تاثیر مخرب خیره شدن به نمایشگرها روی پوست صورت

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خیره شدن به صفحه رایانه یا گوشی موبایل در طول هفته می‌تواند به اندازه زیر آفتاب ماندن بدون کرم ضد آفتاب برای پوست ضرر داشته باشد.

محققانی که برای شرکت چندملیتی “یونیلیور”(Unilever) کار می‌کنند، تاثیرات “نور آبی” که از دستگاه‌های الکترونیکی به پوست ساطع می‌شود را بررسی کردند و دریافتند که این نور می‌تواند باعث پیری زودرس شود.

پنج روز قرار گرفتن در معرض نور آبی به مدت حداقل شش ساعت در روز می‌تواند به اندازه گذراندن ۲۵ دقیقه زیر آفتاب بدون کرم ضدآفتاب روی پوست تاثیر بگذارد.

برای مقابله با تاثیرات بد قرار گرفتن در معرض نور آبی، محققان توصیه می‌کنند که فاصله گرفتن از نمایشگرها و استفاده از کرم‌های صورت با آنتی‌اکسیدان می‌تواند موثر باشد.

محققان پیش از این دریافته بودند که قرار گرفتن در معرض این نور می تواند سبب بروز هیپرپیگمانتاسیون(لکه های پوستی) و پیری زودرس شود. اما میزان دقیق قرار گرفتن در معرض نور آبی مشخص نشده بود.

نور آبی علاوه بر تاثیر منفی روی پوست، ساعت زیستی بدن را نیز مختل می‌کند. این نور می‌تواند  عمیق‌تر از اشعه فرابنفش در پوست نفوذ کند و رنگدانه‌های مقاوم در پوست ایجاد کند که تا سه ماه باقی می‌ماند.

این اشعه‌ها می‌تواند تولید ملاتونین را مهار کند، سطح هورمون استرس را افزایش دهد و اعصاب را تحریک کند که به نوبه خود الگوی خواب و ریتم شبانه‌روزی را مختل می‌کند.

هورمون ملاتونین نیز به تنظیم چرخهٔ خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند.

به گزارش دیلی‌میل، محققان ” یونیلیور” در نهایت گفتند که ۳۰ ساعت قرار گرفتن در معرض نور آبی که از گوشی‌های هوشمند یا صفحه لپ‌تاپ ساطع می‌شود، می‌تواند سطح التهاب در سلول‌های پوستی را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...