در همسر شما نیز شود.

داروهای خوراکی

مصرف بعضی از داروهای خوراکی ممکن است ارگاسم را به تاخیر بیندازد. این داروها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان داروی درمان زود انزالی در مردان تایید نشده‌اند، اما برخی از پزشکان بسته به شرایط بیمار آن‌ها را تجویز می‌کنند. این داروها ممکن است برای مصرف روزانه تجویز شوند. همچنین، ممکن است پزشک شما این داروها را به تنهایی یا همراه با سایر درمان‌ها تجویز کند.

داروهای خوراکی درمان زود انزالی شامل موارد زیر است:

 • داروهای ضد افسردگی
 • مسکن‌ها
 • داروهای اختلال نعوظ
داروهای ضد افسردگی

یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی، تاخیر در ارگاسم است. به همین دلیل، از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) برای درمان زود انزالی استفاده می‌شود. SSRI ها شامل پاروکستین (Paxil، Pexeva، Brisdelle)، اسیتالوپرام (Lexapro)، سیتالوپرام (Celexa)، سرترالین (Zoloft) یا فلوکستین (Prozac) هستند.

داپوکستین SSRI اغلب به عنوان اولین درمان برای انزال زودرس در برخی کشورها استفاده می‌شود.

از بین داروهایی که برای استفاده در ایالات متحده تایید شده‌اند، به نظر می‌رسد پاروکستین موثرترین آنها باشد. این داروها معمولا ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا اثر کنند. و طول درمان ممکن است ۲ تا ۳ هفته طول بکشد.

اگر SSRI ها زمان انزال شما را بهبود نبخشند، ممکن است پزشک شما کلومیپرامین (Anafranil) ضد افسردگی سه حلقه‌ای را تجویز کند. عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل حالت تهوع، تعریق، خواب آلودگی و کاهش میل جنسی باشد.

مسکن‌ها

ترامادول دارویی است که برای درمان درد استفاده می‌شود. این دارو همچنین دارای عوارضی است که انزال را به تاخیر می‌اندازد. ترامادول ممکن است زمانی تجویز شود که SSRI ها موثر نبوده باشند. لازم به ذکر است که، ترامادول را نمی‌توان در ترکیب با SSRI استفاده کرد.

عوارض جانبی ترامادول ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه باشد. ترامادول در صورت مصرف طولانی مدت می‌تواند اعتیادآور باشد.

داروهای درمان اختلال نعوظ

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ نیز ممکن است به درمان انزال زودرس کمک کنند. این داروها شامل سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس، آدسیرکا)، آوانافیل (استندرا) و واردنافیل هستند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل سردرد، برافروختگی صورت و سوء هاضمه باشد. این داروها ممکن است در صورت استفاده در ترکیب با SSRI موثرتر باشند.

داروهایی که ممکن است در آینده برای درمان زود انزالی استفاده شوند

تحقیقات نشان می‌دهد که چندین دارو ممکن است در درمان قطعی انزال زودرس مفید باشند. اما مطالعات بیشتری برای تایید این ادعا لازم است. این داروها عبارتند از:

 • مودافینیل (Provigil)
 • سیلودوسین (راپافلو)
 • تزریق بوتاکس
مودافینیل (Provigil)

این دارو برای درمان اختلال خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیلودوسین (راپافلو)

این دارو بزرگ‌شدن غده پروستات را درمان می‌کند.

تزریق بوتاکس

محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا تزریق بوتاکس به ماهیچه‌هایی که به انزال کمک می‌کنند می‌تواند انزال زودرس را درمان کند یا خیر.

مشاوره

این روش درمان زود انزالی شامل صحبت با یک مشاور مسائل جنسی (سکس تراپ) در مورد روابط و تجربیات شما است. جلسات درمانی می‌تواند به شما در کاهش اضطراب و یافتن راه‌های بهتر برای مقابله با استرس کمک کند. مشاوره زمانی که در ترکیب با دارو درمانی انجام شود به احتمال زیاد تاثیر بیشتری خواهد داشت.

