بیماری های مغزی عروقی و گرفتگی عروق

عروق مغزی

علت و درمان بیماری های مغزی عروقی و گرفتگی عروق مغز

بیماری‌های قلبی عروقی به شرایطی مربوط می‌شوند که جریان خون مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند که شامل بیرون زدگی و یا خونریزی (مثل آنوریسم مغزی) محدودیت در جریان خون (مثل بیماری‌های آترواسکلروتیک کاروتید) و مالفورماسیون عروقی می‌شوند. جریان خون تحت تاثیر قرار گرفته ممکن است که بخش‌های سطحی مغز را بگیرد، درون مغز و یا ساقه‌ی مغز یا در طول گردن یا طناب نخاعی که به مغز متصل است. علائم ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد تا خود را نشان دهند.

زمانی که عروق تغذیه‌ کننده‌ و بحرانی مغز که سرشار از خون اکسیژن‌دار هستند، آسیب می‌بینند و یا مسدود می‌شوند، مسئله‌ی بسیار مهمی است که به طور کامل و دقیق مراقبت شوند تا بافت و عملکرد مغز حفظ شود. اختلال در هر یک از این مسیرهای حیاتی کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی زندگی شما را تهدید می‌کند. به همین دلیل بررسی فوری توسط یک بسیار مهم است. درمان حداکثر این اختلالات مغزی عروقی متنوع، به تجربه‌ای با طیف گستره‌ای از روشها نیازمند است که شامل میکروسرجری پیچیده‌ی جمجمه و روشهایی با تهاجم حداقل مثل جراحی درون عروقی و رادیوسرجری می‌شوند. صرف نظر از شرایط و علت، هدف متخصصین مغز و اعصاب این است که جریان خون را به طور کامل حفظ و بازیابی کنند و هر چه سریع‌تر اکسیژين را به بافت مغز برسانند. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با ۶۶۹۲۸۳۴۰ (۹۸۲۱+) تماس بگیرید.

انواع


انواع مختلفی از بیماری‌های مغزی عروقی وجود دارند که در زیر شرح داده شده اند:

 • فیستول شریانی وریدی سخت شامه: این یک ارتباط غیر طبیعی بین شریان و ورید در پرده‌ی پوشاننده‌ی مغز است.
 • مالفورماسیون شریانی وریدی : یک کلاف غیر طبیعی از عروق خونی است که شریان‌ها و وریدها را به هم وصل کرده است و ممکن است در درون یا پیرامون مغز ایجاد شود و حتی ایجاد خونریزی کند و یا باعث ایجاد علائم عصبی مثل تشنج شود.
 • آنوریسم مغزی: آنوریسم‌ها انواع شایعی از بیماری‌های مغزی عروقی هستند. این‌ها از دیواره‌ی شریان‌های تغذیه کننده‌ی مغز بیرون می‌زنند که امکان پاره شدن و خونریزی دارند و در نتیجه ایجاد خونریزی زیر عنکبوتیه می‌کنند.
 • مالفورماسیون کاورنوس ( کاورنوما، آنژیوما کاورنوس): مالفورماسیون، عروق مغزی دیگری است که در مغز ایجاد خونریزی می‌کند.
 • خونریزی هیپرتانسیو ( خونریزی داخل جمجمه‌ای): خونریزی در نتیجه‌ی فشار خون بالا یکی از اشکال سکته‌ی مغزی است که افراد با اختلال در کنترل فشار خون را درگیر می‌کند.
 • بیماری مویا مویا: یک شرایط نادر نسبی است که به سمت انسداد بعضی از عروق خونی مغز پیشروی می‌کند.
 • سکته‌ی مغزی:
  o سکته‌ی مغزی خونریزی دهنده
  o سکته‌ی مغزی ایسکمیک (انفارکتوس مغزی)
  o حمله‌ی ایسکمیک گذرا
 • خونریزی زیر عنکبوتیه: گرچه در ضربه به سر هم اتفاق می‌افتد اما خونریزی زیر عنکبوتیه ناشی از بیماری‌های عروقی مغزی شایع‌ترین بیماری مرتبط با پارگی آنوریسم است.
 • آنژیوم وریدی

دلایل بیماری‌های مغزی عروقی و گرفتگی عروق مغز


نه دلیل برای بیماری‌های عروقی مغزی وجود دارد. که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فشار خون بالا ( هایپرتانسیون)
 • سیگار کشیدن
 • تغذیه‌ی ضعیف
 • کلسترول خون بالا
 • عدم تحرک
 • داشتن اضافه وزن و چاقی
 • دیابت
 • استرس

تشخیص


بیماری های مغزی

تست‌های متعددی وجود دارند که پزشکان برای رسیدن به تشخیص بیماری عروقی مغزی از آن‌ها کمک می‌گیرند. اغلب تست‌های مربوطه برای یافتن بیماری‌های شریان کاروتید قبل از این که فرد دچار سکته‌ی مغزی شود، طراحی شده‌اند. بیماری عروق کاروتید برخلاف بیماری‌های مغزی عروقی خونریزی‌دهنده، اغلب در طی سال‌ها پیشرفت می‌کنند در حالی که هیچ علامتی را از خود نشان نمی‌دهند که حدودا نود و پنج درصد از موارد بیماری‌های عروقی مغزی به این شکل هستند. یک پزشک معمولا سکته‌ی مغزی را در طی معاینه‌ی بالینی در فردی که علائم را دارد یا ندارد تشخیص می‌دهد. پزشک تلاش می‌کند تا محل آسیب را در مغز بیمار پیدا کند و این کار را از طریق سی تی اسکن و یا ام آر آی انجام می‌دهد که احتمالا در رد تشخیص خونریزی مغزی یا تومور مغزی نیز کمک‌کننده است. پزشک سن بیمار را در نظر می‌گیرد همچنین همه‌ی وضعیت‌های عروقی، قلبی و یا مغزی که ممکن است فرد تحربه کرده باشد. پزشک تلاش می‌کند تا تعیین کند که آیا علت ایجاد سکته‌ی مغزی خونریزی یا ایسکمی بوده است؟ سکته‌های مغزی ایسکمیک معمولا به دنبال سایر سکته‌های مغزی ایجاد می‌شوند مگر این که مشکل اولیه درمان شود. ممکن است که پزشک در صورتی که بیمار تشنج کرده باشد، درخواست نوار مغز کند یا اگر فرد از قبل مبتلا به یک شرایط قلبی باشد، درخواست نوار قلب کند. پزشک برای رد تشخیص مواردی مثل انسفالیت، مننژیت، خونریزی داخل جمجمه‌ای، اختلالات تخریبی مغزی، آبسه‌ی مغزی یا میگرن به عنوان دلایل ایجادکننده‌ی علائم سکته‌ی مغزی تلاش خواهد کرد.

درمان بیماری‌های عروق مغزی


درمان عروق

درمان بیماری‌های عروقی مغزی وابسته به ویژگی‌های فردی، طبیعت بیماری و شدت بیماری است. برای مثال؛ هدف درمان بیماری خونریزی دهنده قطع خونریزی مرتبط با بیماری است در حالی که از خونریزی مجدد نیز جلوگیری شود. این هدف ممکن است از طریق جراحی، تعبیه‌ی کاتتر و استنت محقق شود. درمان کامل بیماری خونریزی دهنده، ممکن است که از آسیب‌های جدی‌تری که فرد را تهدید می‌کند، جلوگیری کند. هدف درمان بیماری عروق کاروتید جلوگیری از آمبولی است. آمبولی تکه‌ای چربی و یا لخته‌ی خون است که پتانسیل کنده شدن از دیواره‌ی عروق را دارد و در طول رگ جابه‌جا می‌شود و ممکن است که در عروق کوچک‌تر به دام بیفتد. افراد مبتلا به بیماری عروق کاروتید ریسک انسداد عروق توسط آمبولی را دارند و باعث ایجاد سکته‌ی مغزی می‌شوند. پزشک قادر به درمان بیماری عروقی کاروتید از طریق درمان دارویی و ارتقای شیوه‌ی زندگی و همچنین با استفاده از روشهایی مثل جراحی و تعبیه‌ی کاتتر که تهاجمی‌ترند می‌باشد. درمان دارویی با ضد پلاکت‌ها به جلوگیری از ایجاد آمبولی در فرد مبتلا به بیماری عروقی کاروتید از طریق مهار روند انعقاد خون کمک می‌کند و ریسک تولید لخته‌ی خون و سکته‌ی مغزی در فرد را کاهش می‌دهد. آسپیرین معمولی یک داروی ضدپلاکت است که در خط اول درمان بیماری عروق کاروتید استفاده می‌شود. افرادی که به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهند و یا تنگ شدگی قابل توجه در شریان‌های خود دارند احتمالا روش‌هایی برای درمان بیماری عروق کاروتید خود دریافت خواهند کرد که شامل استنت گذاری شریان کاروتید یا اندآرترکتومی کاروتید می‌شود. اندآرترکتومی کاروتید شامل یک عمل جراحی باز است که شریان کاروتید از طریق یک برش بر یک طرف گردن خود در دسترس قرار می‌گیرد. شریان فرد سپس کلامپه می‌شود و مواد آترواسکلروتیک از طریق جراحی حذف می‌شوند. استنت گذاری شریان کاروتید یک رویکرد نسبتا جدید است که از سکته‌ی مغزی در فرد مبتلا به بیماری عروق کاروتید جلوگیری می‌کند. این روش شامل تعبیه‌ی کاتتر به درون شریان کاروتید فرد است. یک بالون برای فشار به پلاک‌های رسوبی که شریان کاروتید فرد را مسدود کرده‌اند استفاده می‌شود و بعد از آن یک استنت یا لوله‌ی مش در رگ فرد کاشته می‌شود تا آن را باز نگه دارد. بعضی از این استنت‌ها پوشیده از داروهایی برای جلوگیری از تشکیل لخته و باز نگه داشتن رگ هستند. استنت ریسک کنده شدن پلاک‌های چربی و مهاجرت آن‌ها به عروق مغز را کاهش می‌دهد. تعدادی از افراد که این روش را امتحان می‌کنند یک روز بعد از عمل، به منزی می‌رند اگرچه بعضی دیگر به دلیل از دست دادن خون و کاهش فشار خون و عدم ثبات در ضربان قلب، تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرند

پیشگیری


 • بهبود سطوح کلسترول خون (کاهش LDL و افزایش HDL خون)
 • استفاده از رژیم غذایی سالم برای قلب که چربی اشباع و ترانس کمی دارند.
 • دوری از استرس و عصبانیت مزمن
 • حفظ وزن سالم
 • کنترل فشار خون
 • تمرینات روزانه و منظم
 • کنترل قند خون
 • ترک سیگار

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

جهت ارتباط بیشتر میتوانید به  تماس باما مراجعه نمایید.