با انزال زودرس، ممکن است احساس کنید که بخشی از نزدیکی مشترک با شریک جنسی خود از دست داده‌اید. ممکن است احساس خشم، شرم و ناراحتی کنید و از برقراری تماس با همسر خود اجتناب کنید. همسر شما نیز ممکن است از تغییر در رفتارهای شما ناراحت شود. صحبت در مورد این مشکل با یک مشاور مسائل جنسی می‌تواند گام مهمی در درمان زود انزالی به شمار رود.

آمادگی برای مراجعه به پزشک برای درمان زود انزالی

زمانی که در مورد مشکلات جنسی صحبت می‌کنید ممکن است احساس شرم و خجالت کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که پزشک متخصص مسائل جنسی معمولا روزانه با بسیاری از افرادی که مشکل مشابه شما دارند، در ارتباط است. انزال زودرس یک بیماری بسیار شایع در میان مردان است. اما نکته مثبت این بیماری قابل درمان بودن آن است.

درمان انزال زودرس
درمان انزال زودرس

آماده بودن برای صحبت در مورد انزال زودرس به شما کمک می‌کند تا بهترین درمان را برای بازگرداندن زندگی جنسی خود به شرایط عادی دریافت کنید. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند تا در زمان مراجعه به پزشک آمادگی کافی داشته باشید:

 • ثبت علائم
 • سابقه ارتباطات جنسی
 • سابقه پزشکی
 • یادداشت سوالاتی که باید از پزشک بپرسید

ثبت علائم

مهمترین نکته‌ای که باید در هنگام مراجعه به پزشک به آن اشاره کنید، مدت زمان انزال شدن است. چه مدت پس از شروع رابطه جنسی ازضا می‌شوید؟

سابقه جنسی

از زمانی که از نظر جنسی فعال شده‌اید به روابط و برخوردهای جنسی خود فکر کنید. آیا قبلا مشکل زود انزالی داشته‌اید؟ با چه کسی و در چه شرایطی؟

تاریخچه پزشکی

سایر شرایط پزشکی که برای شما تشخیص داده شده است، از جمله شرایط سلامت روان را یادداشت کنید. همچنین لیستی از تمام داروهایی که اخیرا مصرف کرده‌اید و یا در حال مصرف آن‌ها هستید تهیه کنید. این داروهای می‌توانند شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه باشند.

یادداشت سوالاتی که باید از پزشک بپرسید

سوالات را از قبل یادداشت کنید تا بهترین استفاده را از وقت خود داشته باشید. لیست زیر سوالاتی را پیشنهاد می‌کند که باید در مورد انزال زودرس از پزشک خود بپرسید. در صورت نیاز خودتان می‌توانید سوالات دیگری به این لیست اضافه کنید.

 • چه چیزی ممکن است باعث انزال زودرس من شود؟
 • چه آزمایشاتی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • چه روش درمانی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • چه مدت پس از شروع درمان می‌توانم انتظار بهبودی داشته باشم؟
 • آیا ممکن است مشکل زود انزالی من تشدید شود؟

سوالاتی که ممکن است پزشک در زمان تشخیص زود انزالی از شما بپرسد

پزشک متخصص یا مشاور مسائل جنسی ممکن است از شما سوالات بسیار شخصی بپرسد و همچنین ممکن است بخواهد با همسر شما صحبت کند. برای کمک به پزشک در تعیین علت زود انزالی و تجویز بهترین روش درمانی، آماده پاسخگویی به سوالاتی زیر باشید:

 • چند وقت یکبار دچار انزال زودرس می‌شوید؟
 • اولین بار کی انزال زودرس را تجربه کردید؟
 • آیا هر بار که رابطه جنسی دارید دچار انزال زودرس می‌شوید؟
 • چند وقت یکبار رابطه جنسی دارید؟
 • انزال زودرس چقدر شما را اذیت می‌کند؟
 • همسرتان چقدر از انزال زودرس ناراحت است؟
 • چقدر از رابطه فعلی خود راضی هستید؟
 • آیا شما برای داشتن و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ) مشکل دارید؟
 • آیا دارو خاصی مصرف می‌کنید؟ اگر چنین است، اخیرا چه داروهایی را شروع کرده یا مصرف کرده‌اید؟
 • آیا اعتیاد به مواد مخدر دارید؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

۵ / ۵. ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